هر بار که انسان موفق به زیارت این حجت های باهره ی الهی می شود گامی به سوی معرفت مقام والای آنان فراتر می گذارد

«زیارت، عامل آشنایی بیشتر و عمیق تر با امامان»
۲۵ دی ۱۳۹۷ 110 142.4 KB 3 0

«زیارت، عامل آشنایی بیشتر و عمیق تر با امامان»

یکی از آثار حسنه و از جمله برکات برجسته ی زیارت خاندان عصمت و طهارت (ع) آشنایی بیشتر با صاحبان آن قبور منوّر و مدفونین در آن بقعه های مطهر است.
انسان زائرهر چند شناختی اجمالی از آن ذوات مقدسه و انوار الهی و آسمانی دارد ولی نوعاً با انجام مراسم زیارت و ورود در آن روضه های مبارک شناخت تازهای پیدا می کند؛ خصوصاً اگر زیارتنامه های مخصوص و مأثور را قرائت کند جایگاه اصلی و مقام رفیع و شایسته و شأن والای آنان را پیدا خواهد کرد و اگر آن عبارات عالیه و جملات دلنشین و روح افزا را با توجه و تدبّر بخواند شناختی پیدا می کند که هرگز دل از آنان بر نمی کند و به هیاهوها، زرق و برقها و ادعاهای آمیخته به گزاف گویی و دروغ دیگران توجه نخواهد کرد؛ زیرا قسمت عمده و اهرم اصلی دور افتادن گروهی از مردم از علی و آل علی صلوات الله علیهم اجمعین همین عدم شناخت صحیح از آن عزیزان خداست.
هر بار که انسان موفق به زیارت این حجت های باهره ی الهی می شود گامی به سوی معرفت مقام والای آنان فراتر می گذارد. #روضه_منوره هر کدام با حال و هوای مخصوص خود، اثری مخصوص در انسان دارد. صحن ها و رواق های هر کدام از آنها تأثیری بسزا دارد و حتی مدفن پاک آن امامان محبوب و عزیزی که دارای بقعه، بارگاه، صحن و سرا نیستند در شرایط خاصی که دارند یادآور نکات و مطالب بیشماری هستند و در عین همان سکون و بی سکوت بهتان گیزی که به وسیله ی دشمنان دین و متعصبان معاند و از خدا بی خبر به وجود آمده صدها و هزارها حکایت را یادآوری می کنند.
دیدن زوار مختلف از صغیر و کبیر، دختر و پسر،پیر و جوان، زن و مرد، داخلی و خارجی هر کدام با آداب و سنن و فرهنگ مخصوصی که دارند و حال ابتهال و تضرع آنان و اظهار علاقه مندی آنان به انوار طیبه و تابناک آسمانی، هر کدام یک ورق تازه ی و صحنه جدیدی است که برای انسان جلو می آید و عرفان و بینش تازهای نسبت به رتبه منیع و شأن رفیع آنان برای انسان پیدا می شود.
آری! حالات زائران، رفت و آمد، تضرّع و زاری آنان، توسل و دلدادگی آنها و دشواری هایی که در اثناء راه و حتّی در خود محل زیارت، برای زیارت قبر امام معصوم خود مشاهده می کنند و با آن مواجه می گردند با این حال تحمل می کنند و شادمان اند که مضجع یکی از اولیا و عزیزان خدا را زیارت کرده اند همه مبیّن مقام بس ارجمند آنان است و هر ناظری را توجه می دهد که خاندان پیامبر، در اعماق جان مردم پاکدل جا دارند و خود به زودی به این نکته می رسد که آنان زبدگان بشریت، عصاره ی انسانیت و مورد انتخاب پروردگار بزرگ می باشند.منبع:آستان دوست، تالیف علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.


مطالب مرتبط