ارتباط با انسان کامل و حضور در کنار قبر او سبب تکامل معنوی می شود، گنجایش روح را بالا می برد و موجب رأفت و رحمت الهی می شود.

آثار آخرتی زیارت
۱۸ بهمن ۱۳۹۷ 86 217.6 KB 4 0

آثار آخرتی زیارت

نعمت های بهشتی

اولیای الهی در پیشگاه خداوند متعال مقامی ممتاز دارند. فضای حاکم بر بارگاه ایشان بسیار عطرآگین است و روح و جان را باصفا می سازد. هریک از این مکان ها، قطعه ای از بهشت است و انسانی که توفیق حضور در آنها را می یابد، از پاداش های مادی و معنوی، بسیار بهره مند می شود. یکی از این پاداش ها، نعمت های بهشتی است. شخصی از امام جواد علیه السلام پرسید: «پاداش کسی که با انگیزه، به زیارت رسول خداصلی الله علیه و آله می رود چیست؟» حضرت فرمودند: «بهشت برای اوست».(1)

ابوبصیر نیز می گوید: از امام باقر یا امام صادق علیهما السلام شنیدم که فرمودند: کسی که دوست دارد محل سکونت و منزلش بهشت باشد، زیارت مظلوم را ترک نکند. سؤال شد: مظلوم کیست؟ فرمود: مظلوم، حسین بن علی علیه السلام است. کسی که به دلیل شوق به آن حضرت و محبت رسول خداصلی الله علیه و آله و فاطمه سلام الله علیها و حبّ به امیرالمؤمنین، امام حسین علیه السلام، را زیارت کند، خداوند او را بر سفره های بهشتی می نشاند که با آن بزرگواران هم غذا شود، در حالی که مردم هنوز در حساب هستند.(2)

شفاعت اهل بیت علیهم السلام

برای زائر در دیدار ولی خدا حقی است که ایشان درصدد ادای آن برآیند. یکی از جاهایی که این حق ادا می شود، قبول شفاعت است. پیامبرخدا صلی الله علیه و آله در حدیثی می فرمایند: ... کسی که مرا زیارت کند، شفاعت من نصیبش می شود و کسی که از شفاعت من بهره مند شود، بهشت بر او واجب می گردد. (3)

آمرزش گناهان

گناه موجب قساوت قلب، تیرگی روح و دل مردگی انسان می شود. آمرزش گناه یعنی زدودن این آثار ناپسند از روح گناهکار. حضور در پیشگاه مقربان الهی زمینه ساز رحمت و مغفرت الهی است و در نتیجه، آثار زیان بار گناه از جان و روح او زدوده می شود. امام صادق علیه السلام می فرمایند: کسی که به زیارت قبر حسین علیه السلام برود، در حالی که به حق آن حضرت عارف باشد، خداوند متعال گناهان گذشته و آینده اش را می بخشد.(4)

همچنین فرموده اند: امام حسین علیه السلام از محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسید: پاداش کسی که شما را زیارت کند چیست؟ فرمود: فرزندم! کسی که من را زیارت کند در زمان حیات یا بعد از مرگم، یا پدرت را زیارت کند، بر خدای متعال است که او را روز قیامت زیارت کند و او را از گناه برهاند. (5).

ایمنی از هراس و وحشت روز قیامت

ارتباط با انسان کامل و حضور در کنار قبر او سبب تکامل معنوی می شود، گنجایش روح را بالا می برد و موجب رأفت و رحمت الهی می شود. همچنین با توجه به سیره اهل بیت علیهم السلام، هرکس به زیارت ایشان می رود، در صدد جبران بر می آیند و این خود، مایه بهره مندی از توجه الهی و ایمنی از ترس و وحشت در لحظات دهشت انگیز روز قیامت می شود.

رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند: «کسی که من، یا یکی از فرزندانم را زیارت کند، روز قیامت به زیارت او می آیم و وی را از وحشت های آن روز می رهانم».(6)

گذشتن از صراط

امام صادق علیه السلام می فرمایند: از پدرم شنیدم که به یکی از دوستانشان فرمودند: زائر امام حسین علیه السلام. . . پس از سیراب گشتن از حوض کوثر به جایگاهش در بهشت بر می گردد، در حالی که فرشته ای از سوی امیرالمؤمنین علیه السلام با اوست که به صراط امر می کند کهبرای وی پایین بیاید و با او مدارا کند تا از روی آن بگذرد و به آتش جهنم فرمان می دهد که حرارت و سوزشش را به او نرساند تا وی از آن گذر کند و نیز با او فرستاده ای است که امیرالمؤمنین علیه السلام، آن را فرستاده است. (7)

همسایگی با رسول خداصلی الله علیه و آله

شوق زیارت اهل بیت علیهم السلام و تشرف به بارگاه آن بزرگواران، موجب می شود تا زائر در سرای دیگر در جوار ایشان باشد. از رسول خداصلی الله علیه و آله در این باره نقل شده است: «کسی که در حال حیات یا پس از مرگم مرا زیارت کند، روز قیامت در همسایگی من خواهد بود» . (8)

علی کفشگر فرزقی

منبع: زیارت (آثار،آسیب ها و شبهات)/ محمدرضا اسلامی ندوشن

---------------------------------------------------------

پی نوشت:

1- کامل الزیارات، ابن قولويه، جعفر بن محمد، ص42.

2- کامل الزیارات، ص269.

3- کامل الزیارات، ص44؛ کتاب المزار، ص148.

4- کامل الزیارات، ص262.

5- کامل الزیارات، ص40.

6- کامل الزیارات، ص41.

7- کامل الزیارات، صص 239 و 238.

8- کامل الزیارات، ص45.


مطالب مرتبط