شادی و خوشبختی واقعی یک احساس درونی است که پول و رفاه مالی یکی از عوامل به وجود آورنده آن است نه تنها عامل.

آیا به راستی پول شادی می آورد؟

آیا به راستی پول شادی می آورد؟

هنوز همان بحث بود. همان بحث قدیمی و خسته کننده، آن قدر تکرار شده بود که هنوز دهانش را باز نکرده بود، می دانست چه می خواهد بگوید. خودکار را برداشت و بی توجه به حرف هایش شروع کرد به نوشتن،و او در کمال خونسردی نشسته بود و روزنامه اش را می خواند. تمام که شد، گفت:

  • خب چی میگی؟
  • در چه موردی؟ هنور که حرفی نزدی؟
  • ای بابا! چندبار مگه باید بگم؟ برای شرکت دیگه!

حرف هایش را برای کاری نو و ایده ای جدید قبول داشت، زدن کارگاه نخ پلاستیکی، کار بدی نبود. اگر خوب پیش برود، سود خوبی هم دارد. در موردش حسابی تحقیق کرده بود. ولی با حسین کار کردن، ریسک بالایی داشت. نمی دانست چه جوری حالی اش کند که ناراحت نشود. سری تکان داد و گفت:

  • راستش ملیحه برای وام مون برنامه دیگه ای ریخته.
  • اون با من! خودت اگه موافقی راضی کردن ملیحه خانم با من.
  • اصلا برای چی می خوای همچین کاری راه بیندازیم، ها؟
  • معلومه! برای درآمد بیشتر!
  • مگه الان مشکلی داری؟ چه کار می خوای بکنی که پول بیشتر می خوای؟
  • حیفه بریم با زن و بچه مون دنیارو بگردیم؟ حیفه ماشین مدل بالازیر پامون باشه؟ خودت می دونی که شادی توی مسافرته، نه؟
  • همین طوره! سفر کردن و گردش کردن خیلی هم خوبه. ولی آدم که نباید بی تامل خودشو بندازه توی هچل؟

این حیله هم نگرفت. مطمئن بود با زبان چرب و نرمی که دارد خیلی زود موفق می شود و ادامه داد:

اخم هایش رفت توی هم و سکوت کرد. بعد یک مرتبه گفت: «چه تضمینی می خوای بدم؟ هم قسط های وامرو می دیم و هم کلی پس انداز می کنیم.»

حرف هایش درست بود و کاری که می خواست بکنند برایشان ناآشنا. ته دلش راضی نبود؛ نگران برگشت وام بود. وقتی دید او ساکت است شروع کرد به وسوسه کردن، «باور کن هنوز دست زیاد نشده، تازه محل کارگاه رو هم دیدم. یه جای بزرگ که میشه دستگاه ها رو با فاصله چید و جا برای پیچیدن و بسته بندی هم داره باور کن... ».

پرید وسط حرفش: «ببین، تو تا اجاره کنی و دستگاه بخری، شاید ملیحه رو راضی کردم. اصلا وقتی ببینه وضعیت خوب شده خودش پیشنهاد میده؛ ولی الآن روی من حساب نکن.»

5b0bebf1d5dd5.jpg

شکی نیست که با افزایش رفاه و درآمد بیشتر برای خانواده، می توان به امکانات بیشتری دست یافت که جنبه های مختلف شادی و سلامت خانواده را تامین کند. البته به شرطی که بهترین استفاده از این درآمد بالاتر را نیز آموخته باشیم.

روانشناسان عوامل بسیاری را در شاد زیستن موثر می دانند که تاکنون 60 عامل اساسی از سوی آنان کشف شده است. عواملی مثل دوستی، احساس احترام، اعتماد به نفس، خدمت به دیگران، پایگاه اجتماعی مناسب و همسر دلخواه که البته پول یکی از این عوامل به شمار می رود و در بررسی های به عمل آمده تقریبا در ردیف چهاردهم قرار می گیرد.

بیشتر مردم، داشتن خانه های بزرگ و ماشین های گران قیمت را تنها منبع شادمانی حساب می کنند. به طوری که ممکن است به جای پرداختن به گسترش صفات اخلاقی و انسانی مانند دوستی ها، کمک به دیگران، بخشش، مثبت اندیشی و عشق به تمام هستی، تمام وقتشان را صرف پول درآوردن کنند به امید این که روزی ثروتمند شوند. این در حالی است که ممکن است دیگر وقت، انرژی یا سلامت برای لذت بردن از زندگی برایشان باقی نمانده باشد.

حتی آن ها که ثروت بسیار زیادی دارند گفته اند که هنوز به پول بیشتری نیاز
دارند. به نظر می رسد که ما شرطی شده ایم تا بیندیشیم که پول کافی نداریم،
اگر واقعا زندگیمان مرفه باشد. بنابراین اگر ما به این بیندیشیم که زندگی مان بهبود یافته است، شادکامی در پی آن خواهد آمد.

به نظر می رسد که ما شرطی شده ایم تا بیندیشیم که پول کافی نداریم.

آخرین مطالعاتی که در ایران انجام شده نشان می دهد مردم روستایی احساس خوشبختی بیشتری نسبت به شهرهای بزرگ دارند. هر چند مردمان شهر و روستا از نظر سطح درآمد و امکانات زندگی، با هم بسیار متفاوتند. این مساله نشان می دهد که داشتن پول، شاید شرط لازم برای خوشبختی و شادی باشد، ولی شرط کافی به حساب نمی آید.

5b0bec7b8db0a.jpg

با نگاهی به زندگی خوب و راحت برخی خانواده ها این گونه برداشت می شود که آنان از درآمد خوب و راحت برخوردارند و بسیار خوشبخت هستند. اما اگر کمی در شیوه زندگی آنان دقت کنیم متوجه می شویم که این خانواده های شاد اگر در میزان درآمد با ما یکی باشند اما در خرج کردن و پس انداز دقت زیادی می کنند و در واقع تدبیر معاش دارند. بنابراین باید هزینه های زندگی را دسته بندی کرده و درآمد را به بهترین شکل خرج کرد.

چه باید کرد؟

بیشتر مردم فکر می کنند که اگر ثروت بیشتری به دست آورند، خوشبخت می شوند. ولی وقتی به آن می رسند نه تنها احساس خوشبختی نمی کنند بلکه دچار دغدغه نیز می شوند. در واقع شادی و خوشبختی با درجه رفاه رابطه مستقیمی ندارد و هر چه درآمد بالاتر برود خوشبختی بیشتر نمی شود. البته نباید منکر نقش رفاه در ایجاد شادی بود اما باید تعریفی نو از شادی، خوشبختی، علایق، عشق، مهربانی و آن چه مایه آرامش قلب است ارائه کنیم. شادی و خوشبختی واقعی یک احساس درونی است که پول و رفاه مالی یکی از عوامل بهوجود آورنده آن است نه تنها عامل پس در ایجاد عوامل دیگر نیز بکوشیم.

منبع: شادی را به خانه ببریم، مهتاب قاسمیان


مطالب مرتبط