قدیمی ترین اسناد مکتوب درباره برگزاری نماز در حرم از دوره صفوی باقی مانده است؛ به طوری که......

تاریخچه نماز جماعت در حرم
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ 847 51.7 KB 18 0

تاریخچه نماز جماعت در حرم

خواندن نماز در حرم امام رضا علیه السلام گویا از آغاز شکل گیری بقعه مطهر، مرسوم بوده، زیرا یکی از آداب زیارت، خواندن دو رکعت نماز در کنار مرقد ائمه علیهم السلام به شکرانه توفیق زیارت است.

با ساخت مسجد در کنار مرقد امام رضا علیه السلام در سده چهارم هجری، ظاهرا نماز جماعت نیز در این مکان برگزار می شده است.

قدیمی ترین اسناد مکتوب در این باره از دوره صفوی باقی مانده است؛ به طوری که در سندی متعلق به سال 1021 ق از «محمد جعفر رضوی» به عنوان پیش نماز یاد شده است.

با احداث مسجد گوهرشاد در کنار مرقد مطهر، نمازهای یومیه، به ویژه نماز جمعه در آن مکان برگزار می شده است؛ از این رو این مسجد به مسجد جمعه نیز شهرت داشته و مطابق اسناد، یکی از شبستان های آن، شبستان جمعه نامیده می شده است.

5affd10534c1f.jpg

در حال حاضر، مکان های برگزاری نماز، با توجه به فصول سال، شمار زائران و وجود مناسبت های خاص متغیر است؛ به این ترتیب که در ایاممعمول در 14 مکان و در ایام ویژه در 21 مکان از اماکن کتبرکه حرم مطهر، نماز جماعت در سه نوبت صبح و ظهر و مغرب برگزار می شود و معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی انتخاب و معرفی امامان جماعت را بر عهده دارد.

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برگزاری نماز جمعه در مسجد گوهرشاد به امامت حجه الاسلام حاج غلامحسین تبریزیصورت می پذیرفت؛ اما از سال 1359 ش برگزاری نماز جمعه و اعیاد فطر و قربان در شهر مقدس مشهد بر عهده ستاد نماز جمعه است و در حال حاضر با هماهنگی آستان قدس رضوی در صحن ها و رواق های اماکنمتبرکه حرم مطهر اقامه می شود.

منبع: آیین های حرم مطهر رضوی؛ علی اخوان مهدوی، رضا نقدی


مطالب مرتبط