دلیل اصلی هجرت دائمى ایشان به مشهد، عشق به حضرت رضا (ع) بود. با آنكه سال¬های آخر حیات را بر صندلى چرخدار مى‏نشست، گاهى سه بار در روز به زيارت آن حضرت مشرف مى‏شد. ايشان كتابخانه 24000 جلدى خود را به آستان قدس رضوى تقديم كرد و در صحن قدس دفن شد.

آیه الله سید محمد علی موسوی گرمارودی
۹ بهمن ۱۳۹۶ 51 8.4 KB 17 0

آیه الله سید محمد علی موسوی گرمارودی

آية اللّه سيد محمدعلى موسوى گرمارودى فرزند سید علینقی در سال 1292ش در روستاى گرمارود الموت قزوين به دنيا آمد. در 5 سالگى در مكتب‏خانه گرمارود، نزد ملا محمود طالقانى قرآن و سپس در روستاى ورك صرف و نحو آموخت.
بخشی از آموخته‌های او تا سن 16سالگی در چند روستای تنکابن طی رفت‌وآمدهای فصلی خانواده‌اش به آنجا و بخشی دیگر در الموت حاصل شد.
در سن 17 سالگى به قم رفت. سپس در سال 1315ش همراه آية‌اللّه شيخ على‌اكبر تسخيرى براى ادامه تحصيل به نجف سفر كرد و در آنجا نزد اساتید برجسته علوم حوزوی را فراگرفت و از دست آية‌اللّه اصفهانى تصديق اجتهاد و اجازه روايت گرفت و به قم بازگشت.
ایشان تا 38 سالگى تحصيل كرد و بقيه عمر را تنها به تدريس گذراند و هيچ‏گاه امامت جماعت و منبر را نپذيرفت.
علاوه بر درس‏هاى رسمى به رياضى و جبر و هيئت علاقمند بود و سخت‏ترين مسائل را سريعاً از طريق رهيافت‏هاى خود حل مى‏كرد.
حافظه بسيار قوى داشت به طوری که اشعار بسیاری از شاعران فارسی و اشعار مدیحه چهارده معصوم (ع) از شعرای عرب را در سينه داشت.
آیه‌الله گرمارودی نمونه كم‏نظير مهربانى و خُلق پيامبرانه و طراوت روحى و خوش‏طينتى بود. از هرگونه تظاهر و تصنع بيزار بود و تعمد داشت كه از هيئت يك طلبه معمولى تجاوز نكند.
برجسته‏ترين ويژگى ایشان، عشق شورانگيزى بود كه به پيامبر (ص) و ائمه معصومین (علیهم السلام) داشت. اساس هجرت دائمى ایشان به مشهد عشق ایشان به حضرت رضا (ع) بود.
با آنكه سال‌های آخر حیات را بر صندلى چرخدار مى‏نشست، گاهى سه بار در روز به زيارت آن حضرت مشرف مى‏شد. هميشه از ضلع جنوبى و از درى كه حلقه‏اى دارد مشرف مى‏شد، آن حلقه را در دست مى‏گرفت و هميشه اين بيت شعر را مى‏خواند:
لم يخب الآن من رجاك و من حرك من دون بابك الحلقة
يعنى كسى كه به تو اميد بست و آنكه حلقه در خانه‏ات را كوبيد نااميد نشد.
ايشان كتابخانه 24000 جلدى خود را به آستان قدس رضوى تقديم كرد و سرانجام در سال 1375 ش در بيمارستان امام رضا (ع) مشهد درگذشت و در صحن قدس دفن شد.

------------------------------------------------
منبع:
1- غلامرضا جلالى و همکاران، مشاهير مدفون در حرم رضوى، ج1، آستان قدس رضوى، بنياد پژوهشهاى اسلامى، مشهد: 1386.


مطالب مرتبط