بررسی مسئله ولایتعهدی امام رضا (ع) و شرایط ایران در آن زمان

امام رضا(ع) و ایران
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ 168 24.1 KB 10 0

امام رضا(ع) و ایران

مشخصات کتاب:

عنوان: امام رضا (ع) و ایران

نویسنده: سید حسین حُرّ

ناشر: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

سال چاپ: 1383

بخشی از کتاب:

در میان انبوه تحولاتی که در تاریخ ایران و اسلام صورت گرفته است، بدون شک سفر امام رضا(ع) به ایران یکی از بزرگترین حوادثی بود که تاریخ این سرزمین تا کنون به خود دیده است. اصولا حوادث روزگار امامت علی بن موسی الرضا (ع)یکی از حوادث حائز اهمیت فراوان در تاریخ اسلام و تشیع بوده و هست.

5af804dbe9516.jpg


پیچیدگی حوادث این دوره نگارنده را واداشت تا کتابی با عنوان «امام رضا (ع) و ایران» بنگارد تا بدین ‏طریق بخش اندکی از تاریخ ایران اسلامی را باز نماید. روش تحقیق در این کتاب به شیوه کتابخانه‏ ای با تکیه بر منابع ‏اصلی و درجه اول می‏باشد که برای فهم بهتر از منابع درجه دوم و مطالعات و تحقیقات جدید نیز استفاده شده است.

این کتاب دارای پنج فصل اصلی و یک نتیجه‏ گیری پایانی است. فصل اول با عنوان «ایران در دوره نخستین خلافت عباسی» به چگونگی اداره ولایات ایران، وضعیت برمکیان در دستگاه خلافت، حدود سرزمین خلافت شرقی مامون و وضعیت والیان مناطق مختلف می ‌پردازد.

فصل دوم با عنوان «اوضاع خراسان در آستانه ورود امام رضا (ع) به ایران»، به دو موضوع اهمیت خراسان، مشکلات دوره هارون عباسی تا به قدرت رسیدن مامون و عواملی که باعث برتری امین نسبت به مأمون در جریان ولایتعهدی شده، پرداخته است.

فصل سوم با عنوان «خلافت مامون و قیامهای علویان» به علل رویگردانی خراسانی ‌ها از مامون و قیام های علویان و اقدامات مأمون برای رهایی از مشکلات پرداخته است.

فصل چهارم با عنوان «ولایتعهدی امام رضا (ع) برای پذیرش»، نتایج پذیرش ولایتعهدی، مناظرات امام با پیروان مثبت این سفر پرداخته است.

فصل پنجم، با عنوان «سیره تربیتی، اخلاقی و عملی امام رضا (ع)» به گوشه‌ای از ویژگی های رفتاری و عبادی ایشان پرداخته است.


مطالب مرتبط