انتظار یعنی : قلبمان خالی از تهمت و افترا باشد

این نامه را به اشتیاق تمام قلب های منتظر می نویسم.به زبان زنده ی عشق که صمیمی ترین زبان مردم دنیاست.به قلب های مومنی که قرار است امام بر آنها حکومت کند.قلب هایی که به عشق آزادی،عدالت و برابری می تپند و جامعه ای را چشم انتظارند که قرار است رستاخیز فضیلت ها باشد.

قلبی حقیقت را می پذیرد که جایگاه ایمان باشد. مگر می شود قلبی که میزبان تهمت و افتراست، بوی نفاق ندهد؟
یادت هست در دعای روز بیست و نهم ماه رمضان زمزمه می کردیم ''و طهر قلبی من غیاهب التهمه..'' خدایا قلبم را از تیرگی ها و گرفتگی های تهمت پاک کن.من اطمینان دارم آدمهایی که بی هیچ نگرانی شایعه سازی می کنند و آبروی آدمها را می برند یا آنها را با بهتان و تهمت مات و مبهوت می کنند قلب شان را به خدا که هیچ،به شیطان هم نفروخته اند!
پیشوای ششم ما امام صادق علیه السلام می فرمایند:
اگر کسى سخنى را بر ضد مومنى نقل کند و قصدش از آن ، زشت کردن چهره او و از بین بردن وجهه اجتماعى اش باشد و بخواهد او را از چشم مردم بیندازد، خداوند او را از محور دوستى خود خارج مى کند و تحت سرپرستى شیطان قرار مى دهد؛ (ولى) شیطان هم او را نمى پذیرد![1]
من می توانم با تهمت زدن به یک انسان بی گناه آنقدر بی بها شوم که شیطان هم قلبم را پس بزند!
دلم نمی خواهد دنیا و آدمهایش را از پشت شیشه های سیاه و دود اندود قضاوت ها ببینم.
دوست ندارم نسبت به آدمهایی که حتی درست نمی شناسمشان به دلایلی که در درستی شان تردید دارم بدبین و منزجر باشم.
همه ی ما عاشق زیبایی ها هستیم و عاشق زیبایی مگر می تواند هدف های زشت را برگزیند و برای رسیدن به آنها تلاش کند؟
ما اهداف خوبی داریم اما گاه از یاد می بریم که برای رسیدن به این اهداف نباید از روش های نازیبا استفاده کرد.
وقتی با جهت گیری های مبتنی بر سوء ظن سعی میکنیم در رقابت های فرهنگی و اجتماعی مخالفانمان را متهم کنیم،آرمان های خوب خودمان تباه می شوند!
وقتی در فضای مجازی اخباری ، از زندگی خصوصی دیگران خبری به دستمان می رسد را در کسری از زمان برای دوستانمان ارسال می کنیم و انتشار سلسله ای از تهمت های ناروا را کلید می زنیم شاید به این فکر نکنیم که عمل ما مصداق واقعی تهمت باشد اما در واقع بدون اطلاع از صحت مطلب، آن را به کسی نسبت داده ایم که خود بی خبر است.

انتظار یعنی تهمت نزدن


دین اسلام برای آبروی انسانها حرمت ویژه ای قائل است و برای همین به مسلمانان سفارش کرده است از مواضع تهمت دوری کنند.ما به عنوان منتظران ظهور حضرت مهدی(عج)علاوه بر آنکه وظیفه داریم قلبهایمان را از تهمت و دروغ حفظ کنیم باید از کارهایی که به بطور طبیعی و عرفی موجب بدگمانی دیگران نسبت به ما می شود اجتناب کنیم.
باید از روزهای هجران ممنون باشیم که به ما فرصت داده اند تا برای هرچه زیباتر شدن تلاش کنیم و با قلب های آماده و مهدی پسند وصال مولایمان را انتظار بکشیم.

زینب احمدی


---------------
پی نوشت
1. (اصول کافى، جلد 4، صفحه:62 روایة:1)


مطالب مرتبط