سخاوتمند، به خدا، مردم و بهشت نزدیک است.

برای خواندن وقف کنیم

برای خواندن وقف کنیم

کشور وسیع و پهناور ایران، شهرها و روستاهای زیادی دارد. بخشی از این روستاها به دلیل کمبود امکاناتی که دارند، به نام مناطق محروم شناخته می شوند. نیازهای این مناطق نیز زیاد است و ما نمی توانیم همه آن ها را حل کنیم. اما می شود دل بچه های آن مناطق را شاد کرد؛ مثلاً چند اسباب بازی را برای بازی آن بچه ها وقف کنیم. خنده ها و شادی هایشان باعث می شود خدا نیز لبخند رضایت به کارمان بزند. یا مثلاً خیلی از تازه­عروس ها در این مناطق هستند که برای شب عروسی شان نیاز به لباس دارند! می شود چند لباس عروس و برای تازه عروس های این مناطق وقف کرد تا به رایگان از آنها استفاده کنند.

یا مثلاً در برخی از این مناطق، دسترسی به کتاب های کمک درسی بسیار سخت است و قدرت اقتصادی هم برای خانواده ها وجود ندارد که این کتاب ها را تهیه کنند.

همه ما کتاب های زیادی داریم که آنها را خوانده ایم و احتیاج خاصی بهشان نداریم و اطرافمان پر است از آدم هایی که به خواندن آن کتاب ها نیاز دارند، رویشان بنویسیم، وقف خوانده شدن! و برای خواندن وقفش کنیم. صفحه اولش یک کاغذ بچسبانیم تا کسانی که می خوانند، اسمشان را بنویسند. مدت ها بعد شاید کتاب از بین رفته باشد اما افراد زیادی آن را خوانده اند و در این علم و دانششان ما هم سهیم بوده ایم. می شود یک یا چند کتاب کمک درسی خریداری کرد و برای استفاده بچه های محروم آن منطقه وقف کرد.... ایده زیاد است و کار نشد فراوان.

5bb9a53391363.jpg

پیامبر (ص) می فرمایند: «الصدقه تدفع البلا و هی انجح دواء و تدفع القضا و قد ابرم ابراما و لا یذهب بالادواء الا الدعا و الصدقه»[1] صدقه بلا را برطرف می کند و مؤثرترین داروست. همچنین، قضای حتمی را بر می گرداند و درد و بیماری را چیزی جز دعا و صدقه از بین نمی برد. رسول اکرم(ص) می فرمایند: «اَلسَّخِيُّ قَرِيبٌ مِنَ اَللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ اَلنَّاسِ قَرِيبٌ مِنَاَلْجَنَّةِ»؛ سخاوتمند، به خدا، مردم و بهشت نزدیک است.[2]

منبع: کتاب بودن بعد از نبودن، مجتمع فرهنگی آموزشی معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه

-------------------------

پی نوشت ها:

[1] . بحارالانوار (ط- بیروت) ج93، ص137، ح71.

[2] . کافی (ط- الاسلامیه)، ج4، ص40.


مطالب مرتبط