علل دروغگویی در کودکان

بسه دیگه، دروغگو!

بسه دیگه، دروغگو!

1. فتیله توقعات پایین!

اگر تکلیفی بیش از اندازه بر عهده کودک بگذارید به احتمال زیاد نخواهد توانست آن را انجام دهد در نتیجه به دنبال راهی برای فرار می گردد و یکی از دم دست ترین راهها دروغ گفتن است.

2. تصویری در آینه

لحظه ای خلوت کنیم و بیندیشیم که آیا خدای نکرده ما هم در زندگی دروغ می گوییم یا نه؟روشن است که کودکان آیینه رفتارهای ما هستند. آنها هر تصویری را که ما به آیینه دلشان بیندازیم نشان خواهند داد مثلا وقتی پشت تلفن به فرزندمان می گوییم بگو پدرم خانه نیست و .... در تمام این زمان ها تصویرهایی ازدروغگویی بر روی آینه دل کودکتان می اندازید.

5b1f631cab984.jpg

3. کی بود کی بود؟ من نبودم!

اگر مرتکب اشتباهی شوید و شخص بالادستی با قیافه ای عصبانی و به قصد تنبیه شما با صدای بلند داد بزند «تو بودی این کاررو کردی» شما چه جوابی می دهید؟ احتمالا درصد بالایی از شما می گویید «من که نبودم». برای کودک شما هم همین اتفاق خواهد افتاد. چون او هم بلافاصله سریال دردناک «خشونت، کتک، توبیخ» را مرور می کند..

4. توجه! توجه، محبت

تامین ننمودن نیازهای ابتدایی فرزندان باعث می شود بچه هایمان تلاش کنند تا با گفتن دروغ به آنچه علاقه یا نیاز شدید دارند برسند. نیازهای ابتدایی و اساسی فرزندان از قبیل نیازهای جسمی مثل خوردن و خوابیدن و نیازهای عاطفی است. یکی از نیازهای عاطفی فرزندان نیاز به محبت است و آن قدر اهمیت دارد که برآورده نشدن آن در هر مرحله ای از رشد، می تواند مشکلات روانی فراوانی ایجاد کند.

5b1f633f08be2.jpg

5. برگه جریمه صادر کنید

یکی از دلایل دروغگویی کودکان این است که آنها برای دروغ گفتنشان به اندازه کافی جریمه نمی شوند. آنها به راحتیحقایق را کتمان می کنند و با خود فکر می کنند «من یک اشتباه کردم و آن را با دروغ مخفی کرده ام، اگر والدینفهمیدند که فوقش تنبیه می شوم ولی اگر نفهمیدند جان سالم به در برده ام.»

6. بیست سوالی را تعطیل کنید

زمانی که مساله ای روشن است و نیاز به توضیح اضافی ندارد، بیهوده فرزندتان را در تیررس بیست سوالی قرار نداده و به اصطلاح او را سوال پیچ نکنید، چرا که این مساله باعث می شودانگیزه دروغ گویی در او تقویت گردد.

7. در تشویق کودکتان افراط نکنید

زیاده روی در تشویق فرزندان و انتخاب مشوق هایی که برای آنها خیلی زود و بزرگ است، باعث می شود شوق فراوان برای به دست آوردن آنها پیدا کنند و سعی نمایند با دروغ گویی، خود را به آن برسانند.

وقتی به پدر و مادری گفته می شود که باید فرزندت را تشویق کنی و به رفتارهای خوب و مثبت او پاداش و جایزه دهی، بسیار پیش می آید که در پاسخ می گویند: «فایده ای ندارد، خیلی تشویقش کردم، تازه پر توقع هم شده است، به زور از من جایزه می گیرد و... » و یا اگر هم تشویق می کنند، به اشتباه از آن بهره می برند؛ برای مثال پدر به فرزندش می گوید: «اگر فلان رفتار نادرست را انجام ندهی، جایزه داری»؛ در واقع در این مورد پدر به فرزندش رشوه می دهد که رفتار غلط را انجام ندهد و فرزند نیز یاد می گیرد که می تواند با رفتارهای نادرست و درخواست پاداش برای ترک آن، به خواسته هایش برسد وگرنه دروغ بگوید.

فهرست منابع:

1.کتاب کلید بدی ها، از سری کتابهای اخلاق اسلامی

2.تنبیه؛ آری یا خیر، مجید همتی، مرکز مشاوره و روان درمانی ماوا و انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی.

3. بسه دیگه دروغگو، علی صادقی سرشت


مطالب مرتبط