از مهم ترین دستاوردهایی انقلاب اسلامی موفقیت های منطقه ای و بین المللی ایران در مقابل امریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه غرب آسیا است .

جمهوري اسلامي بعنوان يک الگو و قدرت منطقه اي
۵ آذر ۱۳۹۷ 100 24 KB 5 0

جمهوري اسلامي بعنوان يک الگو و قدرت منطقه اي

از عرصه های مغفول و کمتر دیده شده در زمینه دستاوردهای انقلاب اسلامی عرصه بین الملل و نفوذ و قدرت منطقه ای و جهانی جمهوری اسلامی است که در سالهای اخیر مورد توجه جدی دشمنان انقلاب اسلامی قرار گرفته است و باعث حیرت و شگفتیانان شده است و از سوی دیگر نشان از قدرت درونی انقلاب اسلامی وظرفیتهای گسترده جمهوری اسلامی برای مقابله با دشمنان و تبدیل شدن به یک قدرت جهانی دارد .

انقلاب اسلامی در فضایی به منصه ظهور رسید که اين اعتقاد و باور اساسي وجود داشت که امکان تشکيل و تداوم حکومت بر پايه معيارهاي ديني و اسلامي وبا رعايت اصول و ارزشهاي مطرح شده در چهارده قرن قبل وجود ندارد و کشورهاي اسلامي راهي جز الگو گرفتن از غرب و نظامهاي سکولار ندارند و اين باور حتي در بسياري از دولتمردان و رهبران دلسوز جهان اسلامي هم وجود داشت که مگر ميشود نظامي بوجود آورد که بر پايه ارزشهاي اسلامي ارائه شده در چهارده قرن قبل قرار گرفته باشد. پيروزي انقلاب اسلامي و تأسيس نظام جمهوري اسلامي بر پايه ارزشهاي مذهبي و با استفاده از نهادهاي تأسيسي و تداوم آن بمدت 25 سال و توفيق آن در برقراري روابط متعادل با ساير دول و حتي اداره هوشمندانه و قدرتمندانه هشت سال جنگ کلاسيک مدرن حيرت همه نظاره گران سياسي و انديشمندان درس حکومت و دولت را برانگيخت و ناچار فصل جديدي در تقسيم بندي حکومتها براي جمهوري اسلامي باز نموده که بعنوان الگو قابل بهره برداري و تکرار ميباشد که مشابهي براي آن در تاريخ مدرن نميتوان يافت. برای پی بردن به این مسئله کافی ست که نگاهی به نقش ایران در تحولات دو دهه اخیر خاورمیانه، از افغانستان گرفته تا عراق و از سوریه گرفته تا یمن و کشورهای دیگرنگاهی بیندازیم. ایران با ایفای نقش تعیین‌کننده خود در مسائل و بحراهای منطقه ، به مهم‌ترین بازیگر منطقه‌ای تبدیل شده است. از سوی تشکیل اتحاد راه‌بردی با روسیه برای حل بحران سوریه در مسیری دقیقاً عکس برنامه‌ریزی‌های غرب، جمهوری اسلامی را به بازیگری مؤثر در عرصه بین‌المللی و فرامنطقه‌ای مبدل نموده است.

روزنامه آلمانی تاگس سایتونگ در گزارشی از اوضاع بحرانی منطقه خاورمیانه، به نقش محوری ایران به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای اشاره نموده و نوشت: "حل بحران‌های خاورمیانه ازجمله مقابله با فتنه داعش، بدون کمک ایران تقریباً غیرممکن است... بی‌تردید ایران به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای دارای نفوذ بسیاری در میان کشورهایی ازجمله عراق، سوریه، لبنان و فلسطین است.

روزنامه فايننشال تايمز در مقاله اي به قلم " سوزان مالوني " – عضو موسسه محافظه كار آمريكايي بروكينز – مي نويسد كه ايران بزرگ ترين برنده تحولات اخير در منطقه است.

فریدون برکشلی رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در گفتگو با ایلنا می گوید: آمریکایى‌ها، جمهورى اسلامى ایران را کانون اصلى قدرت در خاورمیانه قلمداد مى‌‌کنند و این در حالی است که واشنگتن حتى این باور را نسبت به ترکیه هم ندارد.

رسانه امریکایی (بلومبرگ) در گزارشی پیرامون تنش اخیرهای میان ایران و عربستان می گوید: ایران، اکنونقوی‌ترین بازیگر منطقه‌ای در خاورمیانه است. تهران، بازیگری تعیین‌کننده در سوریه، لبنان و عراق است و نفوذش به یمن و افغانستان هم گسترش یافته است.

این تنها بخشی از اعترافات رسانه های غربی و نشریات بین المللی است که نشان از قدرت و نفوذ ایران و موفقیت آن در عرصه منطقه ای و بین المللی دارد که به عنوان یک الگوی موفقبرای دیگر ملتها بویژهامت اسلام مطرح شود و باعث شکل گیری یک تمدن نوین اسلامی واعتلای اسلام و امت اسلامی در دنیا شود .

مطالب مرتبط