هدیه، محبت به بار می آورد و کینه ها را از بین می برد.

رابطه تان را بیمه کنید!

رابطه تان را بیمه کنید!

رابطه بین «زن و شوهر» مثل یک نوزاد است. نوزادی که با ازدواج همسران زاده می شود و با رفتارهای آن ها تربیت! رابطه اگر خوب تربیت شود، به فردی بالغ و فهمیده و اگر بد تربیت شود به فردی نادان و غیرمنطقی تبدیل خواهد شد! یکی از مؤثرترین، گویاترین و شیرین ترین راه ها برای تربیت هرچه بهتر رابطه همسری «هدیه» دادن است. هدیه دادن و هدیه گرفتن مانند لبخند زدن، رفتاری بین المللی است و در همه فرهنگ ها و قومیت ها، هدیه برابر است با نفوذ در قلب طرف مقابل!

هدیه دادن، اصولی دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

یکی از آداب هدیه گرفتن، هدیه دادن است؛ یعنی جالب نیست که فرد همیشه هدیه گیرنده باشد و از نظر اخلاقی مناسب است که او نیز هدیه بدهد. در کنار این ادب، توجه به این نکته هم لازم است که نباید در پاسخ هدیه دادن، به صورتی اقدام کرد که در دیه عمل می شود.

در دیه، فرد خسارت دیده به اندازه زبانش، از طرف مقابل مالی را دریافت می کند؛ یعنی در دیه، اصل تساوی برقرار است؛ اما در هدیه اصل تساوی برقرار نیست؛ بلکه اصل توان شخصی برقرار است؛ یعنی هر فرد باید بر اساس توان فردی خود هدیه دهد و هدیه طرف مقابل را پاسخ دهد.

رسول خدا (ص) در این باره می فرمایند: «از شرافت و بزرگواری مرد نسبت به برادر مسلمانش، این است که هدیه اش را بپذیرد و از آنچه دارد، به او هدیه دهد و خود را به خاطر او به مشقت نیندازد.» سپس فرمودند: «من کسانی را که در این باره خود را به زحمت می اندازند، دوست ندارم.»[1] در این کلام شریف، حضرت یکی از آداب هدیه گرفتن را پذیرش هدیه و نیز پاسخ دادن به هدیه می دانند؛ اما در کنار آن، یادآوری می کنند که پاسخ هدیه، نباید با زحمت همراه باشد و در انتخاب هدیه باید توان مالی فرد لحاظ شود. در غیر این صورت، مصداق «تکلف» می شود که با آنچه از «دیه» مورد نظر است، متفاوت است و مورد تأیید حضرت نیست.

بنابراین مناسب است همسران هم هدیه بدهند و هم هدیه بگیرند. اگر خانمی توان مالی ندارد، برای هدیه دادن می تواند از هنر شخصی خود (مثلاً بافتن یا دوختن لباس برای همسرش) استفاده کند؛ البته در مواردی که خانم درآمد جداگانه ندارد، مناسب است مرد خانه در صورت توان مالی- حتی اگر ماهانه نمی تواند- هرچند وقت یک بار، پولی را به همسرش هدیه دهد تا دست او در انجام مخارجی همچون هدیه دادن بسته نباشد.

مناسب است همسران هم هدیه بدهند و هم هدیه بگیرند

دوستت دارم کافی نیست: احساس مثل رنگ است. اگر یک تابلوی نقاشی را فقط با یک رنگ بکشید، خیلی جذاب نیست. برای داشتن نقاشی جذاب باید از رنگ های گوناگون استفاده کنید که در نتیجه به جعبه مداد رنگی نیاز دارید. درباره احساس هم همین گونه است. شما به جعبه مداد رنگی احساس نیاز دارید. همسرانی که تنها با رنگ «دوستت دارم» می خواهند تابلوی عشق را در زندگی نقاشی کنند، دست آخر تابلویی چندان جذاب نخواهند داشت؛ بنابراین باید با چاشنی خلاقیت از روش های گوناگون برای ابراز احساس محبت خود به همسر استفاده کنند؛ پس لطفاً تنها با جمله «دوستت دارم» به همسرتان ابراز محبت نکنید؛ (گاه برخی همسران با تکرار صرف این عبارت برای ابراز محبت، در حقیقت از آن به عنوان ابزاری برای توجیه تنبلی خود در تنوع بخشیدن به روش های ابراز محبت استفاده می کنند!) بلکه از هدیه دادن، سفر بردن،- حتی اگر سفری کوتاه و در حد توان تان باشد- جشنی ساده گرفتن و .. نیز بهره ببرید.

5cb2e7da423cd.jpg

بدجنسی نکنید

از خرید هدیه هایی که برخی کاستی ها یا عیب های همسرتان را به رخش بکشد، جداً خودداری کنید؛ برای نمونه، از خریدن لباس تنگ برای همسرتان به صورتی که چاقی او را نمایان سازد یا اصلاً تنش نرود، بپرهیزید! این گونه هدیه ها، اثر وارونه دارد؛ چرا که بوی تحقیر و سرزنش می دهد. از سویی بکوشید زرنگ بازی درنیاورید؛ برای نمونه، برخی ضرورت های زندگی و اسباب خانه را به عنوان هدیه، به او قالب نکنید! مگر این که از قبل بدانید او چنین وسایلی را دوست دارد و از هدیه گرفتن آن ها خوشش می آید. در غیر این صورت، هدیه دادن آن، بی تأثیر خواهد بود؛ زیرا بیشتر بوی منت گذاشتن و سوء استفاده کردن از یک خرید ضروری تحت عنوان هدیه دادن می دهد!

دنبال ربطش نگردید!

بی مناسبت و غیرمنتظره به او هدیه بدهید. حتماً لازم نیست منتظر ربط و مناسبتی باشید. اگر همسرتان پرسید «به چه مناسبتی»؟ عمیق ترین پاسخ ممکن را بدهید و آن این که «فقط به خاطر این که دوستت دارم». این جمله، تمام بی ربط های رابطه شما با همسرتان را به هم ربط می دهد!

بی مناسبت و غیرمنتظره به همسرتان هدیه بدهید

هدیه را تزئین کنید

بکوشید هدیه خود را خشک و خالی ندهید. برپایی مراسمی کوچک و صمیمی و هدیه دادن ضمن آن، شیرینی هدیه را دو چندان می کند؛ برای نمونه، هرچند گل زیباست؛ اما هنگامی که در قالب یک دسته گل تزئین می شود، شیرینی و تأثیر بیشتری دارد. از خلاقیت خود برای عملی کردن این اصل استفاده کنید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که در هدیه دادن، تنوع را از یاد نبرید. حتی هدیه دادن مکرر گل (با همه لطافتش) باز از شیرینی آن می کاهد.

روان شناسانه هدیه دهید

بکوشید علاقه مندی همسر خود را به گونه ای که جلب توجه نکند، از لابلای صحبت هایش تشخیص دهید و آن را به خاطر بسپارید؛ چرا که راهنمای خوبی برای خرید هدیه مطلوب همسرتان است. از جهت روان شناسی، مردها معمولاً به هدیه های کاربردی علاقه دارند و خانم ها معمولاً به هدیه های زینتی.

حرف آخر

ماشین، خانه، عمر، کشتی، هواپیما، کارخانه و .. از موارد بسیار گوناگونی هستند که شرکت های بیمه، آن ها را زیر پوشش خود می گیرند؛ اما مهم ترین چیزی که جایش در شرکت های بیمه خالی است، «بیمه رابطه» است. رابطه زوجین برای گرم ماندن و گرم تر شدن به بیمه نیاز دارد. بیمه در برابر یکی از خطرناک ترین تهدیدهای این رابطه که همان «کینه» است. هدیه در حقیقت بیمه ای است که یک رابطه را در برابر کینه ورزیدن بیمه می کند. رسول خدا (ص) می فرمایند: «هدیه، محبت به بار می آورد و کینه ها را از بین می برد.»[2]


پی نوشت ها:

[1] . مشکوه الانوار، ص219.

[2] . کافی، ج5، ص144، ح14.


مطالب مرتبط