هر کس توفیق شناخت امام را دریافت، غیبت و ظهور- از این جهت- برایش یکسان است.

راز مهم معرفت امام

راز مهم معرفت امام

در دوره ای که ائمه اطهار (ع) آن را به دوره «حیرت»، تعبیر کرده اند، بیش از هر زمان دیگری موحدان و مؤمنان دچار سختی، بلا و امتحان خواهند بود. شیعه ای که در غیبت امام زمان (ع) و در عصر آخرالزمان به سر می برد برای رسیدن فرج و گشایش در امورش وظایف و تکالیفی بر عهده دارد. رئوس این وظایف توسط ائمه اطهار (ع) در مجموعه ای از روایات ارزنده برای شیعیانشان بیان شده است. از مهمترین وظایفی که در روایات به آن اشاره شده است معرفت به امام عصر (ع) است که ما در اینجا به آن اشاره می کنیم. امید که خداوند تعالی توفیق انجام این تکلیف را قرین حیات همگی ما قرار دهد.

در اهمیت شناخت امام زمان (ع) روایات زیادی نقل شده اند. در اینجا ابتدا به دعایی که از ناحیه مقدسه امام عصر (ع) تعلیم شده اشاره می کنیم: «اَللهُمَ عَرفني حُجَتَك، فإنَكَ إن لَم تُعَرفني حُجَتَك ضَلَلتُ عَن دینی»:[1] پروردگارا، حجتت را به من بشناسان، زیرا اگر حجتت را به من نشناسانی، از دین و آیینم گمراه خواهم شد».

درخواست معرفت در این دعا پرده از راز مهم معرفت برمی دارد و اینکه وظیفه اصلی شیعیان شناخت و درک حجت حىّ خداوند تعالی است، به عبارت دیگر معرفت امام زمان (ع) در هر زمان، در سرلوحه وظایف قرار دارد و وظایف دیگر را برای ما روشن می کند.

هر کس توفیق شناخت امام را دریافت، غیبت و ظهور- از این جهت- برایش یکسان است. برای چنین فردی تنها عمل به تکلیف اهمیت خواهد داشت. او همیشه خود را در محضر امامش می بیند و غیبت امام برای او مانع از انجام وظایف نیست.

هر کس توفیق شناخت امام را دریافت، غیبت و ظهور- از این جهت- برایش یکسان است.

پیامبر خدا (ص) در مورد شناخت امام زمان (ع) فرمودند: «مَنْ ماتَ وَلَمْ یَعْرِفْ اِمامَ زَمانِهِ ماتَ مِیتَةً جاهِلِیَّةً»:[2] هرکه بمیرد و امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.

از این روایت شریف می توان فهمید که به چه میزان معرفت امام زمان (ع) مهم و ضروری است، هرچند که درجات معرفت با هم یکی نیستند چنان که در حدیث شریف می خوانیم: «المَعروفُ بقدر المَعرفَة»:[3] معروف، به اندازه شناخت و معرفت فرد است.

5bcec9321475e.jpg

درباره شناخت حجت حى خداوند، روایت دیگری از امام صادق (ع) نقل شده است، ایشان در پاسخ فضیل بن يسار که درباره مفهوم آیه ی «يَومَ نَدعُوا كُلَ أُناس بإمامهم»:[4]روزی که هر مردمی را به امامشان فرا می خوانیم. پرسیده بود، فرمودند: «یا فُضَيل إعرف إمامَكَ فَإنَكَ إذا عَرَفَت إمامَكَ لَم يَضُرَكَ تَقَدَمَ هذَا الأمرُ أو تَأخَرَ و مَن عَرَفَ إمامَه ثُمَ ماتَ قَبلَ أن يَقُومَ صاحبُ هذا الأمرُ كانَ بمَنزلَة مَن كانَ قاعداً فی عَسکَره. لا، بَل بمَنزلَة مَن قَعَدَ تَحتَ لَوائه»:[5]

ای فضیل! امام خود را بشناس که هرگاه امام خود را شناختی، مقدم و مؤخر شدن این امر ظهور حضرت ولی عصر (عج) به تو زیانی نمی رساندو کسی که امامش را بشناسد و پیش از قیام صاحب الامر بمیرد، همتای کسی است که در لشکرگاه آن حضرت نشسته باشد، نه، بلکه همتای کسی که است که در زیر پرچمش نشسته باشد.

منبع: شیعه در عصر غیبت (چهل حدیث)، موسسه فرهنگی موعود، 1386.

-------------------------------------------------

پی نوشت ها:

[1]. بحار الانوار، ج ۵۳، ص۱۸۷.

[2] . بحارالانوار، ج۲۳، ص۸۹.

[3] . همان، ج ۴۴، ص ۱۹.

[4] . اسراء، آیه۷۱.

[5] . الکافی، ج۱، ص۳۷۱.


مطالب مرتبط