پیشوایان دین به خاطر برخورداری از اخلاق شایسته همیشه الگوی حسنه ای برای ما هستند که با بهره گیری از سیره این بزرگواران می توانیم سعادت خود را رقم بزنیم.

رفتار امام حسن در خانه(با همسر)

رفتار امام حسن در خانه(با همسر)

پیشوایان دین به خاطر برخورداری از اخلاق شایسته همیشه الگوی حسنه ای برای ما هستند که با بهره گیری از سیره این بزرگواران می توانیم سعادت خود را رقم بزنیم. یک از آن انسان های شریف و پاک که ویژگی های بسیاری را برای ایشان برشمردند امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد. در این نوشتار به برخی از ویژگی های ایشان خصوصا رفتار شان با همسر را به طور خلاصه اشاره می کنیم:

نیکو گفتار

«عن عمیر بن اسحاق قال: ما تکلم عندی احد احب الی اذا تکلم ان لا یسکت من الحسن بن علی علیه السلام و ما سمعت منه کلمه فحش قط.» عمیر بن اسحاق گوید: کسی نزد من (نیکو گفتارتر) از امام حسن علیه السلام نبود تا آنجا که هرگاه سخن می گفت: دوست داشتم سخنش بپایان نرسد و سکوت نکند و هرگز کلمه زشتی از او نشنیده ام.(چهل حدیث، سیره حسنی، فصل سوم)

2. بزرگواری

در روایتی آمده است: «کان الحسن علیه السلام من الحلمأ الکرمأ الاسخیأ؛ امام حسن علیه السلام از بردباری دارای کرامت و بزرگواری و سخاوت بود. .(چهل حدیث، سیره حسنی، فصل سوم)

سعه صدر

در حدیثی آمده است که: «کان من اوسع الناس صدراً و اسجحهم خلقاً؛ امام مجتبی علیه السلام سعه صدرش از همه بیشتر و از نظر اخلاق معتدلترین مردم بود.(شرح نهج البلاغة لابن أبي الحديد، ج‏16، ص: 21)

زاهدترین مردم

امام زین العابدین علیه السلام فرمودند: «أَنَّ الْحَسَنَ بْنَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع كَانَ‏ أَعْبَدَ النَّاسِ‏ فِي زَمَانِهِ وَ أَزْهَدَهُمْ وَ أَفْضَلَهُمْ، امام حسن علیه السلام عابدترین و زاهدترین و برترین مردم زمان خود بود.(الأمالي( للصدوق)، النص، ص: 178)

راستگویی

امام سجاد علیه السلام فرمودند: «وَ كَانَ أَصْدَقَ النَّاسِ لَهْجَةً وَ أَفْصَحَهُمْ مَنْطِقاً؛ امام حسن علیه السلام از جهت زبان صادقترین مردم و از نظر گفتار فصیحترین آنان بود.»(الأمالي( للصدوق)، النص، ص: 178)

به یاد مرگ بودن

امام سجاد (علیه السلام) فرمودند: «كَانَ‏ إِذَا ذَكَرَ الْمَوْتَ‏ بَكَى‏ وَ إِذَا ذَكَرَ الْقَبْرَ بَكَى‏» امام حسن (علیه السلام) وقتی مرگ را به یاد می آورد، می گریست، و هرگاه به یاد قبر می افتاد، می گریست.(الأمالي( للصدوق)، النص، ص: 178).

رفتار پسندیده با همسر

یکر از ويژگي ها وجود نازنين امام حسن علیه السلام خلق خوش ايشان است. پيغمبر اكرم در روايتي فرمودند: اگر همه زيبايي را در يك شخصيت خلاصه كنيم، نامش حسن است. اگر بخواهم از خلق خوش امام حسن بگويم، همين يك چشمه كافي است كه جعده همسر و قاتل حضرت است. گستره گذشت و مهرورزی امام، آن قدر پردامنه بود که قاتل او را هم در برگرفت. هم چنان که عمر بن اسحاق می گوید: من و حسین علیه السلام در لحظه شهادت، نزد امام مجتبی علیه السلام بودیم که فرمودند: بارها به من زهر داده اند، ولی این بار تفاوت می کند؛ زیرا این بار جگرم را قطعه قطعه کردهامام حسین علیه السلام با ناراحتی پرسیدند: «چه کسی شما را زهر داده است؟» فرمودند: از او چه می خواهی. می خواهی او را بکشی؟ اگر آن کسی باشد که من می دانم، خشم و عذاب خداوند بیش تراز تو خواهد بود. اگر هم او نباشد، دوست ندارم که به خاطر من، بی گناهی گرفتار شود.

و در روایتی دیگر این گونه آمده است که امام حسن علیه ‌السلام در بیانی خبر از شهادت خود داده و قاتل خود را معرفی نموده و از قصاص قبل از جنایت پرهیز می‌کند. «أن الحسن علیه ‌السلام قال لأهل بیته: انی أموت بالسم کما مات رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم. قالوا: و من یفعل ذلک؟ قال علیه ‌السلام: امرأتی جعدة بنت الأشعث بن قیس، فان معاویة یدس الیها و یأمرها بذلک. قالوا: أخرجها من منزلک و باعدها من نفسک. قال علیه ‌السلام: کیف أخرجها و لم تفعل بعد شیئا و لو أخرجتها ما قتلنی غیرها، و کان لها عذر عند الناس. امام حسن علیه ‌السلام خطاب به خانواده‌ ی خویش فرمود: من مانند جدم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با سم کشته می ‌شوم. گفتند: چه کسی این کار را خواهد کرد؟ فرمود: همسرم جعده، دختر اشعث بن قیس زیرا معاویه وی را تحریک کرده و بدین کار دستورش می ‌دهد. گفتند: او را از خانه ‌ی خویش بیرون کن و از خود دور ساز فرمود: چگونه او را بیرون کنم در حالی که هنوز هیچ کاری صورت نداده است. هر چند که اگر بیرونش هم کنم، کسی جز او مرا نخواهد کشت، افزون بر آن که نزد مردم بهانه‌ای هم خواهد داشت «که چون مرا بی‌جهت طلاق داده است، من از او کینه در دل داشتم».(مرآة العقول في شرح أخبار آل الرسول، ج‏5، ص: 355)

بنابر این وقتی امام حسن علیه السلام با همسری که قاتل او خواهد بود این گونه رفتار می کند، درسی است برای ما که چگونه در خانه با همسر خود حتی در زمانی که برخورد شایسته ای نداشته باشد رفتار کنیم.

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منابع:

برگرفته از : دانشنامه امام حسن علیه السلام - چهل حدیثسیره حسنی - مرآة العقول - آفتاب حسن، رویکردي تحلیلی به زندگانی امام حسن مجتبی (علیه السلام- سیره حسنی : ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام حسن مجتبی علیهالسلام - سخنرانی حجت الاسلام ماندگاری با عنوان سیره امام حسن(ع)، برنامه سمت خدا


مطالب مرتبط