سؤالات این کتاب از مسائل مبتلا به زندگی مردم است و پاسخ به آنها از استنادات قرآنی-حدیثی برخوردار است

ره نمای طریق

ره نمای طریق

مشخصات کتاب

عنوان: ره نمای طریق

نویسنده: محمدعلی جاودان

ناشر: مؤسسه ایمان ماندگار

چاپ اول: بهار 1394

«ره نمای طریق» حاوی 580 سؤال از محضر آیت الله جاودان در موضوعات گوناگون و پاسخ های عالمانه ایشان به این سؤالات است که در 560 صفحه تنظیم شده است. سؤالات پرسیده شده، سؤالاتی است که مردم و به خصوص جوانان از طریق پایگاه اینترنتی استاد، از ایشان پرسیده اند. جمعی از محققان و شاگردان ایشان، از میان سؤالات متعدّد، بعضی را انتخاب و بعد از تصحیح و تحقیق، آن را در این مجموعه گردآوری کردند.

این کتاب در 13 بخش تنظیم شده است که بخش اول آن با زندگی نامه استاد شروع می شود. عناوین سایر بخش ها به ترتیب عبارتند از: پرسش های اخلاقی، پرسش های عبادی، مشاوره های تحصیلی، مشاوره های مطالعه، پرسش های اعتقادی، پرسش های قرآنی، پرسش های تاریخی، پرسش های مربوط به ازدواج، پرسش های مربوط به مسائل خانواده، پرسش های روایی، پرسش های مربوط به مسائل فرهنگی و توصیه های معظّم له.

5c14a93c57033.jpg

کتاب فوق در عین روان بودن، از استنادات قرآنی-حدیثی برخوردار است و تطبیق جواب ها با آیات و روایات توسط محققان و شاگردان آیت الله جاودان انجام شده است. سؤالات، مشتمل بر مسائل مبتلا به زندگی مردم است و به خوبی به پرسش هایی که آحاد مردم به ویژه جوانانِ امروز درگیر آن هستند پاسخ داده است. همچنین به دلیل تنوّع در پرسش های مطرح شده و وجود موضوعات مختلف، خواندن آن مانع خستگی ذهنی می شود.

نکته دیگری که موجب برجستگی کتاب شده، تقریظ آیت الله خامنه‌ای است. ایشان آن را مشتمل بر «مطالبِ سودمندِ بسیاری» دیده‌اند که دانستن آن برای جوانان «لازم یا راهگشا» است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

اوّلاً، فقط خدا را بندگی کنید و ثانیاً، جز بندگی کاری نکنید و فقط بندگی کنید؛ بنابراین ما هر کار دیگری کنیم خلاف هدف خلقت است. امّا مقصود این سخن آن نیست که نخورید و نیاشامید و نخوابید و همه‌اش نماز بخوانید، بلکه مقصود این است که همه کارهایتان رنگ عبودیت بگیرد و برای خدا باشد و قصد قربت داشته باشید. اگر این را بفهمیم و آن طور که باید عمل کنیم، خلقت ما به هدف خودش رسیده است.


مطالب مرتبط