بسیاری از کالاهای وارداتی بر مبنای نیاز جامعه ایران، طرّاحی و تولید نشده‌اند.

زنگ خطر!!

زنگ خطر!!

مقدّمه

اقتصاد یکی از مهم ‌ترین مسائلی است که امروزه در ایران توسّط دشمن مورد حمله قرار گرفته است. بخش مهمّي از اقتصاد را توليد ملّي و واردات تشكيل مي دهد. حجم انبوه محصولات خارجي، گرايش به مصرف آن‌ها و عدم محبوبيّت كالاي ملّي، زمينه‌ ساز بحران اقتصادي در كشور شده است. از این‌رو تا زماني ‌كه مردم خرید كالاي خارجي را افتخار بدانند، مشكل همچنان باقي است. بر اين اساس اصلاح مدل مصرف، از محصولات خارجي به محصولات ملّي ضرورت امنيّتي دارد. در اين مقاله به توصيف یک مدل پيشنهادي براي انگيزش مصرف كالاي ملّي پرداخته شده است.

1. نگرش سازی

كالاي خارجي و نابودي فرهنگ

هر کالایی که از یک جامعه یا فرهنگ به جامعه‌ ی دیگر صادر می شود، بخشی از فرهنگ جامعه ‌ی مبدأ را با خود به جامعه‌ی مقصد منتقل می نماید و چه بسا فلسفه‌‏ی اصلی صدور و راهیابی آن کالا به جامعه ‌ی مقصد، انتقال همین فرهنگ جدید باشد، چرا؟ چون فرهنگ‌ ها زیربنای اصلی هر اجتماعی را تشکیل می دهند و تنها با حاکمیّت فرهنگی است که می توان بساط سلطه بر یک جامعه را پهن کرد.

بنابراین باید بدانیم بسیاری از کالاهای وارداتی بر مبنای نیاز جامعه‌ی ایران طرّاحی و تولید نشده‌اند، بلکه هدف از تولید چنین کالاهایی ایجاد «نیازهای کاذب» در مصرف‌کننده است. همین نیاز کاذب، بخش عمده‌ای از درآمد خانواده‌ ی ایرانی را به خود اختصاص می‏دهد. این نیازهای دروغین به کالاهای لوکس و فوق‌لوکس خارجی از طبقات ثروتمند جامعه یعنی طبقه‌ی هدف آغاز ‌شده، امّا به مدد ابزارهای ارتباط جمعی، رسانه ‌ها و شبکه ‌های ارتباطی کم‌کم طبقات متوسّط و کم درآمد جامعه را نیز درگیر خود کرده است. این گروه در صورت ناتوانی در تهیه‌ی چنین کالایی، دچار احساس تبعیض و بی‌عدالتی خواهند شد؛ احساسی که تبعات اجتماعی فراوانی برجای می گذارد. علاوه بر این مدگرایی و تغيير مدل لباس مردان، زنان، كودكان و حتّي پيران از جمله عوامل تغيير فرهنگ جامعه است. مثلاً امروزه تفاوتي بين شكل و مدل لباس رسمي آقايان (كت و شلوار) در سراسر دنيا به جز چند كشور وجود ندارد. اين در حالي است كه استحباب رنگ و شكل لباس در دين تأكيد شده و از نظر علمي هم ثابت شده كه طرح و مدل لباس مناسب، تابع موقعيت مكاني و شرايط آب و هواست. معماري خانه، غذاي بومي از جمله مواردي ‌است كه از موقعيت مكاني و زماني تبعيت مي كند در حالي‌كه این موارد با ورود محصولات خارجي تحت تأثير قرار گرفته است.

موضوع فرهنگ از مهم‌ ترين مسائلي است كه طي ورود كالاي خارجي صدمه ديده و تنها به هدف اقتصادي دشمن برنمي‌گردد، بلكه نابودي مذهب از مهمترين اهداف تهاجم فرهنگي است.

در خيلي از موارد به علّت ناآگاهي و عدم تخصّص مردم و عدم اقدام به موقع كارشناسان خبره و آگاه در حوزه‌ی فرهنگ شاهد جريان تهاجم به صورت مويرگي هستيم. آثار اين عدم هوشمندي‎ ها در يك دوره‌ی 7 و 14 ساله باعث تغيير رفتارهاي فردي و اجتماعي خواهد شد. واقع اين است كه جريان تغيير فرهنگ به صورت زيربنايي و عميق است كه به صورت تغيير نسل‎ها صورت مي گيرد. لذا تغيير فرهنگ و تهاجم فرهنگي بر خلاف تهاجم نظامي به صورت آرام و خزنده است.[1]

موضوع فرهنگ از مهم‌ترين مسائلي است كه طي ورود كالاي خارجي صدمه ديده است.

5cfcaf3a66058.jpg

خطرات كالاي خارجي بر سلامتي

در حوزه‌ ی تأثيرات محصولات خارجي بر سلامت دو موضوع اساسي مطرح است: الف) موادّ تشكيل دهنده ‌ی محصول براي سلامتي مضر نباشد ب) نحوه‌ی به ‌كارگيري محصول و عملكرد آن تهديد‌كننده‌ ی سلامتي نباشد.

الف) مواد تشكيل دهنده محصول

متأسّفانه در محصولات مختلف وارداتي شاهد موادّ اوّليه ‌ی تهديد‌كننده‌ ی سلامت هستيم. به جهت تنوّع بالاي محصولات وارداتي امكان بررسي تمام اين اقلام در اين مقاله ميسّر نيست و فقط به چند نمونه ‌ی پركاربرد اشاره می شود:

* برنج: برنج وارداتي يكي از پرمصرف‌ ترين اقلام سفره‌ ی ايراني است. در اين بين تغيير ذائقه‌ ی مردم از برنج با عطر و طعم مطلوب ايراني به سمت برنج‌ هاي بدون عطر و طعم و با ظاهر کشيده‌ی وارداتي اتّفاق مهمّي است که روي داده. برنج وارداتي از قدّ بيش از 9ميلي متر برخوردار است که پس از پخته شدن 15میلیمتر قد مي کشد ضمن اينکه عطر و طعمي نداشته و مشخّص نيست که در کدام شاليزار و کدام منطقه توليد شده و تنها اسم تجاري آن مشخّص است. طي بهار سال1389 دولت ايران آزمايش ‌هايي را بر روي برنج ‌هاي وارداتي از ايالت پنجاب انجام داد و نشان داد كه ميزان ارسنيك و كادميوم در اين برنج‌ ها بالاتر از حدّ استاندارد است.

* اسباب بازي: اسباب بازي ‌ها از دو جنبه‌ی مشخّصات فیزیکی و مکانیکی و وجود فلزات و عناصر سنگین در آن مانند سرب، جیوه، آرسنیک و کروم بررسی می ‌شود. اقلامی به ویژه در میان اسباب بازی ‌های وارداتی بوده‌اند که دارای عناصر سرب و کروم بیش از حدّ مجاز و مشکل ساز برای کودکان هستند. کودکان ایرانی به دلیل استفاده از اسباب بازی ‌های مسموم به فلزات سنگین در خطر ابتلا به انواع سرطان قرار دارند. نشانه‌های ورود اسباب بازی ‌های مسموم به زندگی کودکان به صورت آنی بروز نمی ‌کند و گاهی این عوارض 15 سال بعد آشکار می شود.

فقط آمریکا ۲۰میلیون اسباب بازی ساخت چین را که حاوی رنگ‌های سربی و اثراتی از نوعی مادّه‌ی سمّی دیگر بود را مرجوع كرد و اعلام کرد این نوع اسباب بازی‌ها در اثر تماس دست کودکان با آن ‌ها، منجر به صدماتی به کبد، شش‌ها و سیستم هورمونی بدن آن‌ها می‌شود. در حالي‌كه بیش از 95 درصد اسباب بازی ‌های موجود در بازار ایران چینی است ((زنگ خطر))!!

* نوشابه و نوشيدني ‌ها: مضرّات نوشابه كه در صدر نوشيدني‌ هاي خارجي قرار دارد، امروزه بركسي پوشيده نيست و جالب اين‌كه خود محصول نوشابه يك كالاي كاملاً خارجي است كه ما در فرهنگ و سنّت خود آن را نداريم. نكته‌ی بسيار مهم و قابل

تأمّل در مورد نوشيدني‌ها این است که طبق تحقيقات دکتر ماسارو ایموتومحقّق ژاپنی، مولکول‌ های آب نسبت به مفاهیم انسانی تأثیرپذیرند. به عبارتي مفاهیم متافیزیکی محیط بر روی ترکیب مولکولی آب تأثیر می‌گذارد. لذا توجّه به اين‌كه نوشيدني‌ هاي وارداتي از كجا و چه چيزهايي تأثير گرفتند تا نهايتاً به دست مصرف كننده برسند ضروري است.

5cfcaf50d2958.jpg

ب. تأثير نحوه‌ی به ‌كارگيري و كاركرد محصول در سلامت

از آن جا كه محصولات خارجي براي تمام مردم دنيا تقريباً يكسان طرّاحي مي‌ شوند، عموماً نقش مؤلّفه‌ هاي منطقه و محلّي كه بسيار مهم است در محصول لحاظ نمي‌ گردد. همچنين خود كاركرد و عملكرد محصول بعضاً براي سلامتي مضر است. لذا در بسياري از محصولات شاهد خطرآفرين بودن محصول هستيم. مثلاً لباس‌ هاي تنگ كه باعث ایجاد اختلال در جریان خون، احساس کوفتگی و خستگی، دل درد، نفخ شکم، عفونت ادراری در خانم‌ ها، خارش و سوزش پوست، اگزمای تماسی، زخم و بریدگی پوستی، ترش کردن غذا، رشد قارچ ‌های پوستی و حتّی سرطان سینه در خانم‌ها می شود. همچنين لباس تنگ عروق پوست را تحت تأثیر قرار داده و در قسمت‌ هایی مانع‌ ‌گردش صحیح خون می شود، در واقع لباس تنگ حرکات دودی (حرکات‌ ‌کرم گونه) دستگاه گوارش را مختل می کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم می‌شود‌ ‌که معمولاً با درد شکم همراه است. علاوه بر اين پوشیدن‌ لباس‌ زیر تنگ‌، باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در‌ خانم‌ ها می شود.

2. نتيجه ی تغيير نگرش

ظاهر كالاي خارجي، همان شكل زيبا، برند، كيفيت و قيمت مناسب بود كه مي ديديم ولي بخشي از باطن و پشت صحنه‌ ی كالاهاي خارجي همين است كه مورد بررسي قرار گرفت.

1) راهبرد دين

براي حلّ اين مشكل، برنامه‌ ی دين را كه هميشگي و كامل است، پیشنهاد مي كنيم. راهبرد حضرت رسول: «الْمَرْءُ مَعَ‏ مَنْ‏ أَحَب»[2] و در حديث ديگري فرموده‎اند: «مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ»[3] کسی که از گروهی تقليد کرد از جمله‌ی آن ‌هاست. و: «لَيْسَ مِنَّا مَنْ تَشَبَّهَ بِغَيْرِنَا»[4] کسی که از غير از ما (مسلمانان) تقليد کند از ما نيست. راهبرد امام علی علیه السلام: «... فَإِنَّهُ‏ مَنْ‏ أَحَبَ‏ قَوْماً حُشِرَ مَعَهُم‏»؛[5] انسان با چيزي كه دوست دارد محشور مي شود.

راهبرد امام صادق علیه السلام: «لاتَزَالُ هِذِه الاُمَّـه ُبخَيْر مَا لَم‎يلَبِسُوا لِبَاسَ العَجَم و يَطْعِمُوا طُعْمَه العَجَمِ فَاِذَا فَعَلوا ضَرَبهُم اللهُ بِالذُّلِ»؛[6] «مسلمانان تا وقتي به پوشيدن لباس غيرمسلمانان و خوردن غذاي آن ‌ها روي نياورده‌اند، مشكلي نخواهند داشت. امّا وقتي به فرهنگ آن ‌ها رو آوردند، خداوند نيز ذلّت و بيچارگي را بر آن‌ ها چيره مي كند.»

راهبرد مقام معظّم رهبري: «ما باید بتوانیم از کارِ کارگر ایرانی حمایت کنیم؛ از سرمایه ‏ی سرمایه‏ دار ایرانی حمایت کنیم؛ و این فقط با تقویت تولید ملی امکان‏ پذیر خواهد شد... و سهم مردم - که به نظر من از همه ی این ها مهم‌ تر است - مصرف تولیدات داخلی است. ما باید عادت کنیم، برای خودمان فرهنگ کنیم، برای خودمان یک فریضه بدانیم که هر کالایی که مشابه داخلی آن وجود دارد و تولید داخلی متوجّه به آن است، آن کالا را از تولید داخلی مصرف کنیم و از مصرف تولیدات خارجی جداً پرهیز کنیم؛ در همه ی زمینه ‏ها؛ زمینه های مصارف روزمرّه و زمینه های عمده تر و مهم تر.

2) راهكار سازي

آن‌ چه تا الآن مطرح شد لايه‌هاي دروني فرد، يعني نگرش و احساس را به سمت اعتماد و اطمينان به خريد كالاي ملّي گرايش داد؛ امّا بيروني ‌ترين لايه‌ ی فرد يعني رفتار كه بر اساس لايه‌ هاي دروني تغيير پيدا می كند در لحظه‌ ی عمل و تصميم‌گيري و به عبارتي لحظه‌ی خريد خود را نشان مي دهد. لذا يادآوري مباني فكري و احساسي در آن لحظه لازم و ضروري است. اين يادآوري از طريق مدل تصميم‌ گيري منطقي به راحتي محقّق مي شود. مدل تصميم‌گيري منطقي در واقع خصوصيت يك انسان عقل محور و تفكّرمحور است. به عبارتي عقل حكم می كند انسان در هر لحظه و در موقعيت تصميم محاسبه ‌ی نفع و ضرر كند. اگر نفع انتخاب تصميم از ضررش بيشتر باشد آن تصميم را انجام دهد ولي اگر ضررش بيشتر از نفعش بود آن تصميم را اتّخاذ نكنند.

ما باید بتوانیم از کارِ کارگر ایرانی حمایت کنیم.

در پايان توجّه به اين فرموده‌ی خداوند تعالي حائز اهميت است كه مي‌فرمايد: «إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ»؛[7] خداوند سرنوشت هيچ قوم و «ملّتي» را تغيير نمي‌دهد مگر آنكه آن‌ ها خود تغيير دهند.

بنابراین به منظور حمایت از کالای داخلی باید از تمایلات درونی چشم پوشی کنیم. این تلاش نيازمند مقابله با خواسته‌ ها و تمايلات و يك حركت جهادگونه است و لذا به آن جهاد مصرف كالاي ملّي مي‌گوييم.

فهرست منابع:

* قرآن کریم.

  • ابن بابويه، محمد بن على‏، معانی الاخبار، قم، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه قم‏، 1403.
  • برقى، احمد بن محمد، المحاسن، محقق محدث، جلال الدين‏، قم، دار الكتب الإسلامية، 1371.
  • ترمذى، محمد بن عيسى‏، الجامع الصحیح و هو سنن الترمذي‏، مصر، دار الحديث‏، 1419.
  • حاج ابراهيمي، مسعود، مقاله آسيب شناسي فرهنگي، مؤسّسه مطالعات راهبردي علوم معارف اسلام.
  • حر عاملی، محمد بن حسن، وسايل الشيعه الي تحصيل مسايل الشريعه، قم ، مؤسسه آل البیت، 1409.
  • ليثى واسطى، على بن محمد، عيون الحكم و المواعظ، قم، دارالحدیث، 1376 ش‏.

ميرزاده

منبع: شمیم نرجس شماره 32.پی نوشت ها:

[1]. حاج ابراهيمي، مسعود، مقاله آسيب شناسي فرهنگي، مؤسّسه مطالعات راهبردي علوم معارف اسلام.

[2]. برقى، المحاسن، ج1، ص262.

[3].ابن بابویه، معانی الاخبار، ص 110.

[4]. سنن ترمذی، الجامع الصحيح، ج ۴، ص 480.

[5]. لیثی، عیون الحکم، ص 98.

[6]. برقي، المحاسن، ج 2، ص440.

[7]. رعد: 11.


مطالب مرتبط