یکی از شیوه هایی که امام رضا علیه السلام در نامه هایشان داشتند این بود که به ذکر « ان شاء الله » مقید بودند و به دیگران نیز توصیه می کردند از این عبارت استفاده کنند.

سبک زندگی رضوی (ذکر ان شاء الله)

سبک زندگی رضوی (ذکر ان شاء الله)

یکی از توصیه های قرآن به همگان این است که هر زمان فردی تصمیم به انجام کاری گرفت ، گفتن « ان شاء الله» به معنای اگر خدا بخواهدرا فراموش نکند. این توصیه در حد یک جمله نیست که فقط بر زبان جاری شود بلکه حاوی نگاه مهمی است که قرآن به انسان ها یاد می دهد: ﴿وَ لا تَقُولَنَّ لِشَيْ‏ءٍ إِنِّي فاعِلٌ ذلِکَ غَداً إِلاَّ أَنْ يَشاءَ اللَّهُ وَ اذْکُرْ رَبَّکَ إِذا نَسيتَ وَ قُلْ عَسي‏ أَنْ يَهْدِيَنِ رَبِّي لِأَقْرَبَ مِنْ هذا رَشَداً﴾[1]؛ «و هرگز درباره هیچ امری مگو که فردا چنین می کنم. مگر آنکه خدا بخواهد و چون دچار فراموشی شدی ،پروردگارت را یاد کن و بگو شاید پروردگارم مرا به چیزی که به ثواب نزدیکتراز این باشد هدایت کند.»
نگاه مدنظر قرآن این است که از یک سو انسان ها می آموزند از خدا مدد جویند، زیرا هر کسی هر کاری انجام می دهد با قدرت و توانی است که خدا به او داده است و اگر خدا نخواهد ، یا آن توان از انسان سلب می شود یا منجر به نتیجه ی دلخواه نمی شود.پس، باید دانست که این اراده ی خداست که به انسان قدرت و نیرو می بخشد و او را در راستای نیل به اهداف دلخواه مدد می رساند. از سوی دیگر، گفتن ان شاء الله ، انسان را از غرور و تکبر باز می دارد، زیرا توجه به مشیت الهی انسان را به ان فکر می رساند که اگر خدا نخواهد کاری از انسان ساخته نیست ، پس غرور و کبر جایی ندارد.یکی از شیوه هایی که امام رضا علیه السلام در نامه هایشان داشتند این بود که به ذکر « ان شاء الله » مقید بودند و به دیگران نیز توصیه می کردند از این عبارت استفاده کنند.
برگرفته از کتاب سبک زندگی رضوی محمد تقی فعالی


-----------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1- سوره کهف،23و24.


مطالب مرتبط