کمک کردن؛ راهکاری عملی برای به دست آوردن قلوب اطرافیان، یک رمز درست و به جا

سه کلید که هنگام تولد در دستان محمد بود

سه کلید که هنگام تولد در دستان محمد بود

حضرت آمنه، مادر حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) در رابطه با میلاد پیامبر صحبت هایی دارند که بخشی از آن اشاره به ماجرای جالبی دارد.

بخشی از داستان ابر سفیدی از آسمان پایین آمد و او را در بر گرفت. گوینده‌ای گفت: «محمد را در شرق و غرب زمین و دریاها گردش دهید تا همگان او را به نام و صورت و عنوان بشناسند.» سپس او را باز گرداندند، و دیدمش که در پارچه‌ای سفیدتر از شیر پیچیده شده بود و زیر او پارچه‌ای بود از ابریشم سبز.سه کلید از جنس مروارید تازه با او بود. هاتفی می‌گفت: «کلیدهای یاری (نصرت)، رحمت و نبوت همیشه با اوست.[1]


کلید اول: یاری کردن

یاری کردن یک ابرپسورد یا یک رمز همه کاره برای گشودن هر قفلی است. مثلاً همسایه ای داریم که گاهی آزارمان می‌دهد، با چند یار یاری کردن و کمک کردن به او می توان به اندازه ماه ها صحبت کردن و استدلال کردن او را قانع کرد که همسایگی یعنس دوستی و مهربانی. یا برای اینکه انسان در هر محلی که هست در امان و امنیت زندگی کند تا می تواند به دیگران یاری برساند. ساده است! راهکاری عملی برای به دست آوردن قلوب اطرافیان. یک رمز درست و به جا.


کلید دوم: رحمت

ماجرای برخورد پیامبر (ص) با کسی که هر روز بر سرش از پشت بام خاکستر و خاکروبه می ریخت، نمونه ای از رحمت گسترده است .وقتی یک روز دید که آن مرد نیست تا بر سرش زباله بریزد خبرش را گرفت و وقتی از نظر ظاهر متوجه شد بیمار است به عیادتش رفت، کاری که منجر به اسلام آوردن آن مرد شد. [2]

چقدر جای این رفتارها در فضای واقعی و حتی مجازی خالیست؟ اینکه انسان با رحمت با مخالفان و منتقدانش برخورد کند.


کلید سوم: نبوت

تا به حال فکر کرده اید نبوت چه کلمه ای است و چه معانی ای دارد؟

نبوت، یا پیامبری، بر اساس قرآن کریم، گزینشی الهی است که خداوند، معارف الهی را بر بنده برگزیده‌اش وحی می‌کند تا اخلاق و کردار بندگان را در مسیر کمال و سعادت، رهبری و هدایت کند.

نبوت و مشتقات آن معانی دارند که عبارت‌اند از: خبردهنده، مکان مرتفع، خروج از مکان، راه روشن و صدای مخفی.

جالب است هر کدام از معانی در گوشه ای از معنای نبوت پنهانند.

بند پایانی

ما هم باید این سه کلید را قدر توان استفاده کنیم، بسیاری از مشکلاتمان با یاری کردن و اهل رحمت و بخشش بودن و گوش دادن به سخنان اساتید کارکشته و باتجربه و دلسوز بشری قابل حل است.

شاید آمنه آن روز داشت مشکلات امروز ما را می‌دید...

نویسنده : داوود صدوقی


پی نوشت ها:

[1]. بحارالانوار، جلد ۱۵، ص۲۷۲۲.

[2] . تفسیر نمونه جلد ۲۴، ص۳۲۲.


مطالب مرتبط