قرار دادن سپاه پاسداران از سوی ایا لات متحده آمریکا در فهرست گروه های تروریستی و بیان آن از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور و پمپئو وزیر خارجه آمریکا باعث واکنش های گسترده ای در داخل و خارج ایران گردید.

سپاه پاسداران و استیصال آمریکا
۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 151 22.7 KB 29 0

سپاه پاسداران و استیصال آمریکا

قرار دادن سپاه پاسداران از سوی ایالات متحده آمریکا در فهرست گروه های تروریستی و بیان آن از سوی دونالد #ترامپ رئیس جمهور و پمپئووزیر خارجه آمریکا باعث واکنش های گسترده ای در داخل و خارج ایران گردید. بطوریکه در داخل کشور با مخالفت و محکومیت همه گروه ها و احزاب سیاسی و افکار عمومی روبرو شد که خواستار اقدام متقابل ایران در مقابل این اقدام احمقانهو گستاخانه شدند و در این زمینه شورای عالی امینت ملی کشورمان نیز فرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا و همه گروه های وابسته به آن را در فهرست گروه های #تروریستی قرار داد. در خارج از کشور نیز این اقدام بی سابقه و خلاف قوانین بین الملل آمریکا که نیروهای نظامی رسمی یک کشور را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد با مخالفت و محکومیت توسط بسیاری از کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه، یمن، #روسیه و گروه های مقاومت در منطقه مواجه شده استو بنظر می رسد که این اقدام آمریکا بیشتربه یک نمایش سیاسی و جنگ روانی برای فشار بیشتر بر ایران ارزیابی می شود تا رویارویی مستقیم نظامی ومیدانی ارتش آمریکا با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

اما برای پاسخ به این سوال که چرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شرایط کنونی مورد هجمه و در نوک پیکان تهاجم آمریکا قرار گرفته است، باید نیم نگاهی به اقدامات سپاه در داخل کشور و تحولات منطقه غرب آسیا داشته باشیم تا راز این دشمنی و کینه عمیق امریکا را از سپاه پاسداران دریابیم.

از یکسو، فعالیت های سازندگی و عمرانی سپاه پاسداران در نقاط مختلف کشور در زمینه رفع محرومیت و البته مقابله با تحریم های آمریکا در زمینه پرژه های راهبردی و زیر بنایی کشور که با تکیه به دانش کارشناسان و متخصصان جوان داخلی در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) صورت گرفته و می گیرد همچون طراحی واجرای پروژه عظیم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، اجرای بزرگترین پروژه های راه سازی و مترو در تهران و دیگر مناطق کشور که از فن آوری پیشرفته ای برخوردار است و همچنین انجام پروژه های عظیم در زمینه صنایع نفت وگاز، سدسازی و ... موجب خشم مقامات امریکایی از اقدامات سپاه در کم اثر نمودن تحریم های آمریکا در بخش های مختلف کشور شده است و به واقع امریکایی ها برای مقابله با پیشرفت های کشور در زمینه های مختلف دست به این اقدام زده است.

همچنین توان نظامی سپاه پاسداران همچون قدرت موشکی و دفاعی آن که به یکی از مولفه های بازدارندگی برای جمهوری اسلامی ایران در مقابل تهدیدات آمریکا و رژیم صهیونیستی بدل شده است و استفاده از این توانمندی برای حفظ امنیت کشور و حمایت از جبهه مقاومت در تمام منطقه از دیگر عوامل دشمنی آمریکا با سپاه است.

از سوی دیگر، حضور مقتدرانه و تاثیرگذار سپاه پاسداران در راستای سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از جبهه مقاومت و ملت های مظلوم منطقه کهموجب شکست سیاست های آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه ای آن همچون عربستان سعودی شده است از دلایل دیگر این اقدام آمریکاست. حضور مستشاری و موثر فرماندهان و افسران نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه و عراق در مقابله با فتنه داعش در منطقه و پاکسازی منطقه از لوث این گروه تکفیری تروریستی، شکست سیاست های آمریکا در عراق که با پشتیبانی ایران و اقدامات موثر سپاه از شکل گیری گروه های مقاومت در این کشور همچون حشدالشعبی، جنبش النجبا و... صورت گرفته است. بطویکه ترامپ برای حضور در عراق شبانه و چراغ خاموش وارد این کشور می شود و به تصریح خود او هفت تریلیون دلار هزینه نظامی در عراق و افغانستان و ... هیچ دستاوردی را برای آنان نداشته است. حمایت های مادی و معنوی سپاه پاسداران از حزب الله لبنان در مقابله با اسرائیل و شکست این رژیم در برابر حزب الله در سال های اخیر بویژه جنگ 33روز، پشتیبانی سپاه از گروه های مقاومت فلسطینی در تجهیز و آموزش این گروه ها که اکنون قدرت آنان به کابوسی برای رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. اکنون به لطف ایثار و فداکاری رزمندگان مقاومت بویژه نیروهای مخلص و بی ادعای سپاه پاسداران رژیم صهیونیستی این غده سرطانی در قلب جهان اسلام در محاصره جبهه مقاومت در منطقه غرب آسیا قرار گرفته است. امادگی سپاه برای کمک به یمن و مقابله با ائتلاف آمریکایی سعودی و در یک کلام گسترش فرهنگ مقاومت، مبارزه با ظلم و استکبار در میان ملت های مسلمان منطقه و جهان اسلام همه و همه موجب شده است تا سپاه پاسداران از نگاه مقامات آمریکایی به یک مانع و دشمن بزرگ برای سیاست های تجاوز کارانه و نامشروع این کشور تبدیل شود و آماج دشمنی گسترده آمریکا در زمینه های مختلف قرار گیرد. تا جایی که برخی از مقامات آمریکایی خواستار ترور فرماندهان سپاه همچون سردار قاسم سلیمانی هستند. بنظر می رسد ایالات متحده امریکا با این اقدام خودبدنبال ایجاد ارعاب و تغییر محاسبات جمهوری اسلامی ایران در زمینه حضور و نفوذ در منطقه است تا با خارج نمودن سپاه پاسداران از تحولات میدانی و امنیتی منطقه بتواند به اهداف نامشروع خود دست یابد. این موضوع غیر قابل انکار است که آمریکا در زمینه مقابله با سپاه پاسداران و توانمندی های آن در داخل و خارج از ایران از هیچ کوششی برای ضربه زدن به این نهاد انقلابی دریغ نخواهد کرد.


مطالب مرتبط