امام رضا (ع) فرمود: «الصَّمتَ بَابٌ مِن اَبوَابِ الحِکَمةِ إنَّ الصَّمتَ یَکسِبُ المَحَبَّةَ إنُّهَ دلیِلُ عَلَی کُلِّ خَیرٍ» . سکوت دری از درهای حکمت است ، سکوت مهر و محبت...

سکوت مهر آور
۱۶ فروردین ۱۳۹۶ 301 483.3 KB 61 0

سکوت مهر آور

امام رضا (ع) فرمود: «الصَّمتَ بَابٌ مِن اَبوَابِ الحِکَمةِ إنَّ الصَّمتَ یَکسِبُ المَحَبَّةَ إنُّهَ دلیِلُ عَلَی کُلِّ خَیرٍ» . سکوت دری از درهای حکمت است ، سکوت مهر و محبت آور است چرا که بر هر نیکی راهنما است .

شرح : سکوت و خاموشی نشانه خردمندی و عقل انسان است . موارد بسیاری است که انسان لب به سخن می گشاید اما سکوت برتر است ، سکوت پشیمانی نمی آورد ، انسان را به تفکر و تأمل وامی دارد ، در بسیاری موارد موجب محبت در دلهای دیگران است که دیگران را جذب می کند و چه بسا به سکوت غبطه می خورند . بسیارند کسانی که از سخن گفتن نادم و پشیمان اند اما به خاطر سکوت هیچ گاه اظهار ندامت نمی کنند . شاعر عرب می گوید : «ما إن ندمت علی السکوت مرﺓ و لقد ندمت علی الکلام مراراً» به خاطر سکوت یک بار هم دریغ نخوردم اما به خاطر گفته ها بارها پشیمان شده ام . منشأ بسیاری از گناهان زبان است ، دروغ ، تهمت ، غیبت ، فحش و ناسزا گفتن ، هرزه زبانی که هر یک گناهی بزرگ و همه از آفات زبان است . به همین علت زبان به منزله ی اسب سرکش است که باید به مهار و کنترل عقل درآید این باعث می شود انسان هر کجا سخن نگوید ، در سخن گفتن تأمل کند ، زبان خود را حفظ نماید و اگر این اختیار را نداشته باشد عواقب بد و زیان باری به دنبال خواهد داشت . سخن پرورده پیر کهن بیندیشد آن گه بگوید سخن به همین جهت امام هشتم (ع) سکوت را دری از درهای حکمت می داند که موجب جلب محبت و دلها است و باعث می شود تا به راه های نیک روی بیاورد . یادآوری این نکته ضروری می نماید که منظور امام (ع) این نیست که انسان همیشه و در همه حال لب فرو بندد و زبان به سخن نگشاید که حتی در مقام احقاق حق خود و دیگران سکوت اختیار کند و به دفاع از خود برنخیزد بلکه مقصود جلوگیری از هرزه گویی و زیاده روی در سخن است و اگر روایت فوق را این گونه تفسیر کنیم که انسان باید در هر حالتی حتی در برابر ستم ستمکاران و افساد مفسدان مهر سکوت بر لب زند و فریاد برنیاورد چنین تفسیری مخالف شریعت اسلام است ، زیرا امر به معروف و نهی از منکر از مهم ترین واجباتی است که با سکوت از بین می رود و باعث گسترش فحشاء و منکرات می شود و سکوت در برابر ظلم گناهی بزرگ و نابخشودنی است اگر در برابر مفاسد و مظالم سکوت کنند اسلام به خطر می افتد و دین نزد مردم بی اهمیت خواهد شد ، در این گونه موارد اسلام دستور می دهد سکوت را بشکنید و داد و فریاد بزنید و مردم را علیه فساد و ستم برانگیزانید .

برای مطالعه بیشتر به منبع مطلب ، مجموعه ره توشه – کتاب نشانی بهشت مراجعه بفرمایید .


مطالب مرتبط