در روزهای آغازین فروردین ماه امسال بود که خبرگزاری های منطقه ای و بین المللی از یک حمله تروریستی از سوی گروه تروریستی داعش به کاروان نیروهای حشدالشعبی در منطقه مخمور عراق در شرق موصل خبر دادند.

سیاست جدید آمریکا در عراق
۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 96 185.5 KB 5 0

سیاست جدید آمریکا در عراق

در روزهای آغازین فروردین ماه امسال بود که خبرگزاری های منطقه ای و بین المللی از یک حمله تروریستی از سوی گروه تروریستی #داعش به کاروان نیروهای #حشدالشعبی در منطقه مخمور عراق در شرق موصلخبر دادند. این حمله تروریستیو شانتاژ گسترده خبری که از سوی رسانه های آمریکایی و اروپایی همچون رویترز، سی ان ان و بی بی سی که بصورت همزمان از امکان شکل گیری دوباره (دولت خلافت)در راستای انتقامگیری از جبهه مقاومت و کشورهای منطقه، نشان از عملیاتی شدن طراحی جدید ایالات متحده آمریکا در کشورعراق پس از شکست در سوریه دارد. برای مثال خبرگزاری رویترز، به نقل از فردی که خود را(منصف المخایر) از اعضای سابق داعش در عراق و سوریه می خواند بیان می کند که گروهک تروریستی داعش با انتنقال مخفیانه افراد مختلف به نقاط مختلف عراق خود را برای فاز جدید حملات تروریستی و انتقام گیری آماده می کند و حتی سفارت آمریکا در عراق نیز از احتمال بازتولید داعش در عراق خبر می دهد که می تواند امنیت عراق را به طور جدی به مخاطره بیندازد.

اما هدف انتشاراین گونه خبرها و تحلیل های همزمان و همسوی رسانه های غربی از ظهور نسل جدید داعش در عراق برای چه منظوری است و در سطح کلانتر هدف آمریکا و همپیمانان منطقه ای آن از این بازتولید داعش یا ظهور نسل جدید داعش در عراق چیست؟

در ابتدا باید دانست علت اصلی شکل گیری این سیاست آمریکا شکست مفتضحانه و زیان بار آمریکا و متحدان منطقه ای آن در سوریه است، بطوریکه در ماه های گذشته نیز دونالد ترامپ از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خبر داد. آمریکا این شکست را در سوریه از چشم محور مقاومت بویژه گروه های مقاومت عراقی همچون حشدالشعبی و ... می بیند و لذا بدنبال انتقام گیری از این نیروها هستند. اقدام اخیر آمریکا در تحریم جنبش النجبای عراق را نیز می توان در همین راستا تحلیل کرد.

از سوی دیگر با شکست داعش و دیگر گروه های تکفیری تروریستی در عراق به همت #ارتش و نیروهای مردمی عراق، افکار عمومی و مسئولین، علمای دینی و سیاستمداران عراقی بر خروج نظامیان آمریکایی از این کشور تاکید دارند زیرا هیچ دلیل منطقی برای ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق باقی نمانده است و البته نیروهای نظامی و امنیتی عراق نشان دادند که می توانند بدون دخالت نیروهای خارجی امنیت را در این کشور برقرار کرد. آمریکا با انتقال تروریست های فراری از سوریه به عراق بدنبال آموزش و تجهیز این افراد برای ماموریتی جدید در راستای سیاست ها و تامین منافع نامشروع خود در عراق است. ماموریت بازماندگان داعش در عراق عبارتست از : ایجاد ناامنی در مناطق مختلف عراق، کشتار غیر نظامیان، ترور فرماندهان مقاومت ، استقراردر مناطق مرزی بین عراق و سوریه است تا بتواند از این طریق افکار عمومی ،گروه ها و احزاب سیاسی عراق را از پیگیری خروج نیروهای آمریکایی از این کشور منصرف و بهبهانه تامین امنیت و مبارزه با تروریسم بر حجم و گستره نیرو هایشان در این کشور بیفزایند و با خروج از سوریه پایگاه های نظامی رادر منطقه برای مقابله با مقاومت و جمهوری اسلامی ایران

حفظ کند. به واقع آمریکا بدنبال ایجاد دلایلی برای توجیه حضور نظامی و امنیتی خود درعراق است.

و نکته پایانی آنکه نباید فراموش کرد که این سیاست مزورانه آمریکا را می توان در راستای مقابله مستقیم با ایران در عراق دانست، زیرا ناامنی های گسترده می تواند انجام پروژه های اقتصادی ای ایران و تعاملات سیاسی و فرهنگی را در عراق با مشکل روبرو کند و زمینه های لازم را نیز برای ایجاد پایگاه های نظامی معارضان ایرانی در نقاط مرزی عراق فراهم آورد.

مطالب مرتبط