شکست داعش در منطقه خاورمیانه که با محوریت جبهه مقاومت و حمایت های ایران و روسیه صورت گرفت.نشان از قدرت منطقه ای ایران و شکست سیاستهای امریکا دارد.

شکست داعش ، نمایش قدرت گفتمان انقلاب اسلامی
۱۹ آذر ۱۳۹۷ 97 21 KB 7 0

شکست داعش ، نمایش قدرت گفتمان انقلاب اسلامی

وقتی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه مناطق گسترده ای را تحت کنترل خود دراورد و با جنایات گسترده خود ترس و وحشت را در سراسر خاورمیانه ایجاد کرد. هیچ کس فکر نمی کرد ، بتوان این گروه خطرناک و خشن تروریستی را به شکست کشاند و منطقه را از لوث وجود این گروه تروریستیپاک کرد. سالروز شکست گروه تروریستی داعش در عراق ، فرصتی است تا به نقش ایران در این پیروزی و اذعان رسانه ها و اندیشمندان غربی به قدرت و نفوذ منطقه ای ایران اشاره کنیم . ابتدا به چگونگی سیاست خارجی ایران در نگاه رسانه های غربی اشاره می کنیم .

جبهه مقاومت مسلمانان

خبرگزاری اسپوتنیک در تحلیلی اکتبر2015 از سیاست خارجی ایران می نویسد : (علیرغم اینکه نظام سیاسی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران بر مبنای تشیع می باشد اما این کشور توانسته با انعطاف پذیری موجود در سیستم حکومتی و فکری خود با دیگر گروه های اهل سنت و شیعه در منطقه و در سطح جهان تعامل کند و از انان حمایت کند . )

حمایت همه جانبه ایران از گروههای مقاومت در منطقه از گروه های فلسطینی سنی تا حزب الله لبنان شیعی ، ایران را به عنوان حامی واقعی جبهه مقاوت قرار داده است.حمایت و دفاع گروه های مقاومت از مسلمانان به دور از تعصبات دینی و مذهبی نشان از شکل گیری جبهه یکپارچه مسلمانان در منطقه وجهان اسلام دارد.

با توجه با این سیاست اسلامی و انسانی ایران به تحلیل نفوذ و تاثیر کشورمان در تحولات منطقه می پردازیم و برای تحلیل این مهم به سراغ یکی از مراکز معتبر در حوزه سیاست خارجی ایالات متحده می رویم.

موفقیت و شادی ایران

اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی که به قلم (جیمز لیندسی) دی‌ماه 96 آن را منتشر کرد،می نویسد : (( مقامات در ایران بایستی از روال مسائل در سال 2017 خرسند باشند. به نظر می‌رسد حضور بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در قدرت، ضمانت‌شده است. همین‌طور حزب‌الله در لبنان. داعش بخش زیادی از سرزمین‌هایش را از دست داد. دولت عراق، شهر نفت‌ خیز کرکوک را پس گرفت. حوثی‌ها در یمن، عربستان سعودی را در باتلاق یمن گیر انداخته‌اند. ایران در تمامی این تحولات نقش برجسته‌ای داشت و این باعث افزایش نفوذ این کشور در سراسر منطقه شده است. ))

این موضوع را می توان از جنبه ای دیگر نیز مورد بررسی قرار داد ، انجا که (ریس ارلیک) نویسنده کهنه کار امریکایی تحولات رخدادهای منطقه غرب اسیا و برتری ایران را پس از شکست داعش اینگونه بیان می کند.

اوضاع ایران در خاورمیانه خوب است

او در مصاحبه با اخرین خبر می گوید : ((اوضاع ایران در منطقه خوب است. تقریبا در همه جبهه ها نسبت به سایر رقبای منطقه ای جلو افتاده است. در سوریه، لبنان، باطل شدن انتخابات کردستان عراق،نزدیکی بیش از پیش به قطر، شکست داعش در منطقه ، این ها همه در راستای خواست ایران پیش رفته است. ))

شکل گیری وضعیت جدید منطقه ای با قدرت گرفتن ایران و جبهه مقاومت بیش از همه اسرائیل رابه عنوان بازنده واقعی این تحولات نگران کرده است. در همین زمینه مطلبی را روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت به چاپ رسانده که قابل تامل است.

سایه ایران در مرزهای اسرائیل

این روزنامه صهیونیستی در گزارشی به قلم ناحوم برنیاعتحلیلگر مسائل راهبردی رژیم صهیونیستی می نویسد : (از نظر اسرائیل با شکست داعش پیروز بزرگ سال 2017ایران است. سال2017 با تثبیت موجودیت نظامی ایران در مرزهای اسرائیل به پایان رسید.)

خبرگزاری الجزیره نیز پیروزی ایران را در تحولات اخیر منطقه خاورمیانهو شکست داعش را اینگونه بیان می کند.

مسابقه تمام ، ایران پیروز شد

این خبرگزاری 4 نومابر 2017در گفتگویی با جوشوا لندیس ، رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه اوکلاهما می نویسد : ((در حال حاضر مسابقه برای برتری نظامی و نفوذ در منطقه تمام شده است. ایران در لبنان، سوریه و عراق، پیروز شده است. ))

این گزاره ها به خوبی نشان می دهد که ایجاد داعش از سوی امریکا برای در هم شکستن جبهه مقاومت و ایجاد درگیری های داخلی در ایران با شکست روبرو شده است وباعث افزایش قدرت منطقه ای ایران شده است. این نکته را می توان به خوبی درگفته های (رابین رایت) خبرنگار شناخه شده امریکایی دید.

قدرتمندتر از همیشه

او در نشستی در اندیشکده موسسه صلح امریکا با عنوان خاورمیانه (متفرق و مختل) می گوید : (ایران از انقلاب سال ۱۹۷۹ تا کنون هیچ‌گاه قدرتمندتر از الآن نبوده است. این کشور در بسیاری از نقاط جهان، دیگر منزوی نیست و متحدانش در بغداد، دمشق و بیروت قدرت را در دست دارند. )

انچه بیان شد، گوشه ای از اذعان رسانه ها و نشریات غربی به شکست امریکا و متحدانش و پیروزی جبهه مقاومت به رهبری ایران در منطقه غرب اسیاست. همچنین نباید فراموش کرد که رهاورد تحولات منطقه خاورمیانهشکل گیری گروههای مردمی مقاومی اعم از شیعی و سنی شده که با الهام از ارمان ها و اصول انقلاب اسلامیشکل گرفته اند و امروز یک جبهه قدرتمند را در مقابل قدرتهای جهانی و رژیم صهیونیستی شکل داده اند. پایان بخش این یادداشت را به گزارش یکی از اندیشکده های معتبر ایالات متحده امریکا در این زمینه اختصاص می دهیم.

اندیشکده (مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل) در گزارشی تحت عنوان ((طلوعِ محور [مقاومت]: استراتژی منطقه‌ای و شراکت‌های غیردولتیِ در حال رشد ایران در خاورمیانه)) به قلم (برایان کتز)می نویسد : ( ایران و شمار رو به افزایشی از گروه‌های غیردولتی [هم‌پیمانش] در اثر جنگ‌های منطقه‌ای اکنون تبدیل به اعضای متعهد و قدرتمندی برای محور مقاومت شده‌اند.)


مطالب مرتبط