نتیجه ی صبر همراه با تلاش فعالانه، حقیقت «پذیرش ولایت» در خانواده را رقم می زند

صبر هوشمندانه

صبر هوشمندانه

صبر و استقامت نه تنها ریشه در ایمان دارد، بلکه در ایمان نقش کلیدی دارد. از امام علی (علیه السلام) حکایت شده است: صبر نسبت به ایمان مانند سر نسبت به بدن است.[1]پس همان گونه که اگر سر برود، بدن نیز از بین می رود، اگر صبر برود ایمان نیز از بین می رود. خداوند در قرآن می فرماید: «... لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكمُ‏ أَحْسَنُ عَمَلا»[2]... تا شما را بيازمايد كه كدام يك از شما بهتر عمل مى‏كنيد،...» و در جایی دیگر می فرماید: «... َرَفَعَ بَعْضَكُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَتٍ لِّيَبْلُوَكُمْ فىِ مَا ءَاتَئكم‏..»[3] درجات بعضى از شما را بالاتر از بعضى ديگر قرار داد، تا شما را به وسيله آنچه در اختيارتان قرار داده بيازمايد. «وَ لَنَبْلُوَنَّكُم بِشىَ‏ءٍ مِّنَ الخْوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنفُسِ وَ الثَّمَرَات وَ بَشِّرِ الصَّابرِين»[4] قطعاً همه شما را با چيزى از ترس، گرسنگى و كاهش در مالها و جانها و ميوه‏ها، آزمايش مى‏كنيم؛ و بشارت ده به استقامت‏كنندگان!» در حالی که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که شتاب زدگی و رسیدن به نتیجه آنی در آن موج می زند و این مسئله باعث کم رنگ شدن ایمان به دلیل کم صبری شده است.

حال این سوال در ذهن ایجاد می شود که چرا صبر و تحمل؟
در پاسخ به این سوال می توان گفت که ذات دنیا تدریج است و تدریج صبر می خواهد. به عنوان مثال برای تولد یک بچه باید نه ماه صبر کند و به تدریج رشد کند تا یک نوزاد شود. هیچ چیزی در دنیا آنی و یکدفعه به دست نمی آید، هر چند استثنائاتی وجود دارد ولی باید در نظر داشت که این موارد فقط استثناء است و عمومیت ندارد وتدریج جزء ذات دنیا است همان طور که در نزول قرآن هم دیده می شود.

تدریج جزء ذات دنیا است همان طور که در نزول قرآن هم دیده می شود.

سوال بعدی معنای صبر است که معنای زیادی برای آن بیان شده از جمله ثبات نفس و اطمینان و مضطرب نگشتن از بلایا.[5] ولی صبری نیکوست که هوشمندانه باشد و معنای آن می شود شکیبایی و تحمل به همراه تلاش مناسب و اقدام صحیح مانند امام حسین (علیه السلام) که صبر هوشمندانه انجام دادند، صبر به همراه تلاش و اقدام مناسب.


5b9a11011bd72.png


والدین الگوی عملی فرزندان خود هستند و زمانی که آنان می بینند پدر و مادر چگونه صبر هوشمندانه دارند، آنان هم می آموزند.
به عنوان نمونه وقتی خانمی با مراجعه همسرش به خانه با ناراحتی و بی قراری او مواجه می شود بهتر است که با صبر هوشمندانه برخورد نماید و در عین شکیبایی و صبر در مقابل ناراحتی های همسر به دنبال تلاش مناسب باشد. گاهی سکوت، به حال خود گذاشتن همسر برای لحظاتی و دادن لیوانی شربت مناسب و .... می تواند تلاش مناسب باشد.
سختی و موانع سبب رشد انسان می شود اگر به همراه صبر و تلاش مناسب باشد. والدین می توانند با رفتار خود به فرزندان بیاموزند چگونه می توانند از مشکلات و سختی های زندگی برای خود فرصت بسازند.
آثار صبر هوشمندانه این می شود که فرد دچار کسالت و بی قراری نمی گردد و از خداوند شکایت نمی کند، ولی اگر چنان چه صبر هوشمندانه ننماید، دچار جزع و فزع و ناله می شود و به کسانی پناه می برد که اثر مخرب و منفی در زندگی او می گذارند و در فعالیت دچار سکون می شوند و خستگی و بی حالی و افسردگی.
حال از آنجایی که هر چیزی ظرفی دارد و ظرفیتی، ظرف تحمل و صبر هم گاهی پُر می شود و از اقدامات مناسب و نشانه های صبر هوشمندانه آن است که این ظرف را تخلیه نمود که آن با مواردی همچون درد و دل کردن با اهلش، تفریح و ... امکان پذیر خواهد بود.
نتیجه
خانواده ای که بتواند با مدیریت صحیح با بحران های زندگی روبرو شود و تلاش مناسب در جهت رفع مشکلات را با نیروی صبر هوشمندانه انجام دهد، می آموزد که باید در زمان غیبت ولی زمان هم، صبری همراه با عمل مناسب داشته باشد و خود را آماده می کند برای زمان ظهور. نتیجه ی صبر همراه با تلاش فعالانه، حقیقت «پذیرش ولایت» در خانواده را رقم می زند. این خانواده می تواند پیرو راستین ولایت باشد و اطاعت از امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خویش را سرلوحه زندگی قرار دهند.زهرا زمانیان والهین

------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . نهج البلاغه، ح79، ص1123.
[2] . ملک/ 2.
[3] . انعام/ 165.
[4]. بقره/ 155.
[5]. معراج اسعاده، ص 814.

مطالب مرتبط