صمیمیت، چسب عاطفی یک زندگی موفق است.

صمیمیت، چسب زندگی است

صمیمیت، چسب زندگی است

اگر به دنبال کشف راهکارهایی برای ایجاد و یا افزایش صمیمیت در روابط خود و همسرتان هستید، به این اصول چهارده گانه عمل کنید:
اصل اول: بر اساس نیازها کادو بپیچید
اگر قصد دارید همسرتان را خیلی خوشحال کنید هدیه ای به او بدهید که به آن نیاز دارد. ارضای جنسی، همراهی در تفریحات، جذابیت جسمانی، حمایت خانوادگی و تحسین، از نیازهای مردان است. نیازهای زنان هم عبارتند از: محبت، گفت و گو، صداقت، حمایت مالی و تعهد خانوادگی.
بسیاری از مردها می کوشند تا بر اساس اولویت بندی نیازهای خود، به همسرشان توجه کنند، از این رو معمولا تلاششان در جلب رضایت آنان بی فایده است. زنان نیز همین راه اشتباه را می روند و به نتیجه نمی رسند؛ زیرا با نیازهای یکدیگر و اولویت بندی آن ها آشنایی ندارند. همین بی اطلاعی ساده باعث می شود که آن ها گمان کنند همدیگر را درک نمی کنند و پایداری زندگی شان مورد تهدید قرار گرفته است. بنابراین لازم است آنها با آگاهی از اولویت بندی نیازهای یکدیگر توجه به جا و درست را به هم هدیه بدهند.

ازدواج قرارداد توجه است؛ قراردادی بین دو زوج برای توجه به نیازهای یکدیگر.

اصل دوم: دیوارها را خراب نکنید
برای رسیدن به صمیمیت، از همسرتان محافظت کنید؛ یعنی همچون سپری در برابر گرایش های خودخواهانه خود بایستید. گرایش هایی که شما را وسوسه می کنند، رضایت خود را به بهای آسیب زدن به همسرتان به دست آورید. از کارهایی که باعث فروریختن دیوار عشق و صمیمیت می شوند، پرهیز کنید. از فوران خشم، قضاوت های نامحترمانه، رفتارهای آزاردهنده، بی صداقتی و ... جلوگیری کنید. این گونه رفتارها هر چند دلتان را خنک می کنند و معمولا احساس خوبی به شما می دهند، اما بهای آن ها را همسرتان می پردازد. دقت کنید که خراب کردن دیوارهای صمیمیت و مهربانی هنر نیست. هنر، ساختن همدیگر است؛ پس بیایید همه در زندگی هنرمند باشیم.


5b6bf701c8c6a.jpg

اصل سوم: فیلم نامزدی تان را بازبینی کنید
وقتی دفتر خاطراتتان را ورق می زنید و دوران نامزدی تان را مرور می کنید، به روزهایی برمی خورید که بیشترین ساعات آن را با هم گذرانده اید، ساعاتی که بهترین و لذتبخش ترین لحظه های زندگی تان بوده است. در دوران نامزدی، با هم بودن، بالاترین اولویت زندگی تان بود. اما اکنون که چند ماه و یا چند سال از ازدواجتان می گذرد وضع چگونه است؟ آیا شما هم دچار اشتباه متداول بیشتر زوج ها شده اید؟ زوج هایی که پس از ازدواج یکدیگر را نادیده می گیرند.
بهتر است برای نیرو گرفتن صمیمیت، فیلم نامزدی تان را دوباره بازبینی و تقلید کنید؛ یعنی در روز زمانی را به همسرتان اختصاص دهید و آن زمان را با هم بگذرانید. توجه داشته باشید، مهم این است که در آن زمان اختصاصی، صمیمانه در کنار هم باشید. این که چه کاری انجام می دهید به اندازه کنار هم بودن اهمیت ندارد.
اصل چهارم: «ماه» هم باشید
«ماه» هم باشید؛ میم یعنی «محبت»، الف یعنی «احترام» و ها یعنی «هم دلی»؛ محبت عطری است که به هر رابطه ای که زده شود، بوی خوش صمیمیت از آن به مشام می رسد. شما با انجام هر کاری که خوش آیند همسرتان است، می توانید به او محبت کنید.
احترام این است که با زیباترین و بهترین عبارت ها همسرتان را مخاطب قرار دهید و در خانه و در حضور دیگران، حرمتش را حفظ کنید. این کار روح او را لبریز از شادی می کند. برای هم دلی در قدم اول باید خود را به جای همسرتان بگذارید تا احساسات، نیازها، مشکلات، دغدغه ها و... را از زاویه دید او بنگرید. داشتن محبت، احترام و همدلی مثلثی طلایی است که صمیمیت را به اوج می رساند.

«ماه» هم باشید؛ میم یعنی «محبت»، الف یعنی «احترام» و ها یعنی «هم دلی».

اصل پنجم: «اتاق فکر» تشکیل دهید
شما می توانید با تعیین ساعتی خاص و مکانی دلپذیر در داخل یا خارج خانه، اتاق فکر تشکیل دهید. دستور کار این اتاق مشورت، تصمیم گیری و برنامه ریزی درباره مسائل مختلف خانواده است. با تشکیل اتاق فکر و حضور همسرتان در آن، به طور غیر مستقیم به او می فهمانید که شخصیتش مورد تایید، علاقه و اعتماد شماست. اتاق فکر، روحیه شراکت در زندگی و صمیمیت بین شما را بالا می برد. تصمیم گیری های یک جانبه از طرف مرد و زن بدون مشورت همسر به یگانگی آن دو لطمه می زند.
اصل ششم: عینکتان را عوض کنید
حتما این جمله معروف را شنیده اید که می گوید: «به جای نیمه خالی لیوان، نیمه پر لیوان را ببینید.» عادت بد برخی از زوج ها این است که وقتی درباره همدیگر قضاوت می کنند ناخودآگاه کاستی ها و نقص های همسرشان را خیلی زودتر از زحمت ها، خوبی ها و محبت های او می بینند و اگر چندان خویشتن دار نباشند، دیر یا زود به هر شیوه که شده، با گوشه و کنایه و یا مستقیم، زبان به نقد می گشایند و همسرشان را به باد انتقاد می گیرند.
اصل هفتم: قاضی عادلی باشید
همواره در اختلاف ها و مشکلاتی که با همسرتان پیش می آید، سهم خود را منصفانه تعیین و صادقانه به آن اعتراف کنید. وقتی به اشتباه خود پی بردید، صداقت و شهامت بیان آن را داشته باشید. با این رفتار، همسرتان نیز تشویق می شود تا فکر کرده و سهم خود را در مشکل پیش آمده تعیین کند.
اصل هشتم: عشقتان را گردگیری کنید
آیا تا به حال به جادوی واژه ها فکر کرده اید؟ جمله های ساده و محبت آمیزی چون دوستت دارم، دلم برایت تنگ شده بود، از کنار تو بودن احساس لذت و آرامش می کنم و... می توانند همانند جادویی عشق شما را به همسرتان نیرومند کنند. با به کارگیری درست و صادقانه جمله ها و واژه های مثبت، حس خوبی از شادی و رضایتمندی به همسرتان منتقل می شود و صمیمیتتان جان تازه ای می گیرد.
برخی زوج ها از جمله ها بیشتر برای انتقاد، گله گزاری، غر زدن، نیش و کنایه و اعتراض استفاده می کنند و آن قدر به این گونه جمله ها عادت کرده اند که گویی دیگر نمی توانند عبارت های عاشقانه بسازند؛ پس بکوشید ویژگی های مثبت همسرتان را به یاد آورید و همسرتان را به خاطر داشتن آن ویژگی ها با جمله هایی محترمانه و عاشقانه توصیف کنید. این کار به شما کمک می کند تا کم کم درست و به جا از واژه های مثبت استفاده کنید و در نتیجه عشقتان را گردگیری کنید.
اصل نهم: عشق بازی غیرکلامی را امتحان کنید
با رفتارهای غیر کلامی عشق و صمیمیت خود را به همسرتان نشان دهید. مثلا هر روز چند دقیقه پشت او را ماساژ دهید، یادداشتی جالب و توجه برانگیز برایش بگذارید، هر گاه در طول روز او را می بینید به لبخندی صمیمی مهمانش کنید و... تکرار و تنوع این پیام های غیرکلامی که احساسات عاشقانه شما را به همسرتان بازگو می کند به مرور برای وی بسیار دل نشین و شیرین به نظر می رسد. توجه داشته باشید که برای نشان دادن عشقتان نیازی به هزینه های سنگین ندارید.
اصل دهم: بستگان یکدیگر را سیبل نکنید
بیش تر افراد به بستگانشان، به ویژه والدینشان علاقه دارند، صمیمانه آن ها را دوست دارند و نسبت به هر کس که حرمت آن ها را بشکند و یا آن ها را نادیده بگیرد، احساس بدی می یابند. اگر می خواهید صمیمیت بین شما و همسرتان افزایش یابد، باید بکوشید همیشه احترام والدین و بستگان همسرتان را حفظ کنید و با آن ها روابط محبت آمیز داشته باشید. این کار نه تنها باعث می شود که همسرتان به شما احساس خوبی بیابد؛ بلکه سبب می شود که بستگان او هم با شما رابطه خوب و عاطفی برقرار کرده و فضای روانی مثبتی را به نفع شما در خانواده خود ایجاد کنند که در نهایت موجب مثبت تر شدن نظر همسرتان درباره شما می شود،
اصل یازدهم: چشم هایتان را ببندید
یکی از نشانه های عشق و صمیمت این است که محدودیت ها و نقص های همسرتان را بپذیرید و بدانید که بذرهای صمیمیت اگر در زمین حاصل خیزِ گذشت، کشت نشوند، رشد نمی کنند. برای بالا رفتن صمیمیت، چشم هایتان را بر روی اشتباهات همسرتان ببندید و به او فرصت اصلاح دهید. اگر بپرسید «چند بار باید ببخشم؟» به شما خواهم گفت «تا وقتی انسان، انسان است و اشتباه جزئی از انسان، شما باید ببخشید.»


با رفتارهای غیر کلامی عشق و صمیمیت خود را به همسرتان نشان دهید.

اصل دوازدهم: گوش هایتان را باز کنید
حتما این مثل معروف را شنیده اید که انسان دو گوش دارد و یک زبان، یعنی دو برابر حرف زدن باید گوش دهد. در یک رابطه صمیمانه نیز انسان باید دو برابر خوب حرف زدن، خوب گوش دهد. لحظه ای را تصور کنید که در حال حرف زدن هستید و همسرتان با لبخندی ملایم و با دقت به حرف های شما گوش می دهد. صحبت به درازا کشیده و او هم چنان با توجه و مهربانی حرف های شما را می شنود. چه احساسی بهتان دست می دهد؟ آری! احساس دیده شدن، مهم بودن و مورد توجه قرار گرفتن؛ پس بیایید گوش هایتان را باز کنید و به همسرتان خوب گوش دهید. خوب گوش کردن نه تنها نشانه ابراز علاقه و صمیمیت است؛ بلکه به شما کمک می کند که به برداشتی کامل و دقیق از منظور همسرتان دست یابید و از طرفی او را تشویق می کنید که او هم شنونده خوبی باشد.
اصل سیزدهم: جرو بحث کنید!
جروبحث ممکن است دو آسیب بزرگ بر پیکره صمیمیت وارد کند. نخست این که بیشتر زن و شوهرها وقتی در مورد مساله کوچکی شروع به جروبحث می کنند، معمولا پس از مدت کوتاهی تمام مسائل تلخ گذشته خود را به یاد می آورند. آن را برای هم ردیف می کنند و یک بار دیگر سریال تکراری و ناراحت کننده انتقادها و دعواهای گذشته را تکرار می کنند. دوم این که از هدف گفتگوشان، که حل مشکل پیش آمده بود، فاصله می گیرند و به جای حل مشکل، مشکلی به مشکلاتشان اضافه می کنند؛ بنابراین هرگاه احساس کردید که نزدیک است گفتگوی شما به جروبحث بیانجامد با حفظ احترام طرف مقابل از ادامه دعوا و گفتگو خودداری کنید و با شگردی زیرکانه بحث را عوض کنید.
اصل چهاردهم: با ویروس های صمیمیت مقابله کنید
بر زبان آوردن واژه های نادرست، آفتی سمی برای صمیمت است. گاهی اثر مخرب این واژه ها تا مدت ها بر زندگی شما سایه می اندازد و چه بسا جبران کردنش دیگر میسر نباشد. همه ما ممکن است افرادی را بشناسیم که هنوز از شنیدن حرف نیش داری که همسرشان حدود سی سال پیش به هنگام عصبانیت بر زبان رانده، ناراحتند. برخی افراد برای بیان مخالفت خود با همسرشان، از کلمه های تحقیرکننده، بی ادبانه و حرکت های زشت استفاده می کنند. گویی این لحظه را لحظه اول و آخر ارتباط خود با همسرشان می دانند و بدون توجه، تمام پل های پشت سرشان را خراب می کنند. امید آن که با توجه به این چهارده اصل صمیمیت در زندگی هایتان روزافزون شود.
فهرست منابع:
1- اسماعیل بیگی، زهره، معجزه صمیمیت، 3جلد، نسل نواندیش، 1386.
2- کیهان نیا، الف، خانواده خوشبخت، نشر مادر، 1382.
3- اف هارلی، ویلارد، چهار هدیه عشق، ترجمه شمس الدین حسینی، نسل نواندیش، 1386.
4- هارجی، اون، مهارت های اجتماعی در ارتباطات میان فردی، ترجمه خشایار بیگی، رشد، 1377.
5- گری، جان، مردان مریخی زنان ونوسی، ترجمه سید رضا نیازی، راهیان سبز، 1378.

مطالب مرتبط