ضریح فعلی منصوب بر مرقد مطهرامام رضا (علیه السلام)، ضریح«سیمین و زرین»، نام دارد. از این ضریح با نام ضریح پنجم نیز نام برده شده است. طراحی این ضریح توسط استاد محمود فرشچیان صورت گرفته است.

ضریح پنجم حرم امام رضا (علیه السلام)
۱۸ دی ۱۳۹۶ 1164 1 KB 13 0

ضریح پنجم حرم امام رضا (علیه السلام)

ضریح فعلی منصوب بر مرقد مطهرامام رضا (علیه السلام)، ضریح«سیمین 1 و زرین2»، نام دارد که در سال 1379 ه.ش بر مرقد مطهر ایشان نصب گردید. از این ضریح با نام ضریح پنجم نیز نام برده شده است. طراحی این ضریح توسط استاد محمود فرشچیان صورت پذیرفت. خاتم کاری آن را استاد کشتی آرای شیرازی و قلم زنی آن را استاد خدادادزاده اصفهانی و خطاطی اش را استاد موحّد بر عهده داشتند.

5a5357f3692c4.jpg

از آغاز طرح تا آماده شدن ضریح برای نصب، هفت سال به طول انجامید و در نهایت این ضریح، با کیفیتی بسیار عالی و در نهایت استحکام به وزن 12 تن و ابعاد 4/78 در 3/73 و ارتفاع 3/96 متر ساخته و آماده نصب شد. دور خارجی آن با سوره مبارک «یس» و «هل اتی» با خط ثلث طلا و نقره، مزین شده است. و در چهار سوی آن، چهارده محراب به نشانه چهارده معصوم وجود دارد. در اطراف ضریح گلهای آفتابگردان به نشانه شمس الشموس و گل های هشت پر به نماد هشتمین امام و گل های پنج پر، به نشانه پنج تن آل عبا به نمایش گذاشته شده است.

5a53584c3526b.jpg

هاتفی وصف این ضریح بگفت
عجز الصانعون عن صفتک

بهر تاریخ دُر معنی سفت
ما عرفناک حق معرفتک

ضریح سیمین و زرین در سال 1379 ه.ش همزمان با عید سعید قربان و طی مراسمی با حضور مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) و تولیت آستان قدس رضوی مرحوم آیت الله طبسی، بازگشایی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

منبع:
حرم رضوی به روایت تاریخ؛ بزرگ عالم زاده

---------------------------------
پی نوشت:
1- نقره ای؛ سفید،روشن (فرهنگ فارسی معین)
2- منسوب به زر؛ طلایی (فرهنگ فارسی معین)

548


مطالب مرتبط