مجاوران نیز می توانند از سفره پربرکت افطار در حرم امام رضا علیه السلام بهره مند گردند.

طرح اکرام رضوی
۱۴ خرداد ۱۳۹۷ 617 90.2 KB 18 0

طرح اکرام رضوی

طرح اکرام رضوی ضیافتی است افطاری که به منظور بهره مندی مجاوران حضرت امام رضا علیه السلام از غذای متبرک مهمان سرای آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان جرا می شود.
به این ترتیب مجاوران نیز می توانند از سفره پربرکت افطار در حرم امام رضا علیه السلام بهره مند گردند.
سابقه طرح اکرام رضوی به صورت گستردن سفره افطاری و پذیرایی با غذای گرم از مجاوران، از سال 1381 ش در خارج از حرم مطهر به وسیله سازمان های دیگر، با مشارکت آستان قدس رضوی انجام می پذیرفت.
چون اجرای این طرح با مشکلاتی همراه بود؛ آستان قدس رضوی از سال 1385 ش تصمیم گرفت تا به صورت مستقل اجرای آن را بر عهده گیرد.
بر این اساس با توزیع دعوتنامه بین نمازگزاران مساجد، نماز خانه اداره ها، سازمان ها و نیز محلات به صورت تصادفی از مجاوران حرم رضوی در صحن هدایت پذیرایی به عمل می آمد.

5b1609a434116.jpg


در حال حاضر، آستان قدس در ماه مبارک رمضان، هر شب میزبان بیش از ده هزار نفر است که این ضیافت شامل حال خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، ایتام تحت پوشش و کودکان بی سرپرست مناطق گوناگون مشهد و جانبازان و معلولان شهرستان مشهد و خانواده های آنان نیز می باشد.
همچنین از حدود بیست سال پیش بسته های افطاری شامل یک وعده غذای مختصر، تهیه و هر شب به طور تصادفی در یکی از صحن های حرم مطهر بین نمازگزاران توزیع می شده است که این عمل اکنون در تمامی صحن ها، صورت می پذیرد.
برنامه های فرهنگی متنوعی نیز در این طرح برگزار می شود که شامل قرائت ترتیل یک جزء قرآن کریم، صلوات خاصه حضرت رضا علیه السلام، مداحی، اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، سخنرانی و برگزاری مسابقات فرهنگی است.منبع: آیین های حرم مطهر رضوی؛علی اخوان مهدوی؛ رضا نقدی


مطالب مرتبط