نهمین فرزندت ای حسین، همان قائم بر حق، آشکار کننده دین و دادگستر است... اما پس از غیبت و سرگردانی به گونه ای که کسی جز مخلصان هم آغوش با روح يقين بر دین ثابت قدم نمی مانند.

قطعا امتحان می شوید

قطعا امتحان می شوید

از مجموعه روایات به یادگار مانده از ائمه (ع) و پیش بینی های آن ها درباره آینده و به خصوص دوران پس از غیبت امام زمان (ع) می توان فهمید که شیعیان در آخرالزمان مورد آزمون سختی قرار خواهند گرفت که در این میان امتحانی سخت تر از ندیدن امام و راهبر که به سبب آن برخی از افراد کوته بین به حیرت می افتند و برخی بندگان ضعیف النفس مستکبر به انکارش بر می خیزند، نیست.در عصر غیبت تنها عنایت الهی مددرسان است. همان که بر قلب شیعیان مخلص مهر ایمان و یقین را حک می نماید.

امام رضا (ع) از پدر و نیاکان خود، از امیرالمومنین (ع) روایت می کنند که به امام حسین (ع) فرمودند: «التاسع من ولدک یا حسین! هو القائم بالحق، المظهر للدین، الباسط للعدل...»:[1] نهمین فرزندت ای حسین، همان قائم بر حق، آشکار کننده دین و دادگستر است. امام حسین (ع) فرمودند: گفتم: ای سرور مومنان! آیا به راستی چنین است؟ فرمود: آری، سوگند به آنکه محمد (ص) را به پیامبری برانگیخت و او را بر همه مردمان برگزید چنین می شود اما پس از غیبت و سرگردانی به گونه ای که کسی جز مخلصان هم آغوش با روح يقين بر دین ثابت قدم نمی مانند، هم آنان که خداوند عزوجل از آنها بر ولایت ما پیمان ستاند و در دل هایشان ایمان را بر نگاشت و با روحی (و نیرویی) از جانب خود یاری شان کرد.

مفضل بن عمر گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که فرمودند: «إياكُم والثَنَوية، أما وَالله لَیَغیبنَ امامُکُم سنیناً من دَهرکُم و لَتُمَحَصَن حَتی یُقالَ: ماتَ، ‌قُتلَ، هَلَکَ، بای واد سَلَکَ...»:[2] از شهره شدن بپرهیزید. آگاه باشید، به خدا سوگند، امام ما سالیانی از روزگار شما غیبت می گزیند و يقينا شما (‌در امتحان های مختلف) آزموده می شوید تا اینکه گویند: او درگذشت، کشته شد، ‌نابود شد،‌ به کدامین وادی رفته؟‌چشمان مومنان در فراقش اشکبار است و همچون کشتی ها در امواج دریا بدین سو و آن سو می روید. پس (در آن هنگامه) کسی (از انحراف و هلاکت) رهایی نمی یابد، مگر آن کسی که خدا از او پیمان ستانده و در دلش ایمان نگاشته است.

آگاه باشید، سالیانی از روزگار شما غیبت می گزیند و يقينا شما (‌در امتحان های مختلف) آزموده می شوید.

روایت تکان دهنده ای از امام رضا (ع) در این باره نقل شده است، ایشان فرمودند: «لابُدّ لِلناسِ مِن فِتنَه صماء صیلم، یسلط فیها کُل بِطانه وَ ولیجه، وَ ذلکَ عندَ فِقدان الرابع مِن وَلَدی»:[3] برای مردمان فتنه ای کوبنده و آشوبی کمرشکن است که پرده ها برداشته می شود، دوستی ها و خویشاوندی ها از بین می رود و آن هنگامی است که چهارمین فرزند من از دیده ها ناپدید می شود.

5bb4a76e8c1b7.jpg

و در روایت دیگری می فرمایند: «لايكونُ ما تَمُدون إليه أغناقكُم حتى تَميزوا و تُمَحَصوا فَلا يَبقى منكم إلا القَليلُ، مصداقاً لقَوله تَعالى: الم، أحَسبَ الناسُ أن يُترَكوا أن يَقولوا آمَنا و هم لايُفتَنون؟[4] ثمَ قالَ لصاحبه المَذكور: ما الفتنَة؟ قالَ: جُعلتُ فداكَ، الذي عندَنا أن الفتنَة في الدين. فَقال: يُفتَنونَ كما يُفتَنُ الذهَبُ. يُخلَصون كَما يُخلَصُ الذَهَبُ»:[5]

آنچه گردن هایتان را در انتظار آن دراز می کنید واقع نخواهد شد، مگر بعد از آنکه آزمایش شوید و امتحان شوید و از بوته امتحان جز افراد بسیار کم پیروزمندانه بیرون نمی آیند، چنان که خدای تبارک و تعالی می فرمایند: الف، لام، میم. آیا مردم پنداشته اند که با گفتن اینکه ایمان آورده ایم فروگذار می شوند و مورد فتنه و آزمایش قرار نمی گیرند؟ آنگاه به یکی از اصحاب به نام «معمر بن خلاد» خطاب کرده فرمود:‌ فتنه چیست؟ گفت: جانم به فدایت آنچه ما می دانیم این است که امتحانی در دین واقع می شود. فرمود: چون طلا گداخته می شوید و مانند طلای ناب از ناخالصی پاک می شوید.

منبع: شیعه در عصر غیبت(چهل حدیث)، موسسه فرهنگی موعود، 1386.

-------------------------------

پی نوشت ها:

[1] . کمال الدین و تمام النعمه،‌ ص۳۰۴.

[2] . الكافي، ج ۱، ص ۳۳۶.

[3] . روزگار رهایی ص ۳۴۳.

[4] . عنکبوت، آیه۱.

[5] . روزگار رهایی، ج۱، صص۳۸۹-۳۹۰.


مطالب مرتبط