مقایسه مقام مادر در اسلام و شیطان‌پرستی

مادر شدن ممنوع! حتی دوست داشتن مادرت هم ممنوع!

مادر شدن ممنوع! حتی دوست داشتن مادرت هم ممنوع!

در آموزه های اسلام، «مادری» ارزشی به شمار می آید که به دلیل ویژگی های خاص زیستی و روانی بر دوش زنان نهاده شده است. از نظر فقهی، نگهداری از فرزند برای زنان واجب نیست، ولی مادران در مراقبت از فرزندان سزاوارترند. زنان طی مراحل مادر شدن، افزون بر دستیابی به ثواب سرشار به کمالات روحی و معنوی نیز می رسند و صفات اخلاقی بسیاری در آن ها رشد می کند.

در قرآن کریم، واژه «اُم» به مناسبت های گوناگون به کار رفته است. گاهی به محبت و وابستگی عمیق مادران به فرزندان، گاهی به سختی های مادران در دوران بارداری و شیردهی و زایمان اشاره شده است و گاهی نیز از مادران به منزله محور و موضوع محرمیت یاد شده است.

از نظر فقهی، نگهداری از فرزند برای زنان واجب نیست، ولی مادران در مراقبت از فرزندان سزاوارترند.

یک سلسله مسئولیت های پرورشی بر عهده مادر است که مرد از آن محروم است. زن حداقل سی ماه، شش تا نه ماه بارداری و دو سال شیردهی، یک سری مسئولیت هایی دارد که مسئولیتش بیشتر از مرد است و در صورت عمل به آن، توجهش به خدا بیشتر است و توجه هر که به خدا بیشتر شود، موفق تر است. اگر مادری بداند که اندیشه های او در کودک اثر می گذارد، اندیشه ها و بینش های خود را تعالی می بخشد. بنابراین، ایفای نقش مادری باعث ارتقای سطح روحی و معنوی زنان می گردد. در تقدیس مقام مادر، همین بس که پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «بهشت زیر پای مادران است.»[1]

5b1ccedc48aeb.jpg

وهن مادری در شیطان پرستی

مادر شدن ممنوع! حتی دوست داشتن مادرت هم ممنوع! تو اگر مادرت را احترام کنی یا خودت مادر شوی، نور می گیری، مقدس می شوی، رنگ خدا می گیری و او، شیطان رانده شده، مخالف است با هر چه بوی خدا بدهد و رنگ خدا...

گرچه در اندیشه شیطان پرستی آموزه های مشخص و معینی درباره مادر یافت نگردید، آنچه بر اساس نوع نگاه شیطان پرستان به جنس زن و تقدس زدایی آنان از امور مقدس می توان برداشت کرد، این است که این فرقه به طور کلی تشکیل خانواده و پذیرش مسئولیت های مادری را نفی می کند و تلاش دارد نقش های مقدس درون خانواده مثل نقش پدر و مادر، احترام و ارزش خود را از دست بدهند. شیطان پرستی در بستر چنین بی تعهدی و مسئولیت ناپذیری افراد به یکدیگر می رود تا به آرمان خود دست یابد که همان خشنودی شیطان است.

همچنان که بر روی یکی از لباس های بررسی شده آنان عبارت «خدا را بکش»، «پدر و مادرت را بکش» و «خودت را بکش» نقش بسته است. در این عبارت، علاوه بر پدر، مادر نیز نشانه تیر شیطان قرار گرفته است؛ مادری که زهدانش محملی آرام، برای باز تولید بشریت است. در راستای از بین بردن تعالی روحی نوعی بشر و انحطاط اخلاقی شیطان پرستان، مستحق چنین خشونت آشکاری می گردد و توصیه آنان به پیروان خود، این می شود: «نه مادر شو و نه مادرت را محترم بدار.»

نقش اول که ظریف کاری ها و ریزه کاری ها و پروردن احساسات و عواطف بشر است، در اختیار زن است. گناه بزرگ تمدن مادی، تضعیف و گاهی به فراموشی سپردن این نقش است. هر جا سخن از تضعیف خانواده است، نقش این بخش مهم، نادیده گرفته شده.

5b1ccf0856b29.jpg

هر جا سخن از بی اعتنایی به هنر مادری و هنر تربیت فرزند در آغوش پر مهر و محبت مادر است، این نقش نادیده گرفته شده. دنیای غرب این جرم بزرگ را دارد که این نقش را تضعیف کرده و در مواردی نادیده گرفته است. بخشی از بزرگیِ گناه به این مربوط است که این حرکت فاجعه آمیز را با نام «حمایت از زن» انجام می دهد.[2]

توصیه شیطان پرستان به پیروان خود، این است: « نه مادر شو و نه مادرت را محترم بدار.»

بسیاری از آموزه های شیطان پرستی تحت تاثیر عرفان یهودی و آموزه های جادوی کابالا شکل گرفته است. آنان زن را عامل شیطان می دانند و معتقدند که زن از مایه ای پست تر از مایه مرد، آفریده شده است و در جایگاهی پایین تر از جایگاه مرد قرار دارد؛ اما در قرآن و آموزه های اسلام آمده است که زن و مرد را از نفس واحده یعنی از یک سرشت آفریده ایم و برای زن، جایگاه انسانی قائل است و آنچه در اسلام از زن، اهمیت دارد، شخصیت انسانی زن است؛ اما در شیطان پرستی، صرفاً شخصیت جنسی زن اهمیت دارد و شیطان پرستان از زنان برای تامین نیازهای جنسی و انجام مراسم و آیین های شیطان پرستی، برقراری روابط نامشروع و قربانی کردن زنان برای شیطان در مراسم استفاده می کنند.

اسلام شخصیت زن را تکریم می کند و مردان را به رفتاری شایسته و کرامت گونه با زنان، سفارش می کند. در آیین شیطان پرستی ازدواج امری به شدت منفور است و پذیرش مسئولیتی چون مادری جایگاهی ندارد؛ آنان در مقابل، به ترویج همجنس گرایی و روابط زن و مرد خارج از چارچوب خانواده اهتمام می ورزند. این در حالی است که در اسلام، ازدواج سنت حسنه پیامبر اکرم (ص) معرفی شده و بر تقدس و حرمت مادر بسیار سفارش گردیده است.

منبع: چند لقمه حرف حلال، نسیم کریمی و حمیده میرزادارانی

--------------------------------------------

پی‌نوشت‌ها:

[1]. مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏15، ص: 181.

[2]. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از مداحان، 5/5/1384.


مطالب مرتبط