یکی از اصلی ترین نتایج درک شرایط همسر، افزایش محبت میان شما و همسرتان است.

مقابله به مثل ممنوع

مقابله به مثل ممنوع

چند سال است که ازدواج کرده ام، اما همسرم همیشه خسته است تا حدی که وقتی از سرکار می آید، غذایش را می خورد و می خوابد. دیگر نه به من و نه به فرزندمان می رسد. این مسئله به قدری مرا ناراحت کرده است که بیمار شده ام. البته ایشان مرد خیلی خوبی است و من به او علاقه دارم، ولی نمی خواهم زندگی ام با سردی پیش برود. دوست دارم زندگی مستحکم و گرمی داشته باشیم؛ ولی مشکلات اقتصادی اجازه ایجاد این فضا را نمی دهد.
همسرم باید هم خرج ما را بدهد و هم خانواده خودش را اداره کند. از شش صبح تا نه شب به چاپخانه می رود و کار می کند. البته ایشان خرج تحصیل مرا داد و من تا مقطع کارشناسی درس خواندم. در زمانی که درس می خواندم متوجه این مشکل نبودم اما پس از اتمام تحصیلم تازه این مشکل را احساس کردم، البته کم حرفی شوهرم هم این مشکل را دو چندان می کند. وقتی او حرف نمی زند، من هم حرفی برای گفتن پیدا نمی کنم. من چه بگویم؟ من یک زن خانه دار هستم. اوست که بیرون می رود و باید حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشد. من از دوران عقد متوجه شدم که انسان پرهیجانی هستم اما او ساکت و خون سرد است. این خون سردی و کم حرفی اخلاق خانوادگی آنهاست.
نگاه از بالا به شخصیت همسر
این نکته را به همه زن و شوهرها می گوییم به ویژه زوج های جوان: آقایان محترم! خانم های بزرگوار! سعی کنید از بالا به شخصیت همسرتان نگاه کنید؛ یعنی طوری همسرتان را ببینید که همه صفات او در مقابل دیدگانتان قرار بگیرد. گاهی به جهت این که زاویه دیدمان را این گونه تنظیم نمی کنیم صفات خوب همسرمان را می بینیم، ولی به چشممان نمی آید. برای مثال، برای خرید ساعت که می رویم ساعت را ورانداز می کنیم اما اگر بگویند ساعت چند است؟ نمی دانیم. چرا؟ چون در هنگام خریدِ ساعت، به اصلی ترین فلسفه وجودی آن توجه نداریم. در تحلیل شخصیت همسر باید همه صفات را دید. از متن پرسش برمی آید که همسر ایشان، صفات بسیار خوبی دارد که پایه یک ازدواج موفق است. مثلا همسر ایشان تعهد دارد؛ تعهد در مقابل خانواده پدر و مادر که بسیار مهم است.
امام صادق (ع) فرمود: «کسی که در تنگنا باشد و برای قوت خود و خانواده اش کار کند و در پی حرام نباشد، مانند مجاهد در راه خداست.»[1] خلیفه دوم می گوید: روزی به همراه رسول خدا (ص) به کوه رفته بودیم. جایی که ما قرار داشتیم بر منطقه ای اشراف داشت که در آن جا جوانی در حال چرانیدن گوسفندانش بود. جوانی چوپان مرا به شگفت آورد و گفتم: ای رسول خدا (ص)! این چوپان عجب جوانی است، اگر جوانی خود را صرف راه خدا می کرد! رسول خدا (ص) فرمود: «ای عمر! شاید او در راه خداست و تو نمی دانی.» سپس ایشان آن جوان را به حضور خود طلبید و فرمود: «ای جوان! آیا کسی را داری تا از او نگه داری کنی؟»
جوان گفت: آری! رسول خدا (ص) پرسیدند: «آن کیست؟» جوان پاسخ داد: مادرم. فرمود: «ملازم او باش که بهشت زیر پاهای اوست.»[2]
ببینید تعهد این مرد تا چه اندازه بالاست. در حالی که خرج پدر و مادرش را می دهد و در تنگنای اقتصادی است؛ اما مانع تحصیل همسرش هم نمی شود. با تمام فشارهای اقتصادی، مخارج دانشگاه او را نیز می دهد. این، نشان از درک بالای مرد از روحیات همسرش دارد. وقتی می فهمد که همسرش تحصیل را دوست دارد، بدون هیچ منتی اجازه می دهد که همسرش تحصیل کند؛ در حالی که می تواند به راحتی مشکلات اقتصادی را بهانه کند و یا حتی دلیل قابل قبولی برای منع او از تحصیل بیاورد.
از پرسش ایشان پیداست که در طول تحصیل، این خواهر محترم به قدری با خیال آسوده و بی دغدغه درس می خوانده، که حتی متوجه کم حرفی همسرش نبوده، معلوم است که این شوهر توانسته محیطی را برای ایشان آماده کند که فارغ از هر دغدغه ای درسش را بخواند. این تعهد و درک را با هیچ چیز نمی توان عوض کرد. بسیارند زنانی که از بی تعهدی همسرشان می نالند و آرزو می کنند که ای کاش همسرشان صبح تا شب بیرون از خانه بود اما به تعهدات خود در مقابل خانواده عمل می کرد.
صفت دیگری که این مرد دارد و از پرسش خود این خواهر محترم فهمیده می شود آرامش همسر ایشان است. درست است که این آقا کم حرف است، اما آرام هم هست. من نمی خواهم این جا درباره خوب یا بد بودن کم حرفی قضاوت کنم، اما می خواهم به این خواهر بزرگوار بگویم می دانید بسیاری از زنان از تندخو بودن همسرشان گلایه دارند؛ چرا که به جهت همین صفت، فضای خانه برای آنها کانون رعب و وحشت شده است؟ چه بسیارند مردان پرحرف، اما خشنی که در کنار حرافی، ید طولایی هم برای زدن دارند؛ اما خدا را شکر، همسر شما اهل کتک زدن نیست.
در نظر گرفتن صفات خوب همسر، موجب می شود که صفاتی که برای مطلوب نیست، قابل تحمل شود. وقتی که از پایین به شخصیت آدمی نگاه می کنی، خیلی ها وحشتناک می شوند. به اندازه ای که دوست نداری حتی نگاهشان کنی. حالا اگر یکی از این خیلی ها همسرت باشد چه مصیبتی به پا می شود؛ باید با کسی زندگی کنی که نگاه کردن به او، سوهان روح توست.
نگاهت را اما اگر بالا بکشی و خوبی ها و بدی ها را کنار هم ببینی، چهره آدم ها چه قدر تغییر می کند. آدم هایی که باید تحملشان کنی، دوست داشتنی می شوند. به خودت هم نگاهی از بالا بینداز. آخر وقتی که از پایین به خودت نگاه می کنی، خود خواهی ات اجازه نمی دهد عیب هایت را ببینی. نگاه از پایین به دیگران خوبی هایشان را افزون می کند. این نوع نگاه از پایین به خود، بدی ها را اندک و خوبی ها را چند برابر می کند. این هم یعنی وارونه دیدن دنیا، بالا برو تا آدم ها را آن گونه که هستند ببینی.

5b694d6fcbacc.jpg

درک شرایط
از اصول اساسی زندگی مشترک درک شرایط طرف مقابل است. همسر شما، در حالی که خرج دو خانواده را می دهد یک کارگر ساده است. او از ساعت شش صبح تا نه شب در محل پر سر و صدایی به نام چاپ خانه کار می کند؛ یعنی پانزده ساعت کارگری. اگر یک انسان پر حرف هم اندازه کار کند، وقتی به خانه برمی گردد رمقی برای صحبت کردن ندارد چه رسد به انسانی که در حالت عادی کم حرف است.
اگر همسر شما برای زیاده خواهی، این اندازه کار می کرد و برای خانواده اش وقت نمی گذاشت، حق با شما بود؛ اما این مرد برای این که محتاج کسی نباشد، برای اینکه حداقل های زندگی را کسب کند، کار می کند. بسیاری از زندگی ها تا مدت ها ادامه می یابد. اگر شما شرایط ویژه همسرتان را درک کنید توقعتان از او پایین می آید. به همین دلیل هم محیط زندگی برایتان جذاب می شود. وقتی بدانید که همسرتان، قدم در راه خدا نهاده و نه برای آزار دادن شما، بلکه به جهت خستگی و ویژگی خانوادگی اش کم حرف است، با شما کم حرف می زند، نوع نگاهتان به او و مشکلش متفاوت می شود. دیگر از او توقع نخواهید داشت پس از پانزده ساعت کار مداوم، وقتی به خانه می آید امور فرزندان را هم عهده دار شود. یکی از اصلی ترین نتایج درک شرایط همسر، افزایش محبت میان شما و همسرتان است که بسیار لازم و حیاتی است.
مقابله به مثل ممنوع
اگر او کم حرف است شما برای او حرف بزنید. در طول روز، مطالعه کنید، روزنامه بخوانید، اخبار گوش کنید و... تا وقتی که او آمد حرفی برای گفتن داشته باشید. گاهی هم از نظر او جویا شوید، البته به اندازه توان و تحمل او.
توجه ویژه به فرزندان
در خانواده هایی که به هر دلیل، پدر برای فرزندش فرصت قابل توجهی نمی گذارد، وظیفه مادر سنگین می شود. در این شرایط، شما باید وقت بیشتری برای فرزندتان بگذارید که این امر در جهت آرامش خود شما هم بسیار مفید و موثر است.
سخنی با همسر خسته و کم حرف
دوستان عزیز! من می دانم که خستگی ناشی از فشار کار، طاقت فرساست؛ اما مردان به جهت توان بالایی که خدای مهربان به آنها داده، باید این سختی ها را به جان بخرند و اجازه ندهند خانواده آنها بیش از حد توان خویش، تحت فشارهای عاطفی قرار بگیرد. از خدا مدد بگیرید، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و از روزهای تعطیل استفاده بهینه کنید تا فشار حضور کم رنگ پدر در خانه بر روی دوش خانواده، بویژه همسرتان این اندازه سنگینی نکند.

منبع: تا ساحل آرامش، محسن عباسی ولدی


--------------------------------------------
پی نوشت ها:

[1]. الکافی، ج5، ص88.
[2]. کنزالعمال، ج4، ص607.

مطالب مرتبط