منع کودک از بازی

منع کودک از بازی

منع کودک از بازی

برخی از والدین و مربیان، بازی را برای کودک اتلاف وقت می دانند در حالی که بازی صرفا سرگرمی نیست و اثر سازندگی و آموزندگی نیز دارد. این نظر همه روان شناسان و متخصصان مسائل تربیتی است: ویلیام استرن، بازی را غریزه ای برای رشد و نمو استعدادها و تمرین مقدماتی برای آینده می داند. کارل گروس می گوید: بازی یعنی آماده شدن برای کارهای بزرگ و جدی برای آینده. ادوارد کلاپارد مربی سوییسی بازی را وظیفه و هدف زندگی کودک می داند و معتقد است که فقط هوای بازی است که وجود روانی کودک می تواند استنشاق کند و در نتیجه منشا اثر شود؛ پس این رفتار شایسته نیست.

فرزند شما به ویژه در این سن به شدت به بازی نیاز دارد. در وجود او نیرویی نهفته وجود دارد که باید با بازی و تحرک رها شود. جلوگیری از بازی در این سن یعنی جلوگیری از بچگی کردن او و عدم ارضا به وسیله ی بازی که بسیار خطرناک است و او را در بزرگسالی به نابهنجاری « کودک صفتی » دچار می کند؛ یعنی از او رفتارهای کودکانه سر خواهد زد. یادتان باشد انسانی که در کودکی بچگی نکند، در بزرگسالی بچگی خواهد کرد.

فرزند شما در بازی با همسالان، افزون بر لذتی که می برد نقش هایی را به عهده می گیرد که در زندگی آینده به او کمک خواهدکرد. ایفای نقش های مختلف اجتماعی در بازی، باعث ایجاد روحیه همکاری در خانواده و اجتماع می شود.

منع کودک از خاک و بازی

5cc9624a3c962.jpg

بعضی از والدین به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و ترس از بیماری کودکشان مانع از خاک بازی و آب بازی او می شود. باید دانست این کار درست نیست . خاک بازی و آب بازی برای خردسالان بسیار جذاب است.

رسول گرامی (ص) می فرماید: همانا خاک تفریحگاه (سبب شکوفایی) کودکان است.[i]

آن بزرگوار کودکان را به این دلیل که با خاک بازی می کنند دوست می دارد.[ii]

برای کودکان گودالی پر از شن و ماسه در فضایی باز، بسیار جذاب است و یک بیل دستی و قوطی یا سطل کوچک، می تواند ساعت ها آنان را به خود مشغول سازد. آب بازی نیز باعث آرامش کودکان می شود. امروزه در فرهنگسراهای کودک و برخی مراکز نگهداری کودکان، افزون بر بازی های فکری و آموزشی، به آب و خاک و گل بازی کودکان توجه ویژه ای می شود پس فرزند خود را از این گونه بازی ها محروم نکنید.

نکته مهم، رعایت مسائل بهداشتی در نوع خاک و گل و رعایت دمای مناسب آب و فضا، هنگام خاک بازی و آب بازی کودکان است.

توجه داشته باشید که برخی حیوانات فضولات خود را در زیر خاک و ماسه پنهان می کنند.

منبع کتاب نسیم مهر- نوشته حسین دهنوی


[i] متقی هندی، کنزالعمال، ج16، ص458

[ii] محمد ری شهری، حکمت نامه کودک، ص271، به نقل از المواعظ العددیه، ص259


مطالب مرتبط