شهید مدرس مظهر میارزه با استعمار انگلیس و استبداد رضا خان بود. عالم مبارزی که در شخصیت امام خمینی(ره) تاثیرگذار بود.

نماینده انگلیس ستیز
۱۴ آذر ۱۳۹۷ 72 96.8 KB 5 0

نماینده انگلیس ستیز

دوران خفقان رضاخان پهلوی او تنها کسی بود که در مقابل سیاستهای رضاخان و نفوذ بیگانگان ایستاد. او را به جمله معروفش که (سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست) می شناسیم. شهید ایت الله مدرس فقیه و عالم مبارزی که همیشه در پی استقلال و پیشرفت کشور با تکیه بر شریعت اسلام و پشتیبانی مردم بود. در پاسخ رضاخان که به او گفته بود از جان من چه می خواهی ؟ گفته بود :می خواهم تو نباشی. مجلس شواری ملی هنوز فریادهای او را به یاد دارد وقتی در مقابل قرارداداستعماری 1919 مخالفت خود را اعلام کرد. او که جهتگیری خود را در مبارزه با استبداد و استعمار چنین بیان می کند : (اختلاف من با رضاخان بر سرکلاه و عمامه و این قبیل مسائل جزئی مثل نظام اجباری نیست. من در حقیقت با سیاست انگلستان که رضاخان را عامل اجرای مقاصداستعماری خود در ایران قرار داده مخالفم. من با سیاستهایی که آزادی و استقلال ملت ایران و جهان اسلام را تهدید می‌کند، مبارزه می‌کنم. راه و هدف خود را می‌شناسم. در این مبارزه هم پشت سر خودرا نگاه نمی‌کنم که شما یا کسان دیگر همراهی می‌کنید یا نه. لازمه مبارزه در این راه از خود گذشتگی و فداکاری است.)

از دیگر مصادیق مبارزه شهید مدرس با استعمار انگلیس مخالفت او با احداث راه آهن سراسری در سال1306 بود ، طرحی که هیچ دستاورد اقتصادی برای مردم ایران نداشت و فقط برای حفظ منافع انگلیس در مقابل روسیه بود. تا جایی که حسین مکی در کتاب تاریخ بیست ساله ایران نقل می کند که احمدشاه نیز در پاسخ به پیشنهاد انگلیسی‌‌ها برای مفتوح ساختن باب مذاکره در مورد کشیدن راه‌آهن گفت: (( راه‌آهنی که به صلاح و صرفه ایران است، راه‌آهنی است که از دزداب (زاهدان فعلی) شروع می‌شود و مسیر آن به اصفهان و تهران باشد و از آنجا به اراک و کرمانشاه متصل شود، یعنی از شرق به غرب ایران، چنانکه از زمان داریوش هم راه تجارت هندوستان در آسیا و سواحل مدیترانه همین راه بوده است و این راه برای ملت ایران ‌‌نهایت صرفه را از لحاظ تجارت خواهد داشت، ولی راه‌آهن عراق به منجر خزر فقط جنبه نظامی و سوق‌الجیشی دارد و من نمی‌توانم پول ملت را گرفته یا از کشورهای خارج وام گرفته و صرف راه‌آهنی که فقط جنبه نظامی دارد نمایم.))

شهید مدرس نیز با این تیزبینی و هوشمندیدرباره لایحه احداث راه اهن سراسری در مجلس شورای ملی گفته بود : ((در اینکه خط آهن برای ما از الزام امور است و هر ساعتی زودتر، بهتر است و چیز مرغوبی است که تمام ملت ایران طالب آنند، حرفی نیست... ولی اینجا حرف در خط اول است که آیا آن خط اولی کدام است و کدام اولویت اصلی است، این را باید تأمل کنیم... اگر خودشان از متخصصین ما چیزی فراگرفتند به ما حالی کنند که جهات حسن این راه این است و جهات مضره آن راه آن است.))

ویژگیهای اخلاقی و مبارزاتی این عالم بزرگوار از جمله شجاعت ، استعمارستیزی و پشتیبانی او از منافع ملی مردم ایران در مقابل بیگانگان الگویی برای همه مردم و مسئولین برای ایستادگی در مقابل دشمنان است.

انگونه که امام خمینی (ره) در وصف شهید مدرس فرمود:(( (شما ملاحظه کرده اید، تاریخ مرحوم مدرس را دیده اید؛ یک سیّد خشکیدۀ لاغر (عرض می کنم با لباس کرباس)… یک همچون آدمی در مقابل آن قلدری که هرکس آن وقت را ادراک کرده می داند، که زمان رضا شاه غیر از زمان محمد رضا شاه بود، آن وقت یک قلدری بود که شاید تاریخ ما کم مطّلع بود، در مجلس در مقابل او آن طور ایستاد. یک وقت رضا شاه گفته بود: سید چه از جان من می خواهی؟ گفته بود: می خواهم تو نباشی.)1

پی نوشت

1-صحیفه امام ج16،ص452


مطالب مرتبط