پس از گسترش اعتراضات مردمی در سودان در ماه های اخیر، پنجشنبه گذشته نیروهای ارتش سودان به فرماندهی «عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان ، «عمر البشیر» رئیس‌جمهور این کشور را پس از حدود سه دهه حاکمیت دراین کشور ، از قدرت برکنار و بازداشت کرد.

پیدا و پنهان تحولات سودان
۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ 82 40.3 KB 2 0

پیدا و پنهان تحولات سودان

پس از گسترش اعتراضات مردمی در سودان در ماه های اخیر، پنجشنبه گذشته نیروهای ارتش #سودان به فرماندهی «عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان ، «عمر البشیر» رئیس‌جمهور این کشور را پس از حدود سه دهه حاکمیت دراین کشور ، از قدرت برکنار و بازداشت کرد. پس از این اتفاق، بن عوف به عنوان رئیس‌«شورای نظامی انتقالی» سودان، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: کمیته عالی امنیتی مسئولیت کامل امور کشور را به مدت دو سال برعهده ‌دارد. وی همچنین، از اعلام حالت فوق‌العاده در کشور به مدت سه ماه و منع رفت و آمد به مدت یک ماه خبر داد. بن عوف زمان برگزاری انتخابات را نیز دو سال دیگر اعلام کرد. اما با اعتراضات گسترده این دوره به شش ماه کاهش یافت.
اما در این میان مردم و گروه‌های سیاسی سودان هر چند برکناری البشیر را یک پیروزی برای خود می‌دانند، ولی به نیت و هدف این #کودتا تردید داشته و حتی تهدید کرده‌اند که تا تحقق کامل مطالباتشان و شکل‌گیری یک دولت بر‌خاسته از رای عمومی مردم، به اعتراض و تحصن خود ادامه خواهند داد.

اما این شک و تردید در میان افکار عمومی و معترضان سودانی از کجا نشات می گیرد؟

تحولات اعتراضی اخیر در الجزایر و سپس سودان بعد از آن شکل گرفت که مرکز تحقیقات بگین سادات اسرائیل در گزارشی در سال گذشته خبر از موج دوم بهار عربی در برخی از کشورهای منطقه داد و به مقامات #رژیم_صهیونیستی درباره این تحولات هشدار داد، که بنظر می رسد رژیم صهیونیستی در مدیریت این تحولات دست دارد.

برخی شواهد نشان می دهد که کودتای ارتش سودان برای خارج کردن رهبری اعتراضات از دست مردم و هدایت آن در مسیر دیگری است که معلوم نیست در راستای مطالبات مردم سودان باشد.

اواخر بهمن ماه 97 بود که سفارت یکی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در گزارشی اعلام نمود که آمریکا در صورتی که اعتراضات مردمی در سودان موجب سقوط عمرالبشیر و حکومت وی گردد، رئیس سازمان اطلاعات وامنیت ملی سودان«صلاح قوش» را به عنوان جایگزین مناسب بجای عمرالبشیر پذیرفته است. پس از مدتی از انتشار این گزارش، خبرهایی مبنی بر دیدار دوجانبه«صلاح قوش» رئیس سازمان اطلاعات سودان با «یوسی کوهن» رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان منتشر شد که نشان از توافقات و تصمیم گیری های پشت پرده برای آینده تحولات سودان داشت. حتی در روزهای اخیر نیز، عمرزین العابدین رئیس کمیته سیاسی شورای نظامی سودان در اظهاراتی «صلاح قوش» را به عنوان شخصی که مدیریت تحولات و تغییر را در سودان برعهده دارد معرفی نمود.

عمرالبشیر در سالهای اخیر برای حفظ موجودیت خود در قدرت ، امتیازات خفت بار و فراوانی را به کشورهای مختلف همچون عربستان سعودی با حمایت و حضور در جنگ یمن، رژیم صهیونیستی با پذیرش جدایی سودان جنوبی از این کشور و قطع روابط با ایران داد و عملا در ائتلاف غربی عبری عربی قرار گرفته بود. با این تفاصیل کودتا در سودان توسط ارتش این کشور با اجازه و هماهنگی با بازیگران خارجیکه بدنبال تامین منافع خود و جلوگیری از به ثمر نشستن اعتراضات مردمی و شکل گیری یک حکومت مردمی و غیر وابسته به قدرت های خارجیانجام گرفته است.

با اندکی تامل در تحولات کنونی سودان می توان دریافت که ، طرحی که اکنون در سودان در حال انجام است، شبیه به مدل تحولات مصر است که با کودتای ارتش این کشور که ارتباط نزدیکی با آمریکا دارد و روند مدیریت شده تحولات در این کشور و کم رنگ شدن مطالبات مردمیهمراه بود.

در همین زمینه می توان به یاداشتی اشاره نمود که در روزهای گذشته روزنامه لبنانی«البنا» با عنوان«ازهرمزتا جبل الطارق آمریکا پس پرده است» اشاره کرد که معتقد است تحولات اخیر در لیبی، الجزایر و سودان در راستای منافع آمریکاست. این روزنامه از قول منابع موثق خود می نویسد که کودتا در سودان با هماهنگی با بن سلمان ولیعهد سودی، عمرالبشیر و عوض بن عوف وزیر دفاع او صورت گرفته است. بویژه که بن عوف در نشست ناتوی عربی که در روزهای گذشته در ریاض انجام گرفت شرکت کرده است.

پادشاه سعودی، وزارت خارجه امارات و کاردار آمریکا در سودان رسما و بصورت علنی حمایت خود را از کودتای نظامی و شورای نظامی در سودان اعلام کرده اند و از تحولات سودان استقبال کرده اند. اکنون بنظر می رسد که با شکست مفتضحانه عربستان و امارات در جنگ سوریه، این کشورها بعلاوه آمریکا بدنبال جبران این شکست ها در شمال آفریقا و پیروزی در سودان و همچنین لیبی هستند.

آنچه باید در پایان به آن اشاره نمود، این است که تاثیرات پیدا و پنهان طرف های خارجی در تحولات اخیر در کشورهای عربی ناقض نادیده گرفتن نقش و اثر کلیدی مردم و افکار عمومی این کشورها و بی توجهی به مطالبات بجا و قانونی آنان نیست بلکه برای توجه بیشتر به توطئه های خائنانه و نامشروعکشورهای خارجی مداخله گر و فریبکاری است که می خواهند با ایجاد آشوب و مدیریت روند تحولات این کشورهامقاصد اصیل و اهداف والای این خیزش های مردمی را از میان بردارند.


مطالب مرتبط