در بخش جنوبی صحن، پنجره فولاد و در وسط آن سقاخانه ای زیبا و طلایی رنگ توجه شما را به خود جلب می کند...

چگونه از ورودی طوسی به زیارت برویم؟
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ 1011 175.7 KB 24 0

چگونه از ورودی طوسی به زیارت برویم؟

یکی از ورودی های اصلی حرم مطهر امام رضا علیه السلام ورودی طوسی یا شیرازی است. در حرم چهار ورودی اصلی وجود دارند که به خیابان های اصلی و بزرگ مشهد منتهی می شوند. ورودی باب الرضا (ع)، ورودی طبرسی، ورودی نواب صفوی و ورودی طوسی.
ورودی طوسی به نام ورودی شیرازی نیز معروف است؛ زیرا به یکی از خیابان های اصلی و قدیمی مشهد به نام خیابان آیه الله شیرازی منتهی می شود.
این خیابان در گذشته به نام خیابان «مشهد» معروف بود. و از وسط آن رودخانه ای می گذشت که وارد حرم مطهر و به سمت سقاخانه صحن انقلاب یا عتیق می رفت تا آب مورد نیاز برای زائران امام رضا علیه السلام را فراهم کند. امتداد این رودخانه از خیابان نواب صفوی می گذشت. به همین دلیل مردم مشهد به خیابان شیرازی «بالا خیابان» نیز می گویند.
ورودی طوسی به صحن انقلاب نزدیک است. زمانیکه از این ورودی وارد حرم مطهر می شوید. حدود 100 متر که مسقیم به سمت بست طوسی، جلو بروید به صحن انقلاب خواهید رسید. قبل از رسیدن به صحن انقلاب کتابخانه مرکزی آستان قدس را در سمت چپ خود خواهید دید.

5af99fc5a2737.JPG

قبل از اینکه از این سمت وارد صحن انقلاب شوید. سه ورودی در روبروی خود خواهید دید. یک ورودی بزرگ در وسط و دو ورودی کوچکتر در دو طرف آن.
وارد صحن که می شوید گنبد مطهرحرم امام رضا علیه السلام در سمت راست شما یعنی جنوب صحن قرار گرفته. کمی جلوتر که بروید در همین بخش جنوبی، پنجره فولاد و در وسط صحن، سقاخانه ای زیبا و طلایی رنگ توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.
در سمت جنوبی صحن (همان سمتی که پنجره فولاد قرار گرفته) چندین ورودی به سمت ضریح مطهر قرار دارد که اکثر آنان ویژه بانوان است.
در این صحن نماز جماعت ویژه برادران و خواهران برگزار می شود. دفتر نذورات، وضوخانه، فوریتهای پزشکی و دفتر پیدا شدگان و دفتر نگهداری اشیاء ارزشمند از دفاتر موجود در این صحن و آماده خدمت رسانی به زائران محترم می باشند.


فدوی


مطالب مرتبط