پس از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، نگاهی به سالهای طی شده در این مسیر چهل ساله نشان از حساس و مهم بودن همه این سالها برای ملت بزرگ ایران دارد.

ژئوپولتیک ایران و شکست سیاست های آمریکا
۱۰ فروردین ۱۳۹۸ 96 57.4 KB 2 0

ژئوپولتیک ایران و شکست سیاست های آمریکا

پس از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، نگاهی به سالهای طی شده در این مسیر #چهل_ساله نشان از حساس و مهم بودن همه این سالها برای ملت بزرگ ایران دارد. اکنون می توان گفت که این چهار دهه پرفراز و نشیب تجربیات گرانبها و کم نظیری را برای #ایران اسلامی رقم زده است. در کنار کسب این تجربیات، این چهار دهه را می توان دوران تحکیم و ارتقای جایگاه ایران اسلامی در عرصه منطقه ای و بین المللی دانست. در همه این سال ها جبهه #استکبار جهانی به رهبری #آمریکا همه تلاش و توان خود را برای نابودی جمهوری اسلامی ایران به کار بسته است و اکنون پس از گذشت چهار دهه با برگزاری جشن پیروزی چهلمین سال انقلاب اسلامی همه این تلاش ها با شکست روبرو شده است. یکی از این توطئه های خثمانه آمریکا را می توان سیاست انزوای ایران در سطح منطقه و بین الملل برشمرد. که البته هم اکنون نیز این سیاست با موج گسترده تبلیغاتی و تحریم وتهدید ایران و شرکای منطقه ای و بین المللی آن دنبال می شود. اما در این میان موقعیت کم نظیر جغرافیایی و راهبردی ایران در منطقه غرب آسیا در زمینه های ترانزیت، انرژی، نظامی و امنیتی نه تنها ایران را دچار انزوا ننموده است بلکه امروز جمهوری اسلامی ایران دارای نفوذ منطقه ای گسترده و تعاملات تجاری، سیاسی و امنیتی بسیاری با دیگر کشورهای منطقه و جهان دارد. (ناجش کومار) رئیس دفتر مطالعات منطقه ای جنوب و جنوب غرب آسیا اخیرا در مصاحبه ای با اشاره به جایگاه موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه می گوید:« نقش ایران در حمل ونقل و ترانزیت آسیا بسیار پررنگاست و پررنگ تر و چشمیگیر تر نیز خواهد شد.» او در ادامه می گوید:« ایران کشوری است که جنوب و مرکز آسیا را به یکدیگر متصل می کند و به همین دلیل ایران در آیندهخ نیز نقش مهم تر و موثرتری را نیز ایفا خواهد کرد.»

در کنار عامل راهبردی مواصلاتی منطقه، ایران از جغرافیای نظامی بسیار استراتژیکی برخوردار است که همه طرفهای منطقه ای و بین المللی به آن اذعان دارند. در همین زمینه دکتر سید هاشم میرلوحی استاد دانشگاه و محقق درباره موقعیت منحصربفرد ایران می گوید:« در میان همه کشورهای منطقه خلیج فارس، ایران به دلیل بیشترین برخورداری از کناره از خلیج فارس از موقعیت خاصی برخوردار است. ایران، به دلیل جغرافیای نظامی خود، به پاشنه آشیل جهان تبدیل شده است.»

علاوه بر این، وجود ذخایر عظیم انرژی شامل نفت و گاز به ابران موقعیت دوچندانی بخشیده است. بطوریکه ایران مقام دوم ذخایر گاز پس از روسیه را در جهان داراست. وجود این ذخایر، به تنهایی باعث وابستگی و نیاز بلند مدت کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به ایران اسلامی است و بخوبی می توان دریافت در چنین شرایطی انزوا و تحریم ایران سخنی به دور از واقع است. از سوی دیگر پیرزی انقلاب اسلامی اهرم قدرت نرم کم نظیری را به جمهوری اسلامی ایران داده است. این اندیشه و فکر امام (ره) بود که توانست بر ساختار ظالمانه و زورگوی جهانی غلبه کرده و همچنین دیگر ملت های مسلمان را نیز در منطقه خاورمیانه و خارج ازآن با خود همراه سازد که بیداری اسلامی را می توان یکی از آثار شگرف آن در سالهای اخیر دانست. این مهم در کنار موقعیت سوق الجیشی و اقتصادی ایران اسلامی تاثیر فوق العاده ای بر جایگاه ایران بخشیده است و امروز به اذعان همه تحلیلگران سیاسی حل مسائل و بحران های منطقه ای و حتی بین المللی بدون حضور ایران امکانپذیر نیست و این بدان معناست که سیاست انزوای ایران و تحریم آن شکست خورده است.

مطالب مرتبط