ماه گذشته میلادی (20اسفند97) بود که سناتور جمهوریخواه و تندرو آمریکا که ارتباط نزدیکی با لابی صهیونیستی در آمریکا دارد، در جریان بازدید از ارتفاعات استراتژیک جولان اشغالی که همراه با نتانیاهو انجام گرفت.

کابوس جولان برای اسرائیل
۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 144 9.8 KB 26 0

کابوس جولان برای اسرائیل

ماه گذشته میلادی (20اسفند97) بود که سناتور جمهوریخواه و تندرو #آمریکا که ارتباط نزدیکی با لابی صهیونیستی در آمریکا دارد، در جریان بازدید از ارتفاعات استراتژیک جولان اشغالی که همراه با نتانیاهو انجام گرفت به خبرنگاران گفت:«جولان مورد مناقشه نیست. این منطقه در دست اسارئیل است و همواره در دست #اسرائیل خواهد ماند و هدف من این است که این مسئله را به دولت آمریکا توضیح بدهم.» او در ادامه ادعای مضحکی را مطرح کرده و می گوید:«پس دادن جولان برای اسرائیل یک کابوس استراتژیک خواهد بود و به چه کسی می خواهند آن را پس بدهند.»

پس از این اظهارات و سخنان برخی دیگر از سناتورهای آمریکایی ولابی صهیونیستی بود که #ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بیانیه رسمی جولان را رسما متعلق به اسرائیل اعلام کرد. این ادعا در حالی مطرح می شود که سازمان ملل و جامعه جهانی جولان را جزو خاک سوریه می دانند که به دست اسرائیل اشغال شده است و این موضوع در قطعنامه 242 شورای امنیت سازمان ملل که توسط آمریکا مطرح شد و اسرائیل نیز آن را پذیرفته است در تناتقضی مستقیم و آشکار قرار دارد. در واقع رژیم اشغالگر قدس در بحبوحه جنگ سال 1967 میلادی با چند کشور عرب، بخش های گسترده ای از ارتفاعات جولان سوریه را به اشغال خود درآورد و ان را به منطقه ای برای تاسیس پایگاه های نظامی، اطلاعاتی و جاسوسی خود قرار داده است.

اما آنچه در این زمینه حائز اهمیت است این است که هدف ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی از انتشار این اعلامیه و مطرح نمودن این ادعای واهی چیست و چرا اسرائیل در مورد بلندی های جولان دچار آشفتگی و نگرانی شده است؟

ابتدا به نظر می رسد که این اقدام برای تقویت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر کنونی اسرائیل در جریان انتخابات پیش رو در سرزمین های اشغالی است، چرا که طبق نظرسنجی های مختلفی که اخیرا در فلسطین اشغالی صورت گرفته است ائتلاف تحت رهبری گانتز رقیب نتانیاهو از فهرست وی پیشی گرفته است و این مسئله موجب شده تا نتانیاهو برای افزایش محبوبیت خود آمریکا را برای به رسمیت شناختن جولان برای اسرائیل و کسب امتیازات جدید تحت فشار قرار دهد. همچنانکه در موضوع انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس این اتفاق افتاد.

از منظر تحلیلگران موضوعی دیگری که موجب شده است تا اسرائیل در زمینه مناقشه جولان دچار نگرانی و تحرکات گسترده دیپلماتیک شود، به تحولات میدانی و نظامی سوریه برمی گردد بطوریکه شکست توطئه داعش و دیگر گروه های تکفیری تروریستی در سوریه و عراق آن همتوسط جبهه مقاومت و با حمایت های مستشاری ایران اسلامی است که موجب شده است اکنون نه تنها جبهه مقاومت در منطقه تضعیف شود بلکه رزمندگان مقاومت در پشت مرزهای اسرائیل و بویژه بلندی های جولان اردو بزنند و به گفته سید حسن #نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در صورت هر گونه جنگ احتمالی با این رژیم جبهه ای جدید نیز از بلندی های جولان برای مقابله نظامی و هدف قرار دادن منافع اسرائیل گشوده شود و این به کابوسی بزرگ برای اسرائیل تبدیل شده است بویژه انکه در حملات هوایی چندی پیش اسرائیل به نیروهای سپاه پاسداران در یکی از پایگاه های سوریه و شهادت چند تن از نیروهای کشورمان، پایگاه های نظامی مخفی و ایستگا ه های شنود و جاسوسی این رژیم در این منطقه مورد اصابت بیش از 50 فروند موشک قرار گرفت و خسارت تلفاتی جدی به این رژیم وارد شد و اسرائیل فورا از طریق روسیه و برخی کشورهای اروپایی برای ایران این پیغام را ارسال کرد که بدنبال رویارویی نظامی با ایران نیست و خواهان آرامش و ثبات در این منطقه است.

از سوی دیگر مقامات سیاسی و نظامی سوریه هم که نیروهای مسلح آن در اوج آمادگی به سر می برند نیز بر لزوم باز پس گیری ارتفاعات راهبردی جوولان از اسرائیل اصرار دارند تا جایی که چندی پیش فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه تصریح کرده بود که دمشق برای مقابله با تحرکات اسرائیل جهت تداوم اشغال بلندی های جولان تردید نخواهد کرد.


مطالب مرتبط