جملات طوفانی امام در جنگ

یک جمله طوفانی

یک جمله طوفانی

امام خميني، محوري ترين عاملي بود كه در طول هشت سال دفاع مقدس، باعث اتحاد و همدلي نيروهاي مردمي در راستاي جهاد و دفاع از سرزمين و كيان انقلاب اسلامي ايران محسوب مي شود.
امام، شخصيتي محبوب و دوست داشتني بود كه با نفوذ معنوي خود كه دربين مردم ايران و جوانان داشت با سخنان و ارشادات خود به آن ها شور و شوق و اعتماد به نفس مي بخشيد. اين مسأله منجر به حضور مداوم و پرصلابت مردم و رزمندگان در جبهه هاي جنگ مي گرديد. او رهبري فوق العاده بزرگ و مهربان بود كه حضور گسترده و مردمي ما در دوران دفاع مقدس و حتي پيروزي هاي ما در جنگ تحميلي مرهون رهبري لايق و شايسته ي او مي باشد.
در لحظه اي كه ايشان تشخيص مي دادند كشور و مملكت و انقلاب در خطر است با بياناتي سازنده و مؤثر مردم را به حضوري يكپارچه در صحنه ي جنگ و انقلاب فرا مي خواندند و مردم نيز گوش به فرمان او بودند و از او پيروي مي كردند. اما در این بین بعضی از سخنان طوفانی امام باعث خلق حماسه هایی در تاریخ جنگ تحمیلی شد که سرنوشت جنگ و حیات انقلاب را رقم زد.

5bd1e81bddbc5.jpeg


1- شکست حصر ابادان

امام خمینی (ره)در ۱۴ ابان ۱۳۵۹ فرمودند:( من منتظرم که این حصر آبادان از بین برود و هشدار می‌دهم به پاسداران، قوای انتظامی و فرماندهان انتظامی که باید این حصر شکسته بشود..)

نیروهای مسلح تمام تلاش و امکانات خود را برای شکستن محاصره آبادان به خاطر اجرای فرمان امام خمینی(ره) به کار بستندصدام که خود را ناتوان از تصرف آبادان می دید، بعداز یازدهمین نشست سران عرب در «امان» که در ۶ آذر ۱۳۵۹، تشکیل شد، چنین گفت:
«ما نمی خواهیم کشورگشایی کنیم. ما فقط می خواستیم، تهدید ایران را از شهرهای خود دور سازیم»
این گفته بیانگر ناتوانی عراقی ها در پیشروی، در خاک ایران بود.
مقام معظم رهبری در مورد تاثیر سخنان امام (ره) در نجات آبادان چنین فرمودند:
«آبادان در معرض حمله و خطر بود، مثل خونین شهر، منتهی همین تاکید امام که تکلیف شرعی کردند که مبادا آبادان سقوط بکند، نیروهای رزمنده را که در آن جا بود، تقویت کردند. البته در آبادان سپاه آن روز برتر از ارتش بود. بعداً ارتش هم در آبادان مستقر شد و در یک مورد که نیروهای دشمن از بهمنشیر عبور کردند و وارد جزیره آبادان شدند، بسیج توده ای مردم و شرافت نظامی عده ای از نظامیان ما حماسه آفرید و عراقی ها را در جایی که واقعاً بیرون کردن دشمن از آن جا بسیار دشوار بود، کوبیدند. عده ای را کشته و تار و مار کردند و عده ای را به داخل رودخانه انداختند و عده ای هم که توانستند، فرار کردند. عامل اصلی در حفاظت از آبادان همان فرمان امام بود و داغی که از سقوط نیمی از خونین شهر در دل برادران وجود داشت».

5bd1e83430ecf.jpg

۲- آزادسازی پاوه

امام در پیام تاریخی مورخ ۲۷مرداد۱۳۵۸فرمودند:(... به دولت و ارتش و ژاندارمری اخطار می کنم اگر با توپها ، تانکها، قوای مجهز تا ۲۴ ساعت دیگر حرکت به سوی پاوه نشود من همه را مسئول می دانم).

فرمان تاریخی حضرت امام (ره) مبنی بر لزوم شکست حصر پاوه مقاومت نیروهای انقلابی مضاعف شد و مردم کرمانشاه نیز پس از این پیام با ابزار آلات بعضا غیرجنگی به سوی پاوه حرکت کردند، هجوم مردم و نیروهایی که به سمت پاوه می آمدند باعث عقب نشینی ضد انقلاب و شکست حصر پاوه شد.

بدین ترتیب در ۲۸ مرداد ۵۸ نیروهای مسلح ارتش وارد پاوه شدند و نقاط حساس نیز به دست نیروهای سپاه پاسداران افتاد و مهاجمین با تخلیه مناطق حساس شهر به ارتفاعات اطراف گریختند و عملیات پاکسازی با تعقیب آنان ادامه پیدا کرد و پس از جانفشاني‌هاي سردار چمران و سرلشكر فلاحي در طي نبردي سهمگين، اين شهر از لوث وجود ضدانقلاب پاك شد.

5bd1e852dd2ff.jpg

۳- آزادسازی مهران

امام در جلسه با پرسنل سپاه در خرداد ۱۳۶۵فرمودند: (مهران باید ازاد شود.)

محسن رضایی در جمعی از فرماندهان یگان‌های عملیاتی و مسئولان قرارگاه نجف چنین اعلام می‌کند: (حضرت امام مصراً در پی تصرف شهر مهران هستند و چندین بار به آقای هاشمی گفته‌اند که مهران چی شد؟ بچه‌ها برای تصرف مهران چه کار کردند؟)

در عملیات کربلای یک که با لبیک به درخواست امام راحل (ره) مبنی بر تعیین تکلیف هر چه سریع­تر مهران، تنها ۴۵ روز پس از اشغال مهران انجام گرفت، رزمندگان اسلام با رعایت اصل غافلگیری و با سرعت عمل، پس از پشت سرگذاشتن موانع ایذایی و میدان‌های مین به مواضع دشمن وارد شدند. مقر تیپ‌های پیاده ارتش متجاوز صدام به سرعت در هم شکست و ۱۷۵ کیلومتر مربع از زمین‌های تحت اشغال آزاد شد. عملیات غرور آفرین کربلای یک، برگ زرین دیگری بر دفتر مقاومت مردم ایران افزود و طومار استراتژی «دفاع متحرک» رژیم بعث و حامیان بین المللی او را در هم پیچید.

5bd1e877a51f4.jpg

۴- آزادسازی سوسنگرد

امام خمینی(ره) در شبانگاه ۲۵ آبان ۵۹ در پیامی عنوان کردند:« بایست سوسنگرد تا فردا آزاد شود».

پس از بی تدبیری و خیانت بنی صدر و محاصره سوسنگرد توسط ارتش عراق و وضعیت ناگوار رزمندگان در انجا، بااین دستور حضرت امام (ره) و با پیگیریهای شبانه ایت الله خامنه ای نماینده امام در شورای عالی دفاع ، عملیات آزادسازی سوسنگرد در ۲۶اذرماه ۵۹ ، توسط تیپ ۲ لشکر ۹۲ زرهی، ستاد جنگ های نامنظم شهید چمران، سپاه، بسیج و عشایر عرب با موفقیت انجام دادند و سوسنگرد را ازاد نموده و ارتش عراق را مجبور به عقب نشینی کردند.

5bd1e88955262.jpg

۵- ازادسازی خرمشهر ، عملیات سرنوشت

امام (ره) فرمودند: (یا سپاه یا خرمشهر )

محسن رضایی می گوید: روز پنجم یا ششم هجوم سراسری عراق بود که حاج احمد آقا خمینی با من تماس گرفت و گفت: «امام گفتند به فلانی بگویید که یا سپاه یا خرمشهر.» از اول جنگ تا آن موقع، هیچ گاه امام با سپاه اینطور برخورد نکرده بود و این نشان می دهد که مسأله خرمشهردر آخر جنگ خیلی مهمتر از مسأله خرمشهر در ابتدای جنگ است. لذا عملیاتی را طراحی کردیم به اسم عملیات سرنوشت. علت اینکه اسمش را گذاشتیم سرنوشت، مربوط به همین جمله امام بود. عملیات سرنوشت ۴۸ ساعت طول کشید و رزمندگان با همه قدرت دشمن را عقب زدند.

آنقدر نیرو به سوی جبهه می آمد که دیگر ماشین نداشتیم نیروها را اعزام کنیم. بعضی مردم سوار ماشین های خودشان می شدند و می آمدند اصلا یک قیامتی شد. این نیروی عظیم آمد و وارد جبهه شد.


مطالب مرتبط