عوامل خودکفایی جامعه خلاصه مطالب تفسیر سوره نور آیت الله جوادی آملی (از جلسه سوم) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم این از بیانات نورانی است که...

​عوامل خودکفایی جامعه
۲۷ فروردین ۱۳۹۶ 339 2.1 MB 51 0

​عوامل خودکفایی جامعه

عوامل خودکفایی جامعه

خلاصه مطالب تفسیر سوره نور آیت الله جوادی آملی (از جلسه سوم)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

این از بیانات نورانی است که از وجود مبارک حضرت امیر نقل شده است فرمود: «إنّ الغنیٰ والفقر بعد العرض علی الله»چه کسی توانگر است چه کسی تهیدست در یوم الحساب روشن می شود. وظیفه ما دو چیز است سعی در تولید, قناعت در مصرف چنین جامعه ای می تواند روی پای خود بایستد. سعی در تولید یعنی هیچ کس نگوید من بازنشسته ام آدم دهن باز می کند می گوید من بازنشستم اگر عالِم و روحانی و مُعَمَّم است تا نفس می کشد دستش باید با قلم باشد وگرنه بیکاره است, مگر می شود یک روحانی دهن باز بکند بگوید من فارغ التحصیلم! تا نفس هست فهم ،قلم ،خواندن، نوشتن ،گفتن .و اگر روحانی نیست اهل حوزه و دانشگاه نیست او هم تا نفس می کشد کار, حالا قبلاً هشت ساعت کار می کرد الآن یک ساعت کار بکند سعی در تولید, قناعت در مصرف این جامعه را خودکفا می کند.

ذات اقدس الهی فرمود من همان طور که پیغمبر را معرفی کرده ام در تورات و انجیل, مسلمانها را هم معرفی کردم.

فرمود رسول خدا و همراهانشان کسانی اند که این چنین اند، در تورات این چنین اند, و در انجیل این چنین اند ﴿مَثَلُهُمْ فِی الْإِنجِیلِ کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ ﴾الآن به برکت خونهای پاک شهدا و تلاش و کوشش جانبازان و سعی امام راحل(رضوان الله علیه) این کشور روی پای خودش است چرا, برای اینکه شاگرد قرآن است باز چرا, برای اینکه قرآن مسلمانها را در چندین قرن قبل معرفی کرده که مسلمان مثل شاخهٴ گندم است این شاخهٴ گندم نیازی ندارد که چوبی کنارش بگذاری این خشک نشود یا این نشکند این خودش کمربند درست می کند. فرمود این شاخهٴ گندم را من چطور تربیت می کنم این اولاً جوانه می زند ﴿أَخْرَجَ شَطْأَهُ﴾ وقتی شَطأ زد جوانه زد اَزیر و وزیر را از خود درست می کند. اَزیر و وزیر به یک معناست هر دو به این معناست که بار سنگین و وِزر روی دوش آنهاست ﴿أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ﴾ اَزیر را از خود, وزیر را از خود با یک کمربند محکم جای خودش را محکم می کند روی پای خودش می ایستد وقتی که اَزیر گرفت وزیر گرفت غلیظ شد ﴿فَاسْتَوَی عَلَی سُوقِهِ﴾ روی ساق خودش می ایستد می شود خودکفا, اگر ملّتی این چنین شد می شود ملّت مسلمان. ما تمام دردمان این است که داریم سکولار زندگی می کنیم یعنی دینِ ما در زندگی ما نیست; ما سینه خوب می زنیم ،عزاداری خوب می کنیم ،نماز خوب می خوانیم ،اعتکاف داریم، نماز جماعتمان هست ولی مثل اینکه وضع دین از زندگی جداست. این آیه فرمود من مسلمانها را چندین سال قبل معرفی کردم در تورات و انجیل که مسلمانها این طورند روی پای خودشان می ایستند وقتی اَزیر از خود, وزیر از خود, غلیظ شدند ساق و ساقه پیدا کردند ﴿ فَاسْتَوَی عَلَی سُوقِهِ﴾ روی پای خودش می ایستد آن وقت دنیا بخواهد تحریم بکند خب بکند. اگر ـ خدای ناکرده ـ کسی فکر خوبی خدا به او داد از این مملکت بخواهد جای دیگر برود هر جا برود دیگر خدا به او راه نمی دهد شما بالأخره از آب و خاک این مملکتید از این مملکت رشد کردید این خونهای پاک شهدا این سرزمین را طیّب و طاهر کرد فرمود: «طِبْتُم و طابت الأرض الّتی فیها دُفِنْتُم» این کشور شده طیّب و طاهر حالا از اینجا فرار می کنید کجا می خواهید بروید برای چه می خواهید بروید؟ غرض آن است که مسلمان آن است که روی پای خودش بایستد مبادا خیال بکند که داشتن, کمال است داشتن کمال نیست داشتن آزمون است مثل قرآن نیست که داشتنش کمال باشد.

کارگروه علمی رضوان علم

مطالب مرتبط