مجلّل بود و باشکوه... از بین هشت تا در، این یکی جلوۀ دیگری داشت. خیلی از مهمان‌ها می‌خواستند از این در بیایند تو. جلو که می‌رفتند می‌دیدند روی تابلوی ورودی نوشته: جهاد.

  درِ هشتمی

درِ هشتمی

خیلی‌هاشان را با این جواب بدرقه کردند: این در مخصوص مهمان‌های ویژه است. شما بفرمایید از آن یکی در...
مهمان‌های ویژه کم کم وارد شدند. با سلام و صلوات... . چهره بعضی‌شان آشنا بود. یاد قدیم‌ها افتادم. روزهایی که با بعضی از آن‌ها دم خور بودم. توی دنیا آرام و قرار نداشتند. استراحت در قاموس‌شان واژه کمیابی بود. یک سره مشغول بودند. البته نه به دنیا، که فکر و ذکرشان همین مهمانی بود. مهمانی بزرگ... . دلشان را فرستاده بودند این جا. و خودشان آن جا کار می‌کردند. برای همین هم بود که از کسی دلگیر نمی‌شدند. دل‌بسته نبودند. دل‌مشغولی نداشتند. انگار اصلاً دل ندارند. قُلُوبُهُم ْفِی الْجِنَان ِوَ أَجْسَادُهُمْ فِی الْعَمَل‏ ... . دل‌هاشان در بهشت بود و جسم‌شان غوطه‌ور عمل.
بهشان می‌گفتند: خسته نشدید؟ بس نیست؟ خانواده‌تان را چه می‌کنید؟ دیگران هستند! کشته می‌شوید! دیگر شورش را در آورده‌اید... و آن‌ها جز لبخند چیزی نمی‌گفتند. فقط گاهی زیر لب زمزمه می‌کردند: هرچه پیش آید خوش آید، ما که خندان می‌رویم... وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ مُسْفِرَة؛ ضاحِكَةٌ مُسْتَبْشِرَة... چهره‌هایی که امروز می‌درخشند. خندان و شاداب...
وارد معامله پر سودی شده بودند. تمام دارایی‌شان را دادند. و دارایی‌شان در مقابل کالایی که می‌گرفتند ناچیز بود، هرچند همه چیزشان بود. إِنَّ اللَّهَ اشْتَرى‏ مِن َالْمُؤْمِنین َأَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوالَهُمْ بِأَنّ َلَهُمُ الْجَنَّة... و خداوند از مؤمنان جان‌ها و اموال‌شان را خرید تا بهشت برای آن‌ها باشد... خودش هم راهش را نشانشان می‌داد. خودش قول داده بود راه‌ها را نشان‌شان دهد. وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا...
مشهدی‌هاشان، وقتی می‌خواستند جبهه بروند، اول می‌آمدند حرم و مُحرِم می‌شدند. راه‌شان از حرم می‌گذشت. قول و قرارشان آنجا بود. سر قولشان هم ایستادند و خدا سر قولش ایستاد. فَكَانُوا هُمُ السَّبِیلَ إِلَيْک‏... پس (اهل بیت) راه‌های به سوی خدا بودند... .
و هنوز جهاد ادامه دارد. و این راه رفتنی است. و آن درِ باشکوه و مجلّل را نبسته‌اند. در هشتم بهشت. و حرم امامی را که پیشش می‌خوانیم: اشهد أنّک جاهَدتَ فی اللهِ حقَّ جِهادِه... .


نویسنده : علی توسلی


مطالب مرتبط