اهل ادیان و بالخصوص اسلام، مردگان را فاقد فهم، درک و شعور نمیدانند بلکه معتقدند آنان هم حیات دارند؛ نهایتِ امر این که حیات ...

  زیارت گذشتگان
۱۹ دی ۱۳۹۷ 200 120.9 KB 7 0

زیارت گذشتگان

مادّیون که اعتقادی به ماورای طبیعت ندارند و حیات را در همین محدوده ی جهان طبیعت، تفسیر می‌کنند نمی‌توانند استعمال واژه #زیارت را داشته باشند .

اهل ادیان و بالخصوص اسلام، مردگان را فاقد فهم، درک و شعور نمی‌دانند بلکه معتقدند آنان هم حیات دارند؛ نهایتِ امر این که حیات آنان تغییر شکل داده و تغییر یافته و با توجه به شرایط مخصوص خود، درک وفهمی متناسب دارند؛ از این رو از دیدار زندگان و بازماندگان از منازل و مقابر آن‌ها خوشحال، مسرور و شادمان می‌گردند و از این که از خاطر و ذهن بازماندگان رفته و دوستان و بستگان، آنان را فراموش کرده باشند و یادی از آن‌ها نکنند نگران و ناراحت و چه بسا گله‌مند باشند و احیاناً به جای دعا نفرین کنند.

طبق نقل امام صادق (ع) حضرت امیر المؤمنین (ع) فرمودند:

مردگان خود را زیارت کنید زیرا آنان از این که شما به زیارتشان بروید مسرور و شادمان می‌گردند.

در روایت دیگری آمده که محمد بن مسلم می‌گوید: به حضرت صادق (ع) عرض‌کردم: «آیا مردگان را زیارت‌کنیم؟» فرمود: «آری!» عرض کردم: «آنها علم و آگاهی دارند که ما به زیارتشان می‌رویم؟» فرمود:

آری! به خدا سوگند تحقیقاً آنان می‌دانند و از این عمل شما آگاهی دارند وبا آمدن شما به سوی آنان، خوشحال و با نشاط می‌گردند و با شما انس می‌گیرند.

این روایات و روایات متعدد دیگر تصریح دارند که مردگان از آمدن احیاء در کنار قبر آنان اطلاع دارند و از این کارِ زندگان، که نوعی بزرگداشت آنان است، مبتهج و فرحناک می‌گردند و حتی در آن لحظات، با احیا انس می‌گیرند و احساس وحشت و تنهایی نمی‌کنند.

امام باقر (ع) نقل می‌کنند که رسول خدا(ص) فرمود: جبرئیل برای من چنین گفت: خداوند فرشته‌ای را به سوی زمین فرستاد. آن فرشته شروع به راه رفتن کرد تا به درِ خانه‌ای رسید که مردی آن‌جا ایستاده و از صاحبخانه اجازه ورود می‌خواست. آن ملک گفت: «با صاحب این خانه چه کاری داری؟» پاسخ داد: «او برادر مسلمان من است. آمده‌‌ام که برای خدا او را زیارت و دیدار کنم.» ملک گفت: «از آمدنت هیچ منظوری جز این نداشتی؟» در پاسخ گفت: «نه! فقط به همین منظور آمده‌ام.» آن فرشته گفت: «پس من فرستاده ی خداوند به سوی توام؛ خداوند، سلام می‌فرستد و می‌فرماید: بهشت برای تو واجب و حتمی گردید و اضافه کرد که: خداوند عزوجل می‌فرماید:

هر مسلمانی که مسلمان دیگری را زیارت کند او را دیدار نکرده بلکه مرا زیارت کرده و ثواب و پاداش او بر من بهشت است.»


منبع:
آستان دوست، تالیف علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.


مطالب مرتبط