شرحی کوتاه بر فرازی از پیام امام رضا علیه السلام به عبدالعظیم حسنی.

  سکوت؛ توصیه امام رضا علیه السلام

سکوت؛ توصیه امام رضا علیه السلام

امام رضا علیه السلام خطاب به حضرت عبد العظیم حسنی بیان خیلی جامع و کاملی دارند که با این عبارت آغاز می شود: ای عبد العظیم! سلام مرا به شیعیانم برسان ... و در ادامه می فرمایند : وَ مُرْهُمْ بِالسُّکُوتِ وَ تَرْکِ الْجِدَالِ فِیمَا لَا یَعْنِیهِمْ .
امام رضا به ما پیام داده اند که جلوی زبان خودمان را بگیریم و سکوت کنیم.
در روایت است که هرکس زبانش را حفظ و کنترل کند مثل این است که به همه قرآن عمل کرده است. کمتر روایتی شبیه این داریم. ما روایات فراوانی داریم در فضیلت سکوت. و در مقابل آن در بد بودن و مزمت پر حرفی و وراجی نیز روایت زیاد داریم.
در دین ما سکوت عبادت است. چه دین خوبی. همین قدر که سکوت کنیم برای ما حسنه می نویسند. شما حتما توجه دارید که بیشتر گناهان برای زبان است. آیا می دانستید پیامبر اکرم فرمودند: اکثر اهل جهنم را زبان جهنمی می کند؟؟ اگر به این حیوان درنده افسار نزنیم همه کار می کند. فحش می دهد؛ هتاکی می کند؛ غیبت می کند؛ تهمت می زند؛ آبروریزی می کند؛ ملامت می کند و ...
تعبیر امام علی علیه السلام در نهج البلاغه این است که زبان مانند حیوان درنده است. امام علی به حقیقت همه اشیا عالم است. می فرماید اگر این زبان را رها کنید همه چیز را نابود می کند. برای همین است که حضرت امیر در جای دیگری می فرمایند: سزوارترین چیز برای زندانی شدن زبان است.

منبع: سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین فرحزاد- 4/4/93-صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی.


مطالب مرتبط