و گاهى در مسجد مدینه در حالى که هارون مشغول سخنرانى بود، مى ‏فرمود: تَرَونى وَ اِیّاهُ نُدْفَنُ فى بَیْتٍ واحِد یعنى مرا با او در یک ...

  شهادت و محل دفن امام رضا (ع)

شهادت و محل دفن امام رضا (ع)

آگاهى حضرت رضا (ع) از کیفیت شهادت و محل دفن خویش

حضرت مکرر در مورد شهادت خویش به وسیله‌ی مأمون و چگونگی آن خبر داده بود که مشروح آن در فصل شهادت ایشان خواهد آمد؛ اینک به پاره ‏اى از آن اشاره مى‏ کنیم.

گاهى مى ‏فرمود: من به سفرى مى ‏روم ( خراسان ) که از آن برنمى ‏گردم و چون مأمون حضرت را براى ولایت عهدى از مدینه به خراسان احضار کرد، راوى می گوید: حضرت براى وداع با رسول الله (ص) به حرم آمد و با صداى بلند مى ‏گریست. به حضرت سلام کردم و ولایت عهدى را تبریک گفتم. فرمود: مرا از کنار جدم رسول الله‏ (ص) بیرون مى ‏برند و من در غربت خواهم مرد و کنار هارون دفن خواهم شد و به همین جهت بود که هنگام خروج از مدینه دستور داد تا بر او بگریند.

چون مأمون در ظاهر به حضرت رضا (ع) اظهار علاقه مى ‏نمود و از امامت على ‏(ع) در محافل دفاع مى ‏کرد، حضرت رضا (ع) به دوستان خود مى ‏فرمود : مأمون با سخنان خود شما را فریب ندهد، به خدا سوگند مرا کسی جز او نمى ‏کشد. و من چاره ‏اى ندارم جز آن که آن چه مقرّر شده است، انجام شود.

در جریان دیگرى راوى می گوید: دیدم هارون ( خلیفه عباسى ) از یک در مسجد الحرام بیرون آمد و حضرت رضا (ع) از در دیگر و حضرت فرمود : یا بُعْدَ الدّارِ وَ قُرْبَ الْمُلْتَقى اِنَّ طوسَ سَتَجْمَعْنى وَ اِیّاهُ؛ چه دور است خانه و نزدیک است ملاقات، شهر طوس میان من و او جمع خواهد کرد. و مى ‏دانیم که قبر هارون کنار قبر حضرت رضا (ع) است.

و گاهى در مسجد مدینه در حالى که هارون مشغول سخنرانى بود، مى‏ فرمود : تَرَونى وَ اِیّاهُ نُدْفَنُ فى بَیْتٍ واحِد . یعنى مرا با او در یک اتاق مدفون خواهید دید. و گاهى نیز مى ‏فرمود: من و هارون مثل این دو خواهیم بود و دو انگشت سبابه و وسطى را به یکدیگر مى ‏چسباند. راوى گوید : معنى سخن حضرت را نفهمیدم تا آن که حضرت کنار هارون به خاک سپرده شد.


منبع:
حکایت آفتاب، تالیف سید محمد نجفی یزدی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.مطالب مرتبط